wtorek, 18 grudnia 2012

Powrót Kasi na podium

Ponad rok i dziewięć miesięcy zajął Katarzynie Bagrowskiej (na zdjęciu w koszulce z zielonymi elementami) z Nadwiślanina Płock powrót na podium Ogólnopolskiego Turnieju Kwalifikacyjnego. Szczęśliwym miejscem okazał się dla płocczanki Luboń pod Poznaniem, gdzie wywalczyła III miejsce na II OTK kadetek. W turnieju na najwyższym krajowym szczeblu zagrały jeszcze dwie płocczanki. Występująca w barwach LUKS Warmii Lidzbark Warmiński Wiktoria Ziemkiewicz zajęła 13 lokatę, miejsce w pierwszej trzydziestce zawodów wywalczyła druga z nadwiślanek - Anna Wereszczaka. Tymczasem w kategorii żaków (do lat 10) z powodzeniem w II WTK walczyli adepci tenisa stołowego z Nadwiślanina.

Ostatni raz w OTK miejsce na podium Bagrowska wywalczyła w kategorii młodziczek w marcu zeszłego roku w Drzonkowie, kiedy w finale uległa Katarzynie Galus z LUKS Skrzyszów 2:3. Kilka miesięcy później zdobyła mistrzostwo Polski młodziczek. Tym razem w Luboniu dotarła aż do półfinału, gdzie musiała uznać wyższość Karoliny Tokarczyk z Lits Anders Społem Żywiec, w ubiegłym sezonie zawodniczce GLKS Nadarzyn. Wcześniej jednak pokonała kilka wysoko notowanych przeciwniczek, w tym Julię Ślązak z Jedynki Łódź, zawodniczkę z kadry narodowej juniorek.

Wiktoria Ziemkiewicz poza zajęciem wysokiego, 13. miejsca, zaznaczyła swoją obecność zwycięstwem nad późniejszą triumfatorką imprezy - właśnie Katarzyną Galus. Płocczanka walczyła z zawodniczką z Małopolski w grupie eliminacyjnej. Po zaciętym pojedynku pokonała rywalkę 3:2 i była to jedyna przegrana Galus w Luboniu. W 1/8 turnieju głównego byłą zawodniczkę Victorii Płock i Nadwiślanina zatrzymała jej była koleżanka klubowa Katarzyna Bagrowska. Pojedynek trwał aż siedem długich setów (w turnieju głównym w tej kategorii wiekowej gra się do czterech wygranych setów) i był równie emocjonujący, co wcześniejsze starcie Ziemkiewicz z Galus.

Trzecia z płocczanek, Anna Wereszczaka w Luboniu odniosła swoje pierwsze zwycięstwa w karierze na tym szczeblu rozgrywek. Było to jednak za mało by utrzymać się na OTK i kolejny cykl kwalifikacji do mistrzostw Polski kadetek (Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży) rozpocznie ponownie od rywalizacji w województwie. Z pozycji, z której startowała (eliminacje tzw. II kategorii OTK) bardzo trudno jest się jednak utrzymać na ogólnopolskim szczeblu rozgrywek. Z 16 zawodniczek, które do OTK dostały się tak jak Wereszczaka, wygrywając Wojewódzkie Turnieje Kwalifikacyjne, sztuka ta udała się tylko trzem, w tym obu zawodniczkom, które wyszły z grupy eliminacyjnej płocczanki. Co ciekawe, jedną z nich Wereszczaka pokonała. Niestety, porażka w pierwszej grze i późniejszy układ wyników spowodowały, że nawet gdyby płocczanka wygrała ostatni pojedynek w grupie (przegrany 2:3) i tak nie awansowałaby do turnieju dodatkowego.

Tymczasem na warszawskim Targówku z dużym powodzeniem rywalizowali najmłodsi adepci tenisa stołowego z Nadwiślanina Płock. W kategorii żaków tylko jedną grę, z późniejszym finalistą turnieju Maciejem Kubikiem (KS Bogoria Grodzisk Maz.) przegrał Igor Modzelewicz i musiał zadowolić się lokatą 5-8. najwyższą w historii swoich startów w żakach. Cezaremu Nowackiemu z Nadwiślanina drogę do wyższych lokat zamknął natomiast zwycięzca turnieju Mikołaj Kiciński (SSCK Hals Warszawa). Aż do finału płocczanin był jedynym zawodnikiem, który urwał warszawianinowi seta. Nowacki został sklasyfikowany na miejscu 25-32. W tym samym przedziale miejsc turniej zakończył Jakub Kosieliński, który w Warszawie cieszył się z pierwszego swojego zwycięstwa w WTK - nad Kubą Kościankiem (KS Puznówka 1996).

O braku szczęścia w losowaniu żaczek może mówić tymczasem Zuzanna Rajchman, której po dwóch zwycięstwach 3:0 w dwóch pierwszych rundach, w ćwierćfinale przyszło zmierzyć siły z późniejszą zwyciężczynią zawodów Julią Więckowską z SKS 40 Warszawa. W grze o miejsce w przedziale 5-6. płocczanka uległa występującej już w II lidze MZTS Zuzannie Rednowskiej z KS Ożarowianka Ożarów Maz. i zajęła miejsce 7-8. Rednowska zatrzymała także w turnieju głównym drugą z płocczanek - Alicję Kwiecień, mimo, że nadwiślanka wysoko wygrała z nią drugiego seta (do trzech). Kwiecień została sklasyfikowana w przedziale miejsc 13-16. W zawodach debiutowała Wiktoria Białecka, która w ostatniej chwili zastąpiła chorą Julię Niedzielską. Płocczanka nie wygrała jeszcze żadnego pojedynku, ale poznała smak rywalizacji na szczeblu wojewódzkim.

Luboń, 15-16 grudnia 2012 r., II Ogólnopolski Turniej Kwalifikacyjny Kadetów. Eliminacje grupowe, I kategoria, grupa C: Katarzyna Węgrzyn (Śnieżnik Stronie Śląskie) - Wiktoria Ziemkiewicz (LUKS Warmia Lidzbark Warmiński) 2:3 (8, 8, -4, -8, -13); Katarzyna Galus (LUKS Skrzyszów) - Ziemkiewicz 2:3 (5, -6, 5, -3, -8); Karolina Lalak (KTS Optima Lublin) - Ziemkiewicz 3:0 (4, 8, 5); Ziemkiewicz - Julia Szymczak (IKTS Noteć Inowrocław) 3:1 (3, 6, -9, 4). Pozostałe wyniki w grupie: Galus - Szymczak 3:0; Lalak - Szymczak 3:0; Lalak - K. Węgrzyn 3:2, K. Węgrzyn - Szymczak 3:1; Galus - K. Węgrzyn 3:0; Lalak - Galus 2:3. Kolejność w grupie: 1. Lalak, 2. Galus, 3. Ziemkiewicz - wszystkie awans do turnieju głównego; 4. K. Węgrzyn, 5. Szymczak - obie spadek do turnieju dodatkowego.
Grupa D: Katarzyna Bagrowska (MLUKS Nadwiślanin Płock) - Monika Zdyb (LUKS Stróża) 2:3 (4, 10, -7, -8, -6); Paulina Stachecka (GLKS Nadarzyn) - Bagrowska 3:0 (4, 6, 7); Bagrowska - Alicja Śliwa (KS Bronowianka Kraków) 3:1 (7, 10, -8, 9); Dominika Kułacz (PUKS Arka Łętownia) - Bagrowska 2:3 (6, -1, 10, -6, -5). Pozostałe wyniki w grupie: Stachecka - Śliwa 3:0, Kułacz - Śliwa 2:3, Kułacz - Zdyb 1:3, Stachecka - Zdyb 3:2, Kułacz - Stachecka 3:2, Zdyb - Śliwa 2:3. Kolejność końcowa: 1. Stachecka, 2. Bagrowska, 3. Zdyb - wszystkie awans do turnieju głównego, 4. Śliwa, 5. Kułacz - obie spadek do turnieju dodatkowego.
II kategoria, grupa Y: Anna Wereszczaka (Nadwiślanin) - Julia Braś (KTS Mysłowice) 0:3 (-6, -9, -5); Angelika Janik (KS Podwawelski Kraków) - Wereszczaka 2:3 (8, 9, -5, -4, -9); Wereszczaka - Natalia Matwiszyn (MKSTS Polkowice) 3:0 (2, 7, 10); Aleksandra Ciura (MLKS Śnieżnik Stronie Śląskie) - Wereszczaka 3:2 (9, -4, 5, -15, 3). Pozostałe wyniki w grupie: Janik - Matwiszyn 3:0, Ciura - Matwiszyn 2:3; Ciura - Braś 2:3, Janik - Braś 3:0; Ciura - Janik 2:3, Braś - Matwiszyn 3:0. Kolejność w grupie: 1. Janik, 2. Braś - obie awans do turnieju dodatkowego, 3. Wereszczaka, 4. Matwiszyn, 5. Ciura - wszystkie spadek do WTK.
Turniej główny, 1/8: Bagrowska - Wiktoria Ziemkiewicz (LUKS Warmia Lidzbark Warmiński) 4:3 (8, 9, -8, -9, 8, -8, 9); ćwierćfinały: Julia Ślązak (Jedynka Łódź) - Bagrowska 2:4 (-9, -7, 1, 3, -7, -9); półfinały: Karolina Tokarczyk (Lits Anders Jedność Żywiec) - Bagrowska 4:1 (9, -11, 4, 7, 4).
O miejsce 9-12: Ziemkiewicz - Kinga Kosmal (UKS Płomień Limanowa) 1:4 (-8, -11, 9, -7, -4).
Kolejność końcowa turnieju: 1. Galus, 2. Tokarczyk, 3. Bagrowska, Anna Węgrzyn (Śnieżnik),..., 13. Ziemkiewicz, ..., 30. Wereszczaka. Startowało 40. zawodniczek.