czwartek, 31 maja 2012

SP 3 najlepsza w Zdrowej Lidze!


Reprezentacja płockiej podstawówki nr 3 z Wielkiej Płyty (na zdjęciu z opiekunem Rafałem Podolewskim) okazała się najlepsza po finale siatkarskiej Zdrowej Ligi. Do wyłonienia zwycięzcy rozgrywanych regularnie od grudnia zawodów potrzebne było liczenie współczynnika wygranych punktów. Drugie miejsce zajęła SP 23 z Podolszyc, a trzecie SP 20 z Borowiczek. Lidze towarzyszył konkurs na hasło ligi. Zwyciężyła sentencja opracowana przez uczennice SP nr 23 w Płocku: "W zdrowym ciele zdrowy duch, w zdrową ligę ruszaj znów. Czy wygramy czy przegramy w zdrowej lidze się sprawdzamy."


Organizatorami cyklu turniejów siatkówki dziewcząt były Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Płocka, Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku, Szkoła Podstawowa nr 20 w Płocku oraz Szkoła Podstawowa nr 23 w Płocku. Rozgrywki wspierało również stowarzyszenie Akademia Mistrzów Sportu – Mistrzów Życia, której honorowym prezesem jest Robert Korzeniowski. W zawodach startowało 12 ekip z płockich szkół podstawowych.

Finał Ligi, na którą złożyły się runda zasadniczej, a następnie półfinały, gościły podwoje SP nr 3. W decydującym ostatnim turnieju rywalizowano w trzech grupach: o miejsca 9-12, o miejsca 5-8 oraz o miejsca 1-4. 

Już rywalizacja o lokaty 9-12 przyniosła niespodziankę. Zespół SP 23 V (uczennice 5 klasy), które w dotychczasowych zawodach przegrały wszystkie mecze pokonał wyżej rozstawione ekipy z SP 3II oraz starsze koleżanki z SP 23III. Pozwoliło to ekipie z Podolszyc zająć ostatecznie 10. miejsce w klasyfikacji generalnej. Wszystkie swoje mecze wygrał faworyt tej grupy SP 20II i pewnie zajął 9 lokatę w całych rozgrywkach.

Mecze o miejsca 5-8 również przyniosły kilka nieoczekiwanych rozstrzygnięć. Pierwsze spotkanie pomiędzy SP 22II a SP 12 było bardzo wyrównane i zakończyło się wynikiem 16:14 dla SP 22II. W kolejnym spotkaniu piątoklasistki z Podolszyc (22II) również różnicą zaledwie dwóch punktów zwyciężyły pierwszy zespół z tej samej szkoły 15:13.

Emocji nie mogło zabraknąć w grupie rywalizującej o miejsca 1-4. W pierwszym pojedynku SP 3I pokonało SP 23 II 20:9. Jako następne na parkiecie spotkały się ekipy SP 23I oraz SP 20. Mocno zmotywowana przez trenerkę drużyna z Borowiczek pokonała po zaciętym meczu SP 23I 20:16. Kolejne spotkanie to mecz SP 3I i SP 23I.  Gospodynie przystąpiły do meczu trochę spięte zaś ekipa z Podolszyc bardzo zmobilizowana po wcześniejszej porażce z SP 20. Na początku spotkania zarysowała się przewaga SP 23I. Wkrótce do głosu doszły zawodniczki z 3 i udało im się doprowadzić do remisu 7:7. Kilka kolejnych akcji przynosiło zmianę prowadzenia w meczu. Przy stanie 16:14 dla SP 3I siatkarki z SP 23I zaczęły odrabiać straty i udało się im przechylić szalę wygranej na swoją stronę. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 20:18 dla SP 23I. W następnym meczu SP 20I uporał się z SP 23II 20:17.

W tym momencie stało się jasne, że jeżeli SP 3 I wygra z SP 20I a SP 23I z SP 23II to o pierwszych trzech miejscach decydować będzie różnica małych punktów. Spotkanie pomiędzy SP 3I i SP 20 I okazało się meczem bardzo zaciętym i obfitującym w długie wymiany kończone efektownymi atakami i obronami. Ostatecznie w tej rozgrywce lepsze okazały się siatkarki z 3 wygrywając 20:13.

Mecz pomiędzy SP 23I i SP 23II to dominacja pierwszego zespołu zakończona wynikiem 20:6. 

Przy takich rozstrzygnięciach okazało się, że konieczne jest liczenie współczynnika małych punktów wśród trzech ekip: SP 3I, SP 23I i SP 20I. W tym rozrachunku najlepsze okazały się zawodniczki z "Trójki", które uzyskały współczynnik 1,38 (punkty zdobyte do punktów straconych), kolejne były siatkarki z SP 23I współczynnik 1,33 zaś 3 miejsce zajęły dziewczęta z SP 20I ze współczynnikiem 1,0. Zwycięski zespół SP 3I w turnieju finałowym zagrał w składzie: Kasia Kurowska, Kinga Nowicka, Julia Osial i Weronika Kwasiborska.


Stowarzyszenie Akademia Mistrzów Sportu – Mistrzów Życia z Poznania ufundowało nagrody dla najlepszych zawodniczek turnieju, którymi zostały: Barbara Cendrowska (SP 23 II), Monika Kacprzak (SP 23 I), Natalia Szczepańska (SP 20 I), Kasia Kurowska (SP 3 I).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz