piątek, 7 marca 2014

Mustangi się zmieniają

Wiele nowości w rozpoczynającym się niebawem nowym sezonie rozgrywek zapowiada zespół futbolu amerykańskiego Mustangs Płock. Między innymi dodanie do nazwy nowej, rozpoznawalnej w Płocku marki. Największą zmianą w jakości gry może okazać się natomiast zatrudnienie w klubie trenera z przeszłością w amerykańskiej National Football League - kolebce i najlepszej w świecie lidze dyscypliny oraz wzmocnienie zespołu amerykańskim rozgrywającym z ligi uniwersyteckiej. W nowym sezonie ruszyć ma także zespół juniorów, do którego płockie Mustangi już zapraszają młodzież w wieku 14-17 lat.


Drużyna Mustangs Płock powstała w roku 2007. Pomimo wielu przeszkód zadebiutowała w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego już w 2008 roku. Mustangi wygrały wtedy zaledwie dwa mecze, ale zwycięstwem nad najlepszą wówczas drużyną na swoim szczeblu ligowym – Lowlanders Białystok, pokazali, że w przyszłych sezonach każdy będzie musiał się z nimi liczyć. Z sezonu na sezon wyniki drużyny były coraz lepsze. Mustangi kończyły każdy kolejny sezon na coraz wyższym miejscu.

Wreszcie 18 września 2011 płocka drużyna dotarła do finału rozgrywek PLFA II (Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego), przegrywając go z Warsaw Spartans po dwóch dogrywkach 11:8. Jest to jak do tej pory najlepsze osiągnięcie płocczan. Co więcej, spośród czterech najlepszych wówczas drużyn PLFA II, płocka nie była wspomagana ani trenerem, ani zagranicznym zawodnikiem.

Po rozegraniu sześciu sezonów, w którym to czasie ligi zwiększyły się się do czterech klas rozgrywkowych oraz o ligę juniorską, kiedy zwiększyła się też liczba zespołów z 17 (2008) do 49 seniorskich, 19 juniorskich i 3 żeńskich - Mustangi ponownie przygotowują się do nowego sezonu - 2014.

- Ten rok przyniesie wiele zmian - zapowiada Tomasz Złoteńki, jeden z najskuteczniejszych Mustangów, obecnie pełniący obowiązki trenera. - Pracujemy nad nowym wizerunkiem klubu. Pod nazwą Mustangs Płock będzie kryła się zupełnie nowa marka, która będzie rozpoznawalna w całym Płocku. Mamy wyglądać profesjonalnie aby tym samym przyciągnąć do współpracy potencjalnych inwestorów, którzy pozwolą rozwijać nam się sportowo, medialnie i ekonomicznie. Warto zaznaczyć, że jesteśmy organizacją non profit, czyli żaden z nas nie pobiera pieniędzy za grę i poświęcony czas - podkreśla Złoteńki.

Jak zapowiada pierwszą i kluczową zmianą ma być odświeżenie logo drużyny. Za dwa tygodnie ruszy zupełnie nowa, prowadzona w bardzo profesjonalny sposób strona internetowa zespołu. Ma zawierać aktualności, wyniki oraz tabele meczowe, zdjęcia, filmy oraz wszelkie inne informacje. Niedługo ruszy też sprzedaż klubowych gadżetów. Będą to między innymi: czapki, koszulki. - Mają być trendy nawet dla osóby nieinteresujących się na codzień futbolem - podkreśla Złoteńki.

- Szukamy trenera z którym zwiążemy się co najmniej na trzy sezony - dodaje trener/zawodnik. - Zdradzić mogę, że prowadzone są zaawansowane rozmowy z trzema kandydatami, z których jeden z nich grał w NFL czyli najlepszej lidze futbolu amerykańskiego na świecie oraz w lidze kanadyjskiej.

Miesiąc temu Mustangi zakontraktowały do gry także amerykańskiego zawodnika. Spencer Wood gra na pozycji quaterback czyli jest rozgrywającym. Ma 22 lata, a swoje doświadczenie zdobywał w amerykańskiej lidze uniwersyteckiej. 

- Po miesiącu obecności Spencera na treningach znacznie podniósł się poziom ofensywy - ocenia Złoteńki. - Prywatnie Spencer jest osobą bardzo otwartą, komunikatywną, chętnie poznaje naszą kulturę i język. 

W kwietniu odbędzie się tymczasem rekrutacja do zespołu juniorów spośród chłopców w wieku 14-17 lat. Wielkim sprawdzianem nowej drużyny będzie udział w planowanym we wrześniu turnieju dla tej kategorii wiekowej, który odbędzie się na Stadionie Miejskim w Płocku.  

- Myślimy również o nawiązaniu współpracy z jedną ze szkół gimnazjalnych i organizowaniu zajęć futbolu flagowego, czyli bezkontaktowej odmiany tej dyscypliny - dodaje Tomasz Złotenki.

Pierwszy mecz sezonu 2014 płocczanie rozegrają 29 marca na bocznym boisku Wisły Płock, a rywal przyjedzie aż z Krakowa. Mustangi zaczną nowy sezon jako pierwsi w Polsce. Na meczu nie powinno zabraknąć tradycyjnej oprawy, ale także, co będzie nowością, a w lidze amerykańskiej jest standardem, grupy cheerliderek. Dwa tygodnie wcześniej płocczanie rozegrają sparing z drugoligowcami z Warszawy. 

- Wszystkich chętnych, którzy chcą dołączyć do Mustangów zapraszamy do wypełnienia formularza na stronie internetowej, kontaktu poprzez facebook lub po prostu przybycie na jeden z treningów - zachęca Tomasz Złotenki. 

2 komentarze:

  1. Mustangi są daleko w tyle za innymi drużynami z PLFA I, niestety ale przed nimi multum pracy i walki, bo niestety ale ta drużyna nie jest czymś przyszłościowym, atmosfera kwaśna, brak chęci i walki, tragedia

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolego nie wiem po czym tak sądzisz brak walki ??!! Chyba nie byłeś na żadnym ich meczu skoro tak piszesz ... oby każda płocka drużyna miała tyle chęci I takie serce do gry !!!

    OdpowiedzUsuń