poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Wioślarze, pływaczka i lekkoatletki

Dwa złote medale i jeden srebrny wioślarzy PTW (na zdjęciu), dwa srebra pływaczki Magdaleny Kalińskiej z KP MZOS, srebro w sztafecie 4x400 dziewcząt z MUKS Płock, srebro Moniki Lubiak z MUKS Volley Płock,  oraz brąz piłkarzy ręcznych SKF Wisła w reprezentacjach Mazowsza, razem 8 krążków to medalowy dorobek płockich sportowców w dobiegającej końca tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2012. Płock reprezentowało razem 11 klubów i wszystkie zdobywały punkty w klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Zawody OOM we wszystkich dyscyplinach miały rangę mistrzostw Polski w kategorii junior młodszy. 
W korespondencyjnej rywalizacji na punkty współzawodnictwa sportowego podobnie, jak w poprzednich latach wśród płockich klubów najlepiej wypadło Płockie Towarzystwo Wioślarskie. Ale, uwaga! Wioślarze zdobyli tylko jeden punkt więcej od pływaków Klubu Pływackiego MZOS i zaledwie nieco ponad trzy punkty więcej od Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Wisła!

W przypadku KP MZOS niewątpliwa to zasługa Magdaleny Kalińskiej, dwukrotnej srebrnej medalistki OOM na dystansach 50 i 100 metrów stylem klasycznym, ale także i innych płocczan, jacy wystartowali na pływalni w Oświęcimiu, w tym m.in. Wiktora Wiśniewskiego, któremu niewiele zabrakło do podium 50 metrów stylem grzbietowym.

Jeśli chodzi o piłkarzy ręcznych z SKF zadecydowała ich liczebność w reprezentacji Mazowsza, która zdobyła brązowy medal OOM. Liczba ta przełożyła się również na jakość w tym przypadku.

Na czwartym i piątym miejscu tej klasyfikacji znalazły się płockie kluby lekkoatletyczne, odpowiednio MUKS i MLKL Płock. Na pewno jednak oczekiwania wobec płockich lekkoatletów, którzy wystąpili na obiektach krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, były większe niż końcowy efekt, zwłaszcza w przypadku tych zawodniczek i zawodników, którzy startowali ostatni raz w tej kategorii wiekowej.

Medalowy honor Płocka obroniła jednak zdobywając srebro sztafeta 4 x 400 metrów dziewcząt w składzie Dominka Muraszewska, Karolina Ciesielska, Natalia Kochanowska i Monika Braun. Ubiegłoroczna wicemistrzyni Polski z Płocka na dystansie 800 metrów, Dominika Muraszewska ,wystartowała z koleżankami z MUKS w sztafecie, mimo, że od czerwca 2012 boryka się z poważną kontuzją. Na start indywidualny na dystansie 400 metrów, jednak się już nie zdecydowała ze względu na zbyt duże ryzyko. W pozostałych przypadkach, o ile punktowane miejsca były sukcesem młodszych uczestników OOM, o tyle po tych najstarszych, dla których był to ostatni start w tej kategorii wiekowej można było spodziewać się więcej. Na pewno nie cieszyła się z 5. miejsca w konkursie rzutu oszczepem Monika Karasiewicz, której udało się uzyskać odległość tylko i aż w tym przypadku 44,39 m.

Ani konkursu pchnięcia kulą, ani rzutu dyskiem nie zaliczy do udanych Anna Szczutowska z MLKL. W pchnięciu kulą mimo dość dobrego wyniku w eliminacjach (13,21 m), w finale płocczanka uzyskała tylko 11,59, paląc dwie z trzech prób i zajmując ostatecznie 12. miejsce. Wcześniej już w eliminacjach pogrzebała swoje szanse w konkursie rzutu dyskiem sklasyfikowana na miejscu 14. Rezultat z drugiej, najlepszej próby (32,62) nie kwalifikował jej do finału, a trzecią spaliła. Również Klaudiusz Krysiewicz nie może być dumny ze swojego startu w finale biegu na 400 metrów, w którym został zdyskwalifikowany, choć w eliminacjach uzyskał obiecujący wynik.

Za sukces jednak mogą uważać swoje starty "pierwszoroczne" juniorki młodsze. Karolina Ciesielska zwycięstwo w finale B sprintu na 100 metrów (9. miejsce w OOM) i Anna Kowalska, ósme miejsce w siedmioboju z wynikiem 4254 pkt. Kowalska w pięciu dyscyplinach tej konkurencji poprawiła swoje życiówki. Co ciekawe w skoku wzwyż uzyskała rezultat o 9 cm lepszy od swojej klubowej koleżanki Kingi Nisztor (również rocznik 1996), która nie zakwalifikowała się do finału konkursu skoku wzwyż, w którym jest specjalistką. Płockie kluby w klasyfikacji ministerialnej zdobyły razem w Krakowie więcej punktów (40,67) niż najlepszy płocki klub w tegorocznych zmaganiach juniorów młodszych - Płockie Towarzystwo Wioślarskie (36 pkt.).

Ale to jednak wciąż właśnie dla zawodników PTW najjaśniej z płockich klubów świeci słońce podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Choć w porównaniu do ubiegłego roku (3 złota, 4 brązowe medale) ich dorobek medalowy może wydawać się skromny, to płocczanie w Kruszwicy, gdzie rozgrywano mistrzostwa, potwierdzili, że nadal należą do ścisłej krajowej wioślarskiej czołówki. I to pomimo faktu, że większą część reprezentacji PTW stanowili "pierwszoroczni" juniorzy młodsi.

Podwójnymi złotymi medalistami OOM okazali się Piotr Szczepański i Kamil Kamiński - wychowankowie trenera Piotra Sałkowskiego. Pierwsze złoto zdobyli w konkurencji dwójek bez sternika wygrywając wszystkie trzy kolejne wyścigi - przedbieg, półfinał i finał. W tym ostatnim swoich rywali odsadzili na kilka długości łodzi. Drugi złoty medal eksportowi i reprezentacyjni płoccy "dwójkarze" zdobyli załapując się do składu ósemki PTW, która na jeziorze Gopło również nie miała sobie równych. W złotej ósemce popłynęli także Damian Rutkowski, Wiktor Piątkowski, Konrad Pawlak, Bartosz Budzyński, Filip Sikorski, Marcin Krysiński i sternik Konrad Kalack. Osadę przygotowywał trenerski duet Piotr Sałkowski i Bogdan Zalewski. 

Srebrny medal zdobyła czwórka ze sternikiem, również podwójny medalista Rutkowski, wsparty przez Igora Smolińskiego, Patryka Pełkę, Krzysztofa Pawłowskiego ze sternikiem Kacprem Kędzierskim. Tuż za podium w tym wyścigu, na 4. miejscu zameldowała się młodsza osada - Filip Sikorski, Wiktor Piątkowski, Bartosz Budzyński, Sebastian Cieśla i sternik Konrad Kalack. 

Nieco słabiej wypadły w Kruszwicy osady dziewczęce. Czwórka bez sterniczki (Patrycja Siebierska, Wioletta Gawlińska, Aleksandra Osędowska, Aleksandra Czajkowska) zajęła 6. miejsce, a na 9 zameldowała się czwórka podwójna. Szóste miejsce zajęła także czwórka podwójna juniorów (Sebastian Smoliński, Patryk Pełka, Sebastian Cieśla, Krzysztof Pawłowski).

Jedenastkę płockich klubów, które punktowały podczas XVIII OOM uzupełniają w kolejności (wg. zdobytych punktów): Nadwiślanin, Volley, "70",  PWSZ Jutrzenka, Judo Kano i Eljot. Płocczanie na OOM w konkurencjach uprawianych w tych klubach, czyli tenisie stołowym, siatkówce, badmintonie, piłce ręcznej dziewcząt i judo startowali w pierwszej fazie imprezy i można o nich przeczytać we wcześniejszych postach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz