poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Złoci płoccy juniorzy - judocy. Pierwszy raz od lat

Ponad dwadzieścia lat płockie judo czekało na takie sukcesy. W Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Jastrzębiu Zdroju para płockich eksportowych judoków Martyna Maślanka z UKS Eljot oraz Patryk Ciechomski z PWSZ Jutrzenka zdobyli złote medale. Oboje w tym sezonie mają zatem na swoim koncie dublet - złoto Pucharu Polski i Mistrzostw Polski Juniorów. Patryk jest pierwszym, który powtórzył sukces Jacka Marciniaka z 1990 roku z Koszalina. Martyna jest natomiast pierwszą złotą medalistką MPJ w 40-letniej historii płockiego judo. W Jastrzębiu startowali także zawodnicy UKS Judo Sensei. Monika Dziembowska i Hubert Milczarski otarli się o podium, oboje przegrali niestety walki o brązowe medale i musieli zadowolić się piątymi miejscami. W mistrzostwach debiutowali Dorota Szelkowska (Eljot), która w wadze - 63 kg (20 zawodniczek) odpadła z zawodów po przegranej ze znacznie doświadczoną judoczką i Hubert Kostewicz (Sensei), który nie miał jeszcze wielkich szans w najliczniej obsadzonej kategorii wagowej (- 66 kg, 55 zawodników).
W najlżejszej kategorii wagowej -44 kg do rywalizacji stanęły cztery zawodniczki, które walczyły każda z każdą. Uczennica płockiego IV LO Martyna Maślanka pierwsze dwie walki wygrała przed czasem przez ippon pokonując Anetę Adamiak (UKS Orkan Sochaczew) i starszą o dwa lata wicemistrzynię Polski juniorek sprzed roku Dorotę Kuśmierz (UKS Legion Zamość), która w przyszłym roku będzie już seniorką. Niestety w ostatniej walce płocczanka uległa Agacie Roszkowskiej (UKS Narew Łapy) i doszło do precedensowej sytuacji, kiedy o kolejności na podium decydowało, zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Judo, ważenie zawodniczek. Trzy judoczki miały bowiem po dwie wygrane walki i po jednej przegranej. Najlżejszą okazała się płocczanka i tytuł wraz ze złotym medalem trafiły do Grodu Krzywoustego.

Tymczasem w wadze Patryka Ciechomskiego rywalizowało aż 28 zawodników. Płocczanin zanotował pięć efektownych zwycięstw. Już w pierwszej walce rzucił na yuko Michała Jabłońskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Kolejny rywal płocczanina Marcin Adamus (UKJ 225 Warszawa) nie zdołał dotrwać do końca pojedynku. Podobnie jak przeciwnik z ćwierćfinału – Leszek Marek (Flota Gdynia). Gdy naprzeciwko Ciechomskiego stanął Rafał Kozłowski z Gwardii Wrocław, było jasne, że zwycięzca tego pojedynku wyjedzie z Jastrzębia z medalem. Oceniona na waza-ari technika dała wygraną podopiecznemu trenera Wojciecha Pudlika. A w finale czekał już na Patryka dobrze mu znany Marcin Gmurek z AZS AWF Warszawa. I tym razem lepszy okazał się płocczanin, który po zakończeniu walki mógł cieszyć się z wywalczenia juniorskiego mistrzostwa Polski.

Bardzo blisko podium znaleźli się reprezentanci UKS Judo Sensei. Rywalizujący w kategorii – 55 kg (18 zawodników) Hubert Milczarski już w pierwszej rundzie wpadł na późniejszego mistrza Polski Wiktora Szypowicza (AZS AWFiS Gdańsk). Płocczanin przegrał wprawdzie swoją walkę, ale rywal „pociągnął” go do repasaży, w których walczy się na zasadzie „golden score” czyli do pierwszej punktowanej techniki. Hubert w ten właśnie sposób rozprawił się z Mateuszem  Roszkowskim (Hetman Białystok). Po rzuceniu Pawła Zabłockiego (Gwardia Bielsko Biała) na ippon zawodnik z Płocka awansował do finału repasaży, gdzie walczył o trzecie miejsce. Niestety, rywalizacja o brąz zakończyła się porażką przed czasem z Damianem Świderkiem (Gwardia Wrocław). Hubert Milczarski musiał się więc zadowolić piątym miejscem.

Monika Dziembowska (+ 78 kg, 10 zawodniczek) zaczęła od porażki przed czasem z Katarzyną Wanatowską. Na szczęście zawodniczka MKS Truso Elbląg także pociągnęła płocczankę do repasaży. Jej pierwsza rywalka w tej fazie Justyna Patyk (AZS Zarząd Środowiskowy Poznań) przegrała przez dyskwalifikację (hanse). W finale repasaży Monika okazała się lepsza od Karoliny Rak (Budowlani Sosnowiec), którą pokonała przez ippon. Niestety, w walce o brąz uległa przed czasem Irenie Woś (UKS Judo Ahinsa Tarnowskie Góry).

W Mistrzostwach Polski Juniorów uczestniczyło 328 zawodników i zawodniczek z 40 klubów. W klasyfikacji klubowej juniorów PWSZ Jutrzenka zajęła bardzo wysokie - 5. miejsce wśród 22 sklasyfikowanych klubów. Wśród dziewcząt siódme miejsce w stawce 23 klubów stało się udziałem UKS Eljot Płock. Martyna Maślanka i Patryk Ciechomski po mistrzostwach zajmują pierwsze miejsca w ogólnopolskim rankingu juniorów w swoich kategoriach wagowych.