piątek, 4 maja 2012

Żegnaj olimpiado, witaj reprezentacjo!

FOT. PTW Budowlani
Skifista Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, płocka nadzieja olimpijska, Kamil Zajkowski (na zdjęciu) minimalnie przegrał walkę o drugie miejsce w wyścigu, którego zwycięzca otrzymał szansę startu w ostatnich kwalifikacjach jedynkarzy na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Wraz z Bartłomiejem Leśniakiem z Krakowa, który zajął drugie miejsce, musiał ustąpił miejsca zdecydowanemu zwycięzcy regat kwalifikacyjnych Michałowi Słomie z AZS Toruń. Na pocieszenie po regatach na zbiorniku Malta w Poznaniu, Kamil znalazł się wśród sześciu płocczan, którzy otrzymali powołania do reprezentacji Polski.
Trwające dwa dni Centralne Regaty Otwarcia Sezonu miały za zadanie wyłonić zawodników, którzy dostaną szansę walki o kwalifikacje olimpijskie oraz wyselekcjonować zawodników do reprezentacji Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Z czterech, jeszcze nie obsadzonych przez polskich wioślarzy konkurencjach IO, płocczan interesowała jedynka mężczyzn, gdzie swoją szansę otrzymał Kamil Zajkowski. Niestety Michał Słoma okazał się w Poznaniu bezkonkurencyjny i to on otrzyma szansę walki o kwalifikację olimpijską już na regatach międzynarodowych w szwajcarskiej Lucernie pod koniec maja. Kamil nie przegrał z byle kim, Michał Słoma to wielokrotny reprezentant Polski na mistrzostwach świata seniorów. Torunianin już od lutego przygotowywał się do sezonu z kadrą olimpijską, która przebywała w Portugalii.

Z pięciu płockich dwójek bez sternika juniorów do reprezentacji Polski na regaty w Monachium (5-6 maja) zakwalifikowała się osada Łukasz Krajewski / Jakub Płoski. Dwie kolejne płockie osady, które startowały z szansami na powołanie do reprezentacji dopadł w Poznaniu pech. O niepowodzeniu dwójki Paweł Kotecki, Kamil Handlarski zadecydowała niedyspozycja szlakowego, którego nagle dopadła w Poznaniu choroba. Po pierwszych dwóch obiecujących finałach, w trzecim, ze względu na awarię łodzi, nie wystartowała kolejna płocka osada z aspiracjami reprezentacyjnymi Kamil Ingasiak i Paweł Piłat. Dobrze, choć jeszcze bez wywalczenia miejsca w reprezentacji pokazała się w Poznaniu młodsza osada PTW juniorów - Michał Iskra i Michał Bielski, zawodników, którzy jeszcze mają czas na sukcesy.

Bardzo dobrze poszło tymczasem młodzieżowcom PTW. Pierwszego dnia dwójka bez sternika Damian Salak i Damian Plewiński zajęła piąte miejsce a swoje aspiracje do reprezentacji płocczanie potwierdzili drugiego dnia regat zajmując kolejno drugie i trzecie miejsce w osadach kombinowanych w konkurencji czwórek bez sternika. W jedynkach dobrze spisał się Rafał Zajkowski, który zajmował V i VI miejsca w finałach. Drugiego dnia Rafał w osadzie z Dawidem Kaweckim z Poznania, wygrał we wspaniałym stylu, po niezwykle pasjonującej walce do ostatnich metrów, bieg w konkurencji dwójek podwójnych, tzw. debli. W Poznaniu po raz pierwszy można było również zobaczyć obu braci Zajkowskich na dwójce, którzy w popołudniowym finale zajęli drugie miejsce przegrywając o sekundę z osadą gdańsko-poznańską.

W efekcie poznańskich regat Jakub Płoski i Łukasz Krajewski, podopieczni trenera Krzysztofa Kalińskiego wystartują w składzie polskiej czwórki w Monachium (5-6 maja) zaś młodzieżowcy, podopieczni Jacka Karolaka, Damian Plewiński i bracia Zajkowscy wystartują w Brandenburgu (10-11 maja). Szósty kadrowicz z Płocka, Damian Salak, mimo zakwalifikowania się do reprezentacji młodzieżowej został zwolniony ze startu z powodu matury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz