piątek, 1 lutego 2013

Płocczanie w Forum KlubówPodczas mistrzostw świata w piłce ręcznej odbyło się spotkanie 59 klubów wchodzących w skład Forum Club Handball. Organizacja ta reprezentuje interesy swoich członków w kontaktach z EHF oraz z IHF. Działa również na rzecz rozwoju piłki ręcznej w Europie. – Zdecydowaliśmy się zostać członkiem FCH, ponieważ chcemy być częścią wielkiej europejskiej rodziny czołowych klubów piłki ręcznej – powiedział Prezes SPR Wisła Płock Andrzej Miszczyński. – Chcemy aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu problemów, z którymi borykają się kluby oraz przyczyniać się do rozwoju naszej dyscypliny w Europie i na świecie.

Forum Klubów Piłki Ręcznej zostało założone w 2001 roku w Dusseldorfie. Wzorowane było na działającym w piłce nożnej Stowarzyszeniu G-14 i również liczyło 14 członków z ośmiu krajów. Organizacja została założona z myślą o usprawnieniu przepływu informacji między EHF i IHF a klubami a także o zyskaniu realnego wpływu na decyzje podejmowane przez federacje światową i europejską. Jednym z ważniejszych problemów poruszanych przez członków-założycieli FCH była organizacja Ligi Mistrzów – harmonogram rozgrywek, kontrakty telewizyjne i podział wpływów z reklam. Bardzo ważna była również kwestia ustalenia kalendarza meczów międzypaństwowych w taki sposób, aby nie kolidowały one z interesami klubów oraz ubezpieczenia zawodników powoływanych do reprezentacji narodowych. Po raz pierwszy klub uzyskał odszkodowanie za kontuzję odniesioną przez jego zawodnika w meczu kadry po Mistrzostwach Europy w Norwegii w 2008 roku. Rok później Forum Club Handball zdołał wywalczyć wypłacanie klubom premii za udział ich zawodników w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy.

30 maja 2010 roku do FCH dołączyła duża grupa europejskich klubów uczestniczących w decydującej fazie rozgrywek Ligi Mistrzów, Pucharu EHF, Pucharu Zdobywców Pucharów oraz  Challenge Cup, wśród nich Vive Targi Kielce. Prezes VTK Bertus Servaas oraz dyrektor Radosław Wasiak znaleźli się we władzach forum.

Ostatnie spotkanie FCH odbyło się w Barcelonie w trakcie tegorocznych Mistrzostw Świata. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Orlen Wisły Płock. – W spotkaniu uczestniczyło 59 przedstawicieli czołowych klubów europejskich, którzy zostali zapoznani z kalendarium wydarzeń dotyczących nawiązania współpracy pomiędzy  władzami IHF-u  z zarządem FCH – mówił prezes Andrzej Miszczyński. – Spotkanie miało na celu wypracowanie decyzji dotyczących działań ze strony FCH w przypadku braku porozumienia z IHF-em w sprawach dotyczących  kalendarza imprez, rekompensaty za udział zawodników w imprezach organizowanych przez IHF oraz ubezpieczeń zawodników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz