poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Brązowi seniorzy, złoci mastersi. Zajkowscy sprawdzają olimpijczyków

FOT. Archiwum PTW
Kiedy w miniony weekend w Londynie Igrzyska Olimpijskie dobiegały końca, na poznańskiej Malcie o medale mistrzostw Polski seniorów i mastersów (weteranów) walczyli najlepsi polscy wioślarze. Nie zabrakło niedawnych olimpijczyków. W takim gronie bracia Kamil i Rafał Zajkowscy z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego dwukrotnie zdobyli brązowe medale. W dwójce podwójnej i w koronnej konkurencji ósemek. Starsi zawodnicy PTW startujący w kategorii wiekowej Masters zdobyli w Poznaniu aż cztery złote medale i jeden srebrny. 


Wśród dziesięciu "seniorów" reprezentujących PTW w Poznaniu aż ośmiu jest uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych, popularnej płockiej "siedemdziesiątki". Płocczanie wystartowali w czterech konkurencjach. Czwórka  ze sternikiem w składzie: Konrad Pudlik, Dominik Kubiak, Damian Salak, Damian Plewiński i sternik Damian Wujkowski, dosłownie otarła się o medal zajmując w finale konkurencji czwarte miejsce. Najlepsze okazały się akademickie czwórki - pierwsza finiszowała osada AZS Toruń, przed AZS Gorzów i Warszawskim Towarzystwem Wioślarskim. 

Do finału skifistów (jedynek) z szóstym czasem poprzez eliminacje i repasaże zakwalifikował się tymczasem Kamil Zajkowski. W biegu finałowym nie mógł jeszcze niestety nawiązać walki o medalową pozycję. Na mecie tego wyścigu jako pierwszy zameldował się olimpijczyk z Londynu Litwin Mindaugas Griskonis (Lotto Bydgostia), przed Konradem Wasielewskim (AZS Szczecin) i Adamem Wicenciakiem (KW 1904 Poznań). Dopiero czwarty był reprezentujący w tej konkurencji Polskę w Londynie  Michał Słoma, który w rywalizacji o start na Olimpiadzie nie dał szans pozostałym zawodnikom, w tym Kamilowi Zajkowskiemu. Kamil w biegu finałowym potwierdził swoje miejsce w czołówce, zajmując szóstą lokatę.

To czego nie udało się Kamilowi zdobyć w skifie, odbił sobie z powodzeniem w dwóch pozostałych konkurencjach, w których startowali płocczanie. Osada dwójki podwójnej Rafał i Kamil Zajkowscy dość niespodziewanie zdobyła brązowy medal, ustępując miejsca jedynie łódkom, w których płynęli olimpijczycy z Londynu. A w najbardziej prestiżowej i widowiskowej konkurencji - wyścigu ósemek znów płocka osada przypłynęła na trzecim miejscu tym razem z braćmi Zajkowskimi oraz z Damianem Salakiem, Damianem Plewińskim, Konradem Pudlikiem, Łukaszem Lewandowskim, Michałem Mikołajewskim, Konradem Wiśniewskim i Damianem Wujkowskim za sterem. Wygrała załoga toruńskiego AZS-u, sprawiając niespodziankę bo w pokonanym polu, na drugim miejscu zostawiła ósemkę LOTTO Bydgostii, w której składzie płynęło aż pięciu olimpijczyków. Dwa brązowe medale mistrzostw Polski, które zdobyli płoccy seniorzy w Poznaniu to dorobek o jeden medal mniejszy niż przed rokiem.

Tymczasem w rozegranych równolegle mistrzostwach Polski mastersów płocczanie należeli do rozdających karty. Złote medale w tej starszej kategorii wiekowej zdobyły osady z płocczanami w składzie: dwójka bez sternika - Marek Chądzyński i Bogdan Guzior, czwórka ze sternikiem - Chądzyński, Guzior, Jacek Wróblewski (STW Szczecin), Henryk Szlachta, sternik Damian Wujkowski, czwórka bez sternika: Chądzyński, Guzior, Wróblewski, Szlachta oraz ósemka - Chądzyński, Guzior, Bogdan Skierski, Wróblewski, Szlachta, Zbigniew Półtorak, Jan Skowroński, Przemysław Mieszkowski (AZS Poznań) ze  sternikiem Damianem Wujkowskim. Srebrny medal mistrzostw Polski masters zdobyła dwójka bez sternika - Skierski, Szlachta. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz