środa, 3 października 2012

Praca przynosi efekty

Koszykarki płockiego Mon-Polu mają za sobą ostatnie przetarcie przed startem rozgrywek pierwszej ligi kobiet. Podopieczne trenera Ireneusza Jasińskiego wystąpiły w Memoriale Macieja Pietrzaka zorganizowanym w Koninie przez tamtejszy MKS PWSZ. Płocczanki przegrały wprawdzie wszystkie mecze, zajmując ostatnie, piąte miejsce w imprezie, ale w porównaniu do turnieju zorganizowanego niedawno przez Mon-Pol, widać było wyraźny postęp w grze. Pierwsze miejsce przypadło zespołowi z Konina, który zamierza w sezonie 2012/2013 walczyć o awans do ekstraklasy. Rozgrywająca Mon-Polu Iwona Szarzyńska otrzymała nagrodę dla najlepiej punktującej zawodniczki turnieju. Najwartościowszą zawodniczką z Płocka została Joanna Domańska. Już w sobotę 6 października koszykarki Mon-Polu czeka pierwszoligowy debiut w wyjazdowym spotkaniu z Eko Energy Hitem Kobiernica.

W Koninie Mon-Pol wystąpił bez Karoliny Sikorskiej, która doznała niewielkiego urazu jeszcze przed poprzednim turniejem. Sztab szkoleniowy płockiego zespołu testował dwie zawodniczki – Monikę Maj oraz Aleksandrę Krzysztofik. W konińskim turnieju wystartowało pięć zespołów, które rywalizowały systemem, każdy z każdym.

Pierwszym rywalem Mon-Polu była Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Płocczanki zaczęły zupełnie nieźle, dzięki czemu po pierwszej kwarcie przegrywały tylko 18:22. Niestety, kolejna odsłona tego spotkania okazała się nieco gorsza, więc do przerwy Ostrovia prowadziła 56:31. Na szczęście w drugiej połowie było zdecydowanie lepiej. Wprawdzie Mon-Pol przegrał trzecią kwartę 14:18, ale w czwartej wreszcie był górą. Wygrana w tej części spotkania 20:11 pozwoliła w istotny sposób zredukować straty. Ostrovia wygrała jednak dość wyraźnie 85:65. Sylwia Janas, która była najskuteczniejszą z płockich zawodniczek w tym spotkaniu, zapisała na swoim koncie 14 punktów.

AZS AWF Warszawa w Płocku rozbił ekipę Mon-Polu 80:52. Tym razem płocczanki postawiły zawodniczkom ze stolicy bardzo twarde warunki gry. W pierwszej kwarcie stołeczna ekipa zdołała wypracować sobie niewielką, jednopunktową przewagę, wygrywając 18:17. Druga „ćwiartka” wyglądała niemal identycznie. I tym razem zakończyła się nieznaczną wygraną AZS AWF 19:18. W trzeciej odsłonie warunki gry zaczęła dyktować ekipa Mon-polu, która wygrała 21:16, dzięki czemu wyszła na trzypunktowe prowadzenie. Jeszcze minutę przed końcem płocczanki miały minimalną przewagę, ale ostatnie słowo należało do zespołu z Warszawy, który wygrał 76:74. Na wyróżnienie w Mon-polu zasłużyły Iwona Szarzyńska (20 punktów) i Joanna Domańska (11).

UKS Lider Swarzędz grał będzie wprawdzie w drugiej lidze, ale dzięki podpisaniu umowy szkoleniowej z Ineą Poznań może liczyć na wzmocnienie dwoma zawodniczkami z ekstraklasy. Płocczanki w konfrontacji z Liderem zagrały niesłychanie ambitnie, ale przy tym bardzo rozważnie. Dzięki temu toczyły niezwykle wyrównany bój. Jeszcze w 38. minucie Mon-Pol nieznacznie prowadził, ale w końcówce swarzędzanki dwukrotnie trafiły za trzy punkty i zdołały wygrać 67:62. Najskuteczniejsza w płockiej ekipie Sylwia Janas zapisała na swoim koncie 15 punktów.

Ostatnim turniejowym rywalem Mon-Polu był MKS PWSZ Konin. Kilka podstawowych zawodniczek płockiego zespołu mogło tym razem dłużej odpoczywać na ławce rezerwowych, a trenerzy ćwiczyli nowe warianty rozgrywania akcji ofensywnych i gry w destrukcji. Niestety, eksperymenty pociągnęły za sobą kilka nieporozumień, które zespół gospodarzy wykorzystał z całą stanowczością, wygrywając wyraźnie 112:70. Iwona Szarzyńska ponownie okazała się najskuteczniejszą zawodniczką Mon-Polu, zdobywając 17 oczek. Zwycięzcą turnieju został MKS PWSZ Konin, dystansując TS Ostrovię, AZS UW Warszawa, Lidera Swarzędz oraz Mon-Pol Płock.

Po zakończeniu turnieju płoccy szkoleniowcy zrezygnowali z usług Magdaleny Kowalskiej. Jednocześnie podjęli decyzję o dołączeniu do zespołu testowanych w Koninie Moniki Maj i Aleksandry Krzysztofik.
Pierwszoligowy debiut czeka ekipę Mon-Polu w sobotę 6 października. Płocczanki zmierzą się tego dnia o 16.00 w wyjazdowym spotkaniu z Eko Energy Hitem Kobylnica. Pierwszy mecz w roli gospodarzy ekipa trenera Ireneusza Jasińskiego rozegra 13 lub 14 października z Basketem 25 XX LO Bydgoszcz.