środa, 18 stycznia 2012

W najlepszym razie baraże

Tegoroczny beniaminek ekstraklasy brydża sportowego Interbud Jarosław Szczygieł Szabla Płock po zakończeniu rundy zasadniczej (Round Robin) znalazł się w ostatniej czwórce zespołów, z których dwa na pewno spadną do pierwszej ligi. Podczas drugiego zjazdu ekstraklasy rozegranego w Starachowicach płocczanie wydobyli się z ostatniego miejsca, jakie zajmowali po pierwszej połowie rundy zasadniczej. Najlepiej z zawodników Szabli zagrali Maciej Wiącek oraz Anna Sarniak, którzy po drugiej połówce znaleźli się wysoko w klasyfikacji indywidualnej (butler), jak również ich partnerzy Bogdan Szulejewski i Ewa Harasimowicz, których sklasyfikowano jeszcze wyżej w klasyfikacji indywidualnej zawodników, którzy nie mogli rozegrać 50 % spotkań. Na przeciwnym biegunie w pierwszej czwórce ekstraklasy, która powalczy o tytuły Drużynowych Mistrzostw Polski znalazł się zespół Consus Kalisz, w którym grają Krzysztof Buras i Grzegorz Narkiewicz, najbardziej utytułowany brydżysta z okręgu płockiego (na zdjęciu w czerwonym swetrze).


Rywale w pierwszych dwóch meczach, w tym późniejsi zwycięzcy Round Robin z KS Wikhouse Unia Leszno okazali się poza zasięgiem brydżystów Szabli. Sygnał do wędrówki w górę tabeli ekstraklasy dał dopiero drugi segment trzeciego meczu płocczan przeciwko Siwik Intertrade BT Mrągowo. Dariusz Krajewski/Leszek Łuniewski (pokój otwarty) oraz Maciej Wiącek/Bogdan Szulejewski (pokój zamknięty) rozprawili się z rywalami na sucho 16:0 w tym segmencie, lecz i nie wystarczyło to do wygrania spotkania i wydobycia się z ostatniego miejsca. 

Kolejny meczu z Katok SL Mińsk płocczanie już jednak wygrali 19:11 i opuścili 16 pozycję w tabeli. Po następnych trzech meczach, dwóch zwycięstwach i remisie, Szabla awansowała na 14. miejsce i przez chwilę wydawało się, ze płocczanie są w stanie wyskoczyć z ostatniej czwórki ekstraklasy. Jednak po porażce w następnym meczu, tym razem ze stołeczną Asko Tech Spójnią płocczanie powrócili na 15 miejsce.

Ostatecznie o ich 14. miejscu w tabeli na koniec zasadniczej części sezonu zadecydował zremisowany 15:15 mecz ostatniej rundy, z zespołem Krajewski Syntex Łowicz oraz wysoka porażka (2:25) zajmującego 12. miejsce przed tą rundą Elektromontażu Rzeszów. Interbud JS Szabla Płock znalazła się zatem w ostatniej czwórce zespołów ekstraklasy, które następny etap rozegrają wraz z pierwszoligowcami 3-4 marca. Po rozegraniu sześciu rund, meczów każdy z każdym, wyłonione zostaną dwa zespoły, które spadną do I ligi i dwa, które o pozostanie w ekstraklasie będą musiały jeszcze walczyć w barażach. Szabla nie jest bez szans w tej grupie bowiem płocczanie z dwoma z zespołów z ostatniej czwórki wygrali (z ZTB 7 Trefl Zawiercie i Elektromontażem), remisując jedynie z ostatnim w tabeli zespołem Krajewski Syntex. 

W indywidualnym rankingu butler, w którym pierwsze trzy miejsca zajmują niezwykle utytułowani brydżyści - Adam Żmudziński, Cezary Balicki i Krzysztof Martens, na wysokiej 23. pozycji został sklasyfikowany Maciej Wiącek ze współczynnikiem 0,09. Czterdziesta w tej punktacji jest Anna Sarniak (butler -0,13). Wśród zawodników, którzy nie mają szans na rozegranie 50% spotkań drugie miejsce w butlerze zajął Bogdan Szulejewski (współczynnik 0,73), a Grzegorz Narkiewicz i Krzysztof Buras exe quo 9. miejsce (butler 0,38).

Tymczasem team w którym zagrała para Narkiewicz/Buras zajął na koniec rozgrywek rundy zasadniczej ekstraklasy trzecie miejsce. W bezpośrednim meczu o wejście do pierwszej czwórki Drużynowych Mistrzostw Polski przeciwnikiem Consusu Kalisz będzie Ruch SA AZS Politechnika Wrocław.

Starachowice, 2. zjazd ekstraklasy, sezon 2011/2012 (Round Robin): Dom Kredytowy Notus Warszawa - Interbud Jarosław Szczygieł Szabla Płock 18:12; Interbud JS Szabla - KS Winkhaus Unia Leszno 11:19; Interbud JS Szabla - Siwik Intertrade BT Mrągowo 14:16; Katok SL Mińsk - Interbud JS Szabla 11:19; Interbud JS Szabla - KS Cracovia 1906 Caldo-Izolacja Kraków 15:15; Elektromontaż Rzeszów - Interbud JS Szabla 12:18; Interbud JS Szabla - Asko Tech Spójnia Warszawa 10:19; Interbud JS Szabla - Krajewski Syntex Łowicz 15:15.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz