wtorek, 23 kwietnia 2013

Wioślarze PTW po pierwszym sprawdzianie

FOT. ARCHIWUM PTW

Aż jedenaście osad Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego wystartowało w inaugurujących sezon długodystansowych regatach rozegranych na Kanale Żerańskim w Warszawie. Na czterokrotnie dłuższym od klasycznego, ośmiokilometrowym dystansie najlepiej spośród płockich juniorów zaprezentowała się dwójka bez sternika Michał Iskra i Adrian Pawłowski (na zdjęciu) zajmując trzecie miejsce. Również Kamil Zajkowski, zajmując ósme miejsce w seniorach, potwierdził swoje reprezentacyjne aspiracje. W stolicy wioślarze ścigali się nietypowo, bo nie ze startu wspólnego, a na czas.


Regaty na Żeraniu stanowią dla zawodników niemałe wyzwanie. Osady na metę przypływają w zależności od kategorii wiekowej i zaawansowania po 29-35 minutach od startu. 

- To morderczy wysiłek - podkreśla trener i prezes PTW Jacek Karolak. - Kolejność na mecie często bywa dużym zaskoczeniem. Mimo braku bezpośredniej rywalizacji, charakterystycznej dla wyścigów na torach regatowych, nie zabrakło emocji, gdyż zawodnicy chcieli się jak najlepiej sprzedać by być zauważonym przez trenerów kadry narodowej, szczególnie w kategorii junior i młodzieżowej - dodaje.

W regatach wystartowała cała czołówka krajowa seniorów, mających aspiracje na udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Nie zabrakło zawodników z logo Urzędu Miasta Płocka i Orlenu na burtach łodzi. Zawodnicy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i zarazem uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej „Siedemdziesiątce”, do sezonu przygotowywali się od listopada. Ważnym punktem w okresie przygotowawczym były dwa zgrupowania - kondycyjne w Zakopanem, w grudniu oraz specjalistyczne w Półwiosku Starym na Jeziorze Ślesińskim (kwiecień). 

W warszawskim sprawdzianie długodystansowym wystartowało 11 płockich osad: trzech skifistów i dziewięć dwójek bez sternika, w kategorii seniorów i juniorów. Spośród osad juniorskich najlepiej popłynęła dwójka Michał Iskra i Adrian Pawłowski, którzy zajęli trzecią pozycję. Piąte miejsce w tym samym wyścigu zajęła osada Patryk Wyrzykowski, Leszek Szczerbowski, a ósmą - Krzysztof Pawłowski i Sebastian Cieśla.  

Wśród seniorów bardzo dobrze zaprezentował się Kamil Zajkowski na jedynce. Zajął ósme miejsce, czym potwierdził swoją gotowość do walki o miejsce w osadach seniorskich na mistrzostwa świata. Bardzo dobrze spisała się również płocka dwójka bez sternika seniorów: Damian Salak i Konrad Wiśniewski, która zajęła w wyścigu seniorskim dziewiąte miejsce, ale wśród osad młodzieżowych – pierwsze.

Na swoim poziomie popłynęła jedyna żeńska osada stacjonująca w Płocku - dwójka bez sterniczki seniorek: Alicja Modrzejewska i Joanna Glapińska (obie zawodniczki WTW Włocławek, uczennice SMS), które zajęły piątą pozycję.

- Występ naszych wioślarzy na długim dystansie, zdaniem trenerów, potwierdził właściwy kierunek przygotowań do sezonu i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość i realizować kolejne cele, a te są ambitne - zaznacza Jacek Karolak. - Już podczas najbliższych regat kwalifikacyjnych w Poznaniu (26-28 kwietnia), zawodnicy nasi mają szansę zakwalifikować się do reprezentacji juniorów (2-4 zawodników) oraz młodzieżowej (3-4 zawodników). Kamil Zajkowski natomiast będzie walczył o miejsce w reprezentacyjnej osadzie seniorskiej - zapowiada prezes PTW.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz