piątek, 17 maja 2013

Sukcesy na torach Polski i Europy

FOT. ARCHIWUM PTW
Obfita w starty pierwsza połowa maja sypnęła medalami zawodników Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, a to dopiero początek sezonu. Płocczanie ścigali się w Essen w Niemczech, w Piestanach na Słowacji i w Bydgoszczy. W bardzo silnie obsadzonych regatach w Essen płocczanie dwukrotnie stawali na podium. W Regatach Nadziei Olimpijskich w Piestanach czterech reprezentantów Płocka zdobyło brązowe medale, poprawiając ten wynik dzień później w Otwartych Mistrzostwach Słowacji, kiedy na metę przybyli pierwsi, pokonując tych samych rywali. W Bydgoszczy startowali pozostali oraz absolutni debiutanci na wioślarskich torach.


O niepowodzeniu w Essen musi mówić wioślarz, na którego najbardziej liczy Płock w kategorii seniorów - Kamil Zajkowski. W dwójce podwójnej ze złotym medalistą olimpijskim Konradem Wasilewskim płocczanin nie zakwalifikował się do finałowej ósemki zawodów. Dzień później, już w kategorii młodzieżowców polska osada czwórki podwójnej z Kamilem w składzie przypłynęła na drugim miejscu, tuż za reprezentantami Niemiec.

W młodzieżowcach triumf święcił natomiast brat Kamila - Rafał Zajkowski. Czwórka podwójna, w której płynął wygrała zawody. Polska ósemka w tej kategorii wiekowej, w składzie której znaleźli się Damian Salak i Łukasz Lewandowski z PTW zajęła czwarte miejsce. 

Tymczasem na Słowacji odbyły się najważniejsze zawody międzynarodowe w kategorii juniorów młodszych - Regaty Nadziei Olimpijskich. Płocczanie zakwalifikowali się do nich dzięki wyśmienitym wynikom uzyskanym podczas Centralnych Regat Kwalifikacyjnych rozegranych na poznańskiej Malcie. Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, podopieczni trenera Bogdana Zalewskiego: Igor Smoliński, Patryk Pełka, Damian Rutkowski i Konrad Pawlak, reprezentując Polskę w konkurencji czwórek bez sternika zdobyli brązowy medal. Dzień później biorąc udział na tym samym torze w otwartych Mistrzostwach Słowacji zdobyli złoto pokonując tych samych rywali. 

Mistrzostwa Bydgoszczy, w których wystartowała ponad czterdziestoosobowa ekipa z Płocka, były dla większości najmłodszych zawodników pierwszym sprawdzianem na zawodach na wodzie. Najbardziej wartościowe wyniki wśród juniorów osiągnęły dwie osady: czwórka bez sternika - Adrian Pawłowski, Kamil Lewandowski, Michał Turowski i Kamil Kamiński, podopieczni trenerów Piotra Sałkowskiego i Krzysztofa Kalińskiego (II miejsce) oraz dwójka ze sternikiem - Sebastian Cieśla, Krzysztof Pawłowski i sternik Kamil Gurzkowski (na zdjęciu), podopieczni trenera Piotra Sałkowskiego (II miejsce).  

Juniorki młodsze SMS-PTW: Patrycja Szoplik, Dominika Kolankiewicz, Aleksandra Markowska i Oliwia Szcześniakiewicz wygrały konkurencję czwórek bez sterniczki i choć nie powiodło im się w kwalifikacjach do Regat Nadziei Olimpijskich dwa tygodnie wcześniej, w Bydgoszczy potwierdziły swój wysoki poziom. Nieźle spisała się również męska czwórka juniorów młodszych. Bartek Donarski, Marcin Krysiński, Adam Dybiec i Arkadiusz Dybiec, podopieczni trenerów Jerzego Podsędka i Bogdana Zalewskiego. Po zaciętej walce zameldowali się na mecie na drugiej pozycji, przegrywając zaledwie o długość łodzi z osadą Wisły Grudziądz.


Regaty w Bydgoszczy były okazją do pierwszego w życiu start najmłodszych zawodników – młodzików, podopiecznych trenera Andrzeja Petrykowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje występ czwórki dziewcząt: Andżeliki Kapuścińskiej, Oliwii Nowak, Julity Jeżewskiej, Natalii Sikorskiej i sterniczki Agaty Wołowiec, które zdobyły brązowe medale. Ich koledzy z klasy wioślarskiej w płockiej "Siedemdziesiątce" zajęli piąte miejsce w tej samej konkurencji. 

Następne duże regaty, Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Juniorów, z udziałem całej Polski, odbędą się 1-2 czerwca w Kruszwicy. Tymczasem Zarząd Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego zaprasza wszystkich sympatyków i kibiców wioślarstwa na sobotę 18 maja ,nad Wisłę, do siedziby PTW, przy ulicy Juliusza Kawieckiego na uroczyste otwarcie sezonu wioślarskiego 2013, połączone z zawodami na trasie z mariny w Borowiczkach do siedziby PTW.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz