wtorek, 16 lipca 2013

Z Lijewskim na Montpellier

FOT. EHF
Z Marcinem Lijewskim, który w tym roku wraz z HSV Hamburg świętował zwycięstwo w Velux EHF Lidze Mistrzów, Orlen Wisła Płock ruszy do boju w nowym sezonie 2013/2014. W poniedziałek płocki klub podpisał roczny kontrakt z wychowankiem Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Tymczasem zamiast rywalizować w turnieju o dziką kartę, płocczanie zmierzą się o miejsce w grupie B Ligi Mistrzów jedynie w dwumeczu z Montpellier HB. Pierwsze spotkanie rozegrane zostanie we Francji w środę 28 sierpnia, rewanż w Płocku 1 września. Zmiana systemu rozgrywek przez europejskie władze hanballowe została podyktowana ostatecznym podjęciem decyzji o wycofaniu się Atletico Madryt. W grupie B fazy eliminacyjnej Ligi Mistrzów są już Vive Targi Kielce.


- Na moją decyzję wpływ miało kilka czynników - uzasadniał przyjście do Płocka Marcin Lijewski podczas konferencji prasowej w płockim Ratuszu. - Orlen Wisła, mimo ostatniego zamieszania, to drużyna, która wciąż ma szanse na mistrzostwo Polski. Dodatkowym atutem była osoba Manolo Cadenasa, który jest uznaną postacią w świecie handballa. Mając na uwadze, że również ja będę chciał kiedyś realizować się jako trener, bardzo chciałem poznać warsztat Hiszpana. Na koniec kwestie logistyczne, bo z Płocka na pewno jest bliżej zarówno do Gdańska jak i do mojego rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego.

Marcin Lijewski 35-letni "półprawy" karierę rozpoczął w klubie ze swojego rodzinnego miasta - Ostrovii Ostrów Wielkopolski, który reprezentował do roku 1996. Później przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk, skąd po pięciu sezonach trafił do Wisły Płock. Z płockim klubem zdobył swój trzeci tytuł mistrza Polski. Po zakończeniu kontraktu w 2002 roku wyjechał z Polski do SG Flensburg-Handewitt, z którym podpisał sześcioletni kontrakt. Z barwach niemieckiego klubu trzykrotnie dotarł do finału Ligi Mistrzów. W 2008 roku zmienił barwy na HSV Hamburg.

W 2007 roku Lijewski wraz z reprezentacją Polski zdobył wicemistrzostwo świata na turnieju w Niemczech, a w 2009 brązowy medal mistrzostw świata w Chorwacji. W minionym sezonie zdobył 64 gole w rozgrywkach Velux EHF Ligi Mistrzów, w tym trzy bramki w finałowym spotkaniu z Barceloną.

Nowy prawy rozgrywający może okazać się bardzo przydatny nie tylko w dwumeczu z Motpellier HB, w którym Orlen Wisła otrzyma szansę powrotu po roku przerwy do najbardziej elitarnych europejskich rozgrywek klubowych. W przypadku zwycięstwa płocczanie trafią do grupy B, w której są już THV Kiel, Vive Targi Kielce, KIF Kolding, Dunkerque HB. Poza zwycięzcą rywalizacji Płock-Monpellier do grupy tej trafi też zespół z grupy IV kwalifikacji do Ligi Mistrzów, w której walczą HCM Constanta, Elverum, FC Porto Vitalis oraz HV Kras Volendam. W przypadku porażki w dwumeczu z francuskim klubem, płocczanie zagrają od razu w III rundzie Pucharu EHF.  

1 komentarz: