czwartek, 13 września 2012

Trudny półmaraton

Już w najbliższą niedzielę w Płocku odbędzie się impreza biegowa na niespotykaną dotąd w mieście skalę. Pierwszy Półmaraton Dwóch Mostów promowali podczas konferencji prasowej w Ratuszu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i jego zastępca Roman Siemiątkowski. Niestety, nie mogli już nikogo zachęcać do udziału, gdyż przewidziany limit uczestników wyczerpany został już dwa tygodnie temu. Prezydenci zachęcali jednak do kibicowania na trasie oraz przekazali najnowsze informacje dotyczące półmaratonu. Lista startowa liczy ostatecznie 559 osób, z czego większość stanowią płocczanie.  W zawodach wystartuje również prezydent Płocka, który podczas konferencji prasowej, wraz z przedstawicielami organizatorów wystąpił w oficjalnej koszulce biegu. 


- Do tej pory narzekano, że jest w Płocku piątka, dycha, a nie ma biegów na dłuższych dystansach - mówił prezydent Nowakowski. - Jeżeli podołamy organizacyjnie i odniesiemy sukces, być może półmaraton stanie się imprezą cykliczną z większym limitem uczestników. 

- Trasa nie jest łatwa, są podbiegi, zróżnicowana nawierzchnia, nie tylko asfalt i beton, których biegacze starają się unikać - ocenił Waldemar Gieres, prezes Płockiego Towarzystwa Triathlonu Delta, jednego ze współorganizatorów imprezy. - Na pewno nie jest to trasa do bicia rekordów. Będzie za to można podziwiać uroki Płocka i natury - dodał choć jak przyznał za chwilę, gdy sam startuje, podczas biegu nie koncentruje się na widokach. - Ale na przykład w maratonie berlińskim jest kilka milionów kibiców, którzy wychodzą przed swoje posesje, w najprzeróżniejszy sposób dopingując zawodników i trudno ich nie zauważyć - przypomniał sobie Waldemar Gieres. - Każda dzielnica wystawia na przykład swój zespół muzyczny, który gra dla biegaczy.

Taki jeden zespół będzie też w Płocku. Uczestnicy półmaratonu trzy razy przebiegną obok grupy perkusyjnej L'obelico, która będzie ich dopingować. Na 13.30 po uroczystości zakończenia biegu, przewidziany jest koncert grupy na Starym Rynku.

W zawodach, niestety, ze względu na stopień trudności trasy, nie będą mogli wystartować wózkarze, choć byli bardzo chętni. 

- Mogą startować osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności, ale dla osób na wózkach konfiguracja trasy jest zbyt niebezpieczna - wyjaśnił Sebastian Dymek z zespołu prasowego urzędu miasta, który również biega w barwach Delty. 

Jak zauważył Sebastian Dymek, pierwszy maraton nowojorski ukończyło 34 zawodników. Płocki półmaraton nie powinien mieć problemów z przekroczeniem tego progu.

- Oprócz wyniku sportowego liczy się sam udział - podkreślił prezydent Nowakowski. - Ale kto wygra Półmaraton Dwóch Mostów zapisze się w historii i będzie też jego rekordzistą - dodał. 

Na zwycięzców poszczególnych kategorii czekają atrakcyjne nagrody. Uhonorowani zostaną również najlepsi biegacze z Płocka.

Organizatorzy zachęcają uczestników do odebrania pakietów startowych dzień przed zawodami. Biuro zawodów mieści się w Małachowiance. Start i meta zawodów usytuowane będą na Starym Rynku. Od godz. 10 do 13 na trasie imprezy wystąpią utrudnienia w ruchu pojazdów, a most Legionów Piłsudskiego będzie całkowicie zamknięty. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz