wtorek, 23 kwietnia 2013

Brąz Mistrzostw Polski załatwiła w pięć sekund

Efektownym rzutem harai-goshi, po którym przeciwniczka jeszcze przez chwilę miała kłopot z podniesieniem się z tatami, Martyna Maślanka z UKS Eljot Płock przypieczętowała zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorek w Judo. Wśród 83 zawodniczek z 40 klubów rywalizujących w ośmiu kategoriach wagowych mistrzostw znalazły się trzy reprezentantki UKS Eljot Płock. Jednak tylko Martynie (na zdjęciu z medalem i dyplomem), w wadze -44 kg udało się wywalczyć medal.

W Pile, gdzie rozegrano zawody Martyna Maślanka stoczyła cztery walki. Pierwszą z Anetą Adamiak z UKS Orkan Sochaczew wygrała przed czasem przez ippon. W kolejnych dwóch walkach płocczanka musiała jednak uznać wyższość rywalek. Najpierw Agaty Roszkowskiej z UKS Narew Łapy, ubiegłorocznej wicemistrzyni Polski, a następnie Vanessy Machnickiej z KS Akademia Judo Poznań, tegorocznej srebrnej medalistki zawodów Pucharu Europy w Kijowie. Walkę o brązowy medal Martyna rozstrzygnęła w piątej sekundzie efektownym harai-goshi.

Szczęścia w losowaniu w Pile nie miała natomiast Dorota Szelkowska (kategoria wagowa - 63 kg). Już w pierwszej walce musiała stawić czoła, jak się później okazało, zwyciężczyni tej wagi - Izabeli Mirus z Wisły Kraków. Choć płocczanka walczyła dzielnie, nie miała wielkich szans z utytułowaną rywalką. W repasażach Dorota trafiła z kolei na bardziej doświadczoną od siebie Aleksandrę Langiewicz z KJ Koka Jastrzębie Zdrój. Ta z kolei rywalka, po pokonaniu Doroty, wywalczyła w Pile brązowy medal.

Po dość długiej przerwie w startach na tatami w kategorii wagowej -48 kg wróciła trzecia z obecnych w Pile płocczanek z UKS Eljot - Milena Kuczmarska. Niestety, podobnie jak Dorota Szelkowska, nie wygrała żadnej walki podczas turnieju. W pierwszej potyczce uległa Dajanie Bołoz z SGKS Wybrzeże Gdańsk, a następnie w repasażach musiała uznać wyższość Alicji Czarnockiej z WKS Gwardia Warszawa.

Warto podkreślić, że Martynie Maślance w krajowym championacie udało się powtórzyć sukces z lat 2008 i 2009 kiedy to w kategorii wiekowej młodziczek w pierwszym roku zdobyła medal złoty a w kolejnym brązowy. Teraz wśród juniorek w 2012 roku wywalczyła złoto a w 2013 medal brązowy. Martyna w rankingu zawodniczek kategorii wiekowej juniorek w swojej kategorii wagowej wciąż zajmuje pierwsze miejsce w Polsce.