wtorek, 24 lipca 2012

Płocczanie z PTW znów w medalowych barwach

Juniorska czwórka bez sternika Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, w składzie: Michał Bielski, Michał Iskra, Jakub Płoski i Łukasz Krajewski dwukrotnie triumfowała w finałach A XVII regat o Puchar Młodzieży (Coupe de la Jeunesse) na olimpijskim torze na jeziorze Banyoles w podbarcelońskiej Gironie. Płocczanie, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, zdobyli najwięcej punktów dla reprezentacji Polski w tych prestiżowych zawodach, w których jednak nie brała udziału licząca się w świecie reprezentacja Niemiec. Tymczasem na krajowych torach w Pucharze Prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (imprezie rangi mistrzostw Polski młodzików) oraz w młodzieżowych mistrzostwach Polski płockie osady zdobyły sześć medali.


Pod Barceloną w pierwszym finale A zawodów dla kategorii wiekowej U19 płocczanie pokonali o dwie sekundy osady z Włoch i o trzy sekundy czwórkę z Wielkiej Brytanii. Drugiego, kończącego zawody dnia, na tym samym dystansie 2000 metrów czwórka PTW znów pokonała Włochów, ale ci przypłynęli na metę ze stratą poniżej dwóch sekund za Polakami. Na trzecim miejscu zameldowali się tym razem Holendrzy tracąc do płocczan już blisko cztery sekundy.

Na 69 zdobytych przez reprezentantów Polski punktów w generalnej klasyfikacji regat płocczanie zdobyli 24 punkty, co stanowiło ponad 1/3 wszystkich punktów zdobytych przez reprezentantów Polski. Biało-czerwoni zajęli siódme miejsce wśród 10 punktujących krajów. Najlepiej wypadli Włosi, którzy triumfowali w większości konkurencji, a następnie Brytyjczycy i ekipa gospodarzy - Hiszpanie.

Tymczasem na starcie młodzieżowych (U23) mistrzostw Polski rozegranych na torze Malta w Poznaniu stanęło ponad 230 zawodniczek i zawodników z 32 klubów z całej Polski. W tym gronie płocczanie zdobyli cztery medale - złoty, srebrny i dwa brązowe. 

Ze złota cieszyła się dwójka ze sternikiem - Damian Salak, Damian Plewiński i sternik Paweł Pabian. Zwycięstwo o dwie długości łodzi, przełożyło się na niemal 3 sekundy przewagi nad drugą w biegu osadą - z BTW Bydgoszcz. Brązowi medaliści z AZS AWF Gorzów Wlkp. mieli już blisko sześć sekund straty do płocczan. Trenerów osady PTW najbardziej cieszy chyba właśnie ta wyraźna przewaga, która świadczy o wyśmienitym przygotowaniu płocczan do imprezy

Srebrny medal zdobyła czwórka ze sternikiem, reprezentująca barwy SMS Płock, w składzie: Konrad Pudlik, Rafał Zajkowski, Michał Mikołajewski, Konrad Wiśniewski i sternik Paweł Pabian. Niezwykle zaciętą i trwającą do ostatnich metrów walkę o złoto płocczanie przegrali o dziesiąte sekundy z osadą AZS UMK Energa Toruń. Trzecie miejsce zajęła osada z gorzowskiego AZS.

Brązowe medale wywalczyła płocka ósemka i skifista - Kamil Zajkowski. Ósemka PTW w składzie: Damian Kruszyński, Łukasz Lewandowski, Kamil Zajkowski, Rafał Zajkowski, Konrad Pudlik, Konrad Wiśniewski, Michał Mikołajewski, Bartek Ludwikowski i sternik Damian Wujkowski, musiała uznać wyższość dużo mocniejszych osad akademickich z Torunia (złoto) i z Gdańska (srebro). 

- Kamil po zwycięstwie w półfinale ze zdecydowanie najlepszym czasem, narobił nam apetytu na kolejne zwycięstwo ale niespodziewanie w finale uległ dwóm zawodnikom i wywalczył tylko brąz - relacjonuje tymczasem start w konkurencji jedynek starszego z braci Zajkowskich, prezes klubu, a zarazem trener grup młodzieżowych, Jacek Karolak. - Tylko, bo od trzech lat był niepokonany w swojej kategorii, niestety przez ostatnie trzy miesiące nie pływał był szlakowym reprezentacyjnej czwórki na młodzieżowych mistrzostwach świata i kiedy reprezentował Polskę przeciwnicy lepiej przygotowali się do mistrzostw Polski. Cztery medale młodzieżowców to podobny dorobek do roku ubiegłego - podsumowuje start płockiej ekipy na poznańskim torze prezes PTW.

Po młodzieżowcach do rywalizacji o medale stanęli młodzicy. W tej najmłodszej wioślarskiej kategorii wiekowej płockie osady wywalczyły dwa srebrne medale - czwórka dziewcząt Dominika Kolankiewicz, Patrycja Szoplik, Oliwia Szcześniakiewicz i Aleksandra Markowska (na zdjęciu), która w sezonie nie zajęła gorszego miejsca niż drugie i czwórka chłopców: Adrian Wiśniewski, Michał Sobiecki, Sebastian Graczyk i Tomasz Nowak. Prezes Jacek Karolak zwraca też uwagę na obiecujące wyniki drugiej płockiej czwórki chłopców Bartosz Żukowski, Patryk Zajączkowski, Przemek Sosnowski i Damian Grudziński (6. miejsce w finale A) oraz jedynkarza Arkadiusza Dobiesa (6. miejsce), który do tej konkurencji zaczął się przygotowywać zaledwie trzy tygodnie przed mistrzostwami. 

- Pecha miała nasza dwójka chłopców Mateusz Cywiński i Sebastian Smoliński - dodaje prezes Karolak. - Po świetnym występie w przedbiegu, w finale chłopcy przypłynęli na czwartym miejscu, a do medalu było bardzo blisko.

Za tydzień w Kruszwicy płoccy młodzi wioślarze startować będą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Sezon zakończą swoimi mistrzostwami kraju seniorzy, ale to już po Igrzyskach w Londynie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz