środa, 18 lipca 2012

Pierwsza liga coraz bardziej realnaChociaż w sportowej rywalizacji piłkarzom Wisły nie udało się uniknąć degradacji z pierwszej ligi, istnieje całkiem realna możliwość, że w sezonie 2012/2013 płocczanie zagrają jednak na zapleczu ekstraklasy. A wszystko za sprawą dwóch klubów z Górnego Śląska. GKS Katowice zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej po wykupieniu licencji Polonii Warszawa. Tymczasem decyzję o wycofaniu się z pierwszoligowych rozgrywek podjęli działacze Ruchu Radzionków. Oznacza to, że w pierwszej lidze zwolniły się dwa miejsca. Wiele wskazuje na to, że mogą je zająć Polonia Bytom i Wisła Płock, które zakończyły poprzedni sezon na 15. i 16. miejscu.

Późnym wieczorem we wtorek 17 lipca Józef Wojciechowski, dotychczasowy właściciel Polonii Warszawa, podpisał umowę, na mocy której licencję „Czarnych Koszul” wykupił Ireneusz Król, właściciel firmy WoodinterKom. Dzięki transakcji ocenianej na pięć milionów złotych miejsce stołecznej ekipy w ekstraklasie zajmie KP Katowice


Józef Wojciechowski po transakcji zachował prawo do nazwy oraz herbu. Oznacza to, że Polonia Warszawa grać będzie w niższych ligach mazowieckich. Zawodnicy i pracownicy klubu przeniosą się jednak do Katowic. Wykupienie licencji „Czarnych Koszul” przez firmę WoodinterKom, która była posiadaczem 8,44 procent udziałów w Gieksie, niemal w stu procentach przesądza o tym, że GKS Katowice w sezonie 2012/2013 nie będzie występował w pierwszej lidze.

Na tym jednak roszady w pierwszej lidze się nie kończą. Prezes Ruchu Radzionków Tomasz Baran poinformował na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej, że klub został wycofany z pierwszoligowych rozgrywek. Jako przyczynę tej decyzji prezes podał poważne problemy finansowe, przez które nie można było dopiąć budżetu. Prawdopodobnie Ruch Radzionków zbliżające się rozgrywki zacznie od A-klasy, w której zajmie miejsce swojej drużyny rezerw. Do dymisji podał się cały zarząd radzionkowskiego klubu.

Po przejęciu przez GKS Katowice miejsca Polonii Warszawa w ekstraklasie i wycofaniu się z rozgrywek Ruchu Radzionków w pierwszej lidze pozostają dwa wolne miejsca. Bardzo możliwe, że zajmą je ekipy, które sezon 2011/2012 zakończyły na 15. i 16. miejscu – Polonia Bytom i Wisła Płock. Czy tak się faktycznie stanie? – powinno okazać się w ciągu najbliższych dni.

Prezes Wisły Płock Jacek Kruszewski od początku przygotowań do nowego sezonu nie ukrywał, że jeżeli się pojawi taka sposobność Wisła skorzysta z możliwości gry w pierwszej lidze, choć sytuację niepewności nazwał "fatalną" z punktu widzenia zarządu klubu. Trener Marcin Kaczmarek tymczasem twardo stwierdził, że na tę chwilę przygotowuje zespół do rozgrywek w II lidze.  Nieznane jest stanowisko właściciela klubu - władz miasta, czy jeśli zespół zagra w wyższej klasie to zwiększy się budżet piłkarskiej Wisły. Z odpowiedziami na te pytania trzeba jednak poczekać do końcowych rozstrzygnięć.

1 komentarz:

  1. Mariusz Patrowicz nam kupi licencję tak pisał przegląd sportowy

    OdpowiedzUsuń