środa, 27 czerwca 2012

Ewelina wśród kosmicznych strzelców

Wychowanka Grota Płock, uczennica VII LO Ewelina Kocięda reprezentować będzie Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Bolonii (Włochy). Płocczanka występująca w barwach Społem Łódź wyśmienicie zaprezentowała się podczas rozegranych we Wrocławiu Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w Strzelectwie, które dla juniorów i juniorów młodszych były nieformalnymi kwalifikacjami do Mistrzostw Europy. W rywalizacji z seniorkami płocczanka zajęła 6. miejsce w konkursie pistoletu pneumatycznego (40 strzałów) i 16. w konkurencji pistoletu sportowego 30 x 30. Spośród rówieśniczek lepsza od Eweliny była tylko Klaudia Breś z Zawiszy Bydgoszcz - mistrzyni Polski w ppn 40 strz. i 12. zawodniczka ps 30x30.

Eksperci strzelectwa byli zgodni co do tego, że konkurs pistoletu pneumatycznego, w którym Ewelina zajęła szóste miejsce, stal na kosmicznym poziomie. Równolegle z mistrzostwami rozegrano zawody międzynarodowe. W konkurencji ppn 40 strzałów triumfowała w nich mistrzyni olimpijska z Aten, Ukrainka Olena Kostevich, która uzyskała właśnie ten "kosmiczny" rezultat, wyższy o 2 punkty od rekordu świata, a wliczając strzelanie w finale - wyższy o prawie pięć punktów od najlepszego wyniku, jaki udało się w tej konkurencji uzyskać ludzkiej istocie. Ukrainka wystrzelała w eliminacjach 395 i łącznie z finałem 498,3 pkt.

Mistrzynią Polski w tej konkurencji została Klaudia Breś z wynikiem 385 i 483,1 pkt, Ewelina osiągając wynik 378 i 474,6 była szósta w stawce 46 zawodniczek. W konkurencji pistoletu sportowego 30 x 30 strzałów płocczanka zdobyła w eliminacjach 559 punktów co wystarczyło do 16. miejsca wśród 37 zawodniczek. Aby wystąpić w finale potrzeba było co najmniej 571 pkt.

- To będą już drugie mistrzostwa Europy, w których w tym roku weźmie udział Ewelina, podczas pierwszych - drużynowych zdobyła z reprezentacją Polski złoto - podkreśla i przypomina jej dumny tata - Leszek Kocięda, który nie tylko kibicuje córce, ale też bardzo mocno pomaga jej w kontynuacji kariery sportowej. - Chciałbym podziękować klubowi Grot Płock, za pomoc w udostępnieniu płockiej strzelnicy na treningi Eweliny. Z pewnością miało to wpływ na jej bardzo dobry wynik podczas wrocławskich mistrzostw - dodaje.