środa, 23 listopada 2011

Grad medali wyłowionych z wody

Bardzo dobrze spisali się pływacy MZOS-u w tegorocznej, dziewiątej już, edycji memoriału Cezarego Piórkowskiego. Płocczanki i płocczanie aż 67 razy stawali na podium, w tym 24 razy na jego najwyższym stopniu. Sześciokrotnie zajmowali dwa,a czterokrotnie trzy pierwsze miejsca. Ich dorobek w zawodach uzupełnia 77 miejsc w pierwszej dziesiątce. W zawodach wystartowali zawodnicy z 16 klubów reprezentujących 13 miast. Wśród nich byli przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Płockiem włoskiego Forli oraz rosyjskiego Mytiszczi.

Najliczniejszą ekipę wystawili, oczywiście, gospodarze czyli MZOS Płock. Warszawę reprezentowały Wilanowia, Jagiellonka, Gim 92 Ursynów oraz BUKS. Pozostałe kluby, które wystartowały w mityngu, to: Jedynka Ożarów Mazowiecki, Dwójka Sochaczew, Korsarz Płońsk, Wodnik Włocławek, Orka Ciechanów, Kapry Armexim Pruszków, Olimpijczyk Suwałki, Delfin Toruń i UKS 190 Łódź oraz Nuoto Center Forli i Sduszor Mytiszczi.

Już pierwsza konkurencja mityngu – wyścig jedenastoletnich dziewcząt na 50 metrów dowolnym – dała MZOS-owi podwójną wygraną. Jako pierwsza, z czasem 30,67 sekundy, linię mety minęła Dominika Kowalska. Zaledwie o 0,01 sekundy gorsza była jej klubowa koleżanka Anna Solak. Na tym samym dystansie w kategorii 14-15 lat bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Janiszkiewicz, która uzyskała czas 29,57 sekundy. Wśród pływających na tym dystansie chłopców rywalizację 12-13-latków wygrał Piotr Sternak w czasie 26,45 sekundy.

Wyścig jedenastolatek na 100 metrów stylem klasycznym wygrała Dominika Kowalska (1.27,41 minuty). Magdalena Kalińska w gronie szesnastolatek miała 1.13,66 minuty. Niestety, nie mogła tego czasu porównać z żadną konkurentką, ponieważ była jedyną zawodniczką w tej kategorii wiekowej. Więcej chętnych było wśród chłopców, gdzie najlepszy okazał się Piotr Gałka (1.04,62 min).
Niezbyt dobrze wypadły płocczanki w wyścigach na 50 metrów grzbietem. Lepiej spisali się na tym dystansie ich koledzy, którzy w kategorii poniżej 11 lat zajęli całe podium. Pierwszy był Kacper Kaźmierczak (40,19 sekundy), który wyprzedził Damiana Sadowskiego i Kacpra Tyszkę. Podwójne zwycięstwo płocczanie zanotowali też w kategorii 16 lat i powyżej. Tu najszybszy był Wiktor Wiśniewski (27,17 sek), a drugi Maciej Lewandowski.

Ania Solak, która była druga na 50 m. dowolnym, okazała się bezkonkurencyjna na 100 m. motylkowym. Z czasem 1.16,79 minuty wyprzedziła drugą na mecie rywalkę o dziesięć sekund. Damian Chrzanowski na 50 dowolnym był najlepszy w kategorii 12-13 lat, uzyskując czas 1.03,95 min.

Piotr Sternak okazał się najszybszy w wyścigu 12-13-letnich chłopców na 200 metrów stylem zmiennym. Jego czas to 2.31,08 minuty. Dwa pozostałe miejsca na podium również zajęli płocczanie – Damian Chrzanowski i Michał Porwat. Wśród szesnastolatków na pierwszym miejscu został sklasyfikowany Wiktor Wiśniewski (2.13,91 min). Miał jednak tylko jednego konkurenta.

Drugi dzień zaczął się od rywalizacji na 100 m dowolnym. Tym razem w gronie najmłodszych dziewcząt kolejność była odwrotna, niż na dwa razy krótszym dystansie. Jako pierwsza dopłynęła do mety Anna Solak (1.06,97 min), wyprzedzając o pół sekundy Dominikę Kowalską. Katarzyna Janiszkiewicz ponownie nie miała sobie równych w kategorii 14-15 lat, wygrywając z czasem 1.02,96 min. Piotrowi Sternakowi do wygranej w kategorii 12-13 lat wystarczył czas 56,95 sekundy.

Dominika Kowalska była najszybsza w rywalizacji jedenastolatek na 50 metrów stylem klasycznym, z czasem 41,02 sekundy. Magda Kalińska popłynęła ten sam dystans w 34,66 sek. Tym razem poza nią na starcie wyścigu szesnastolatek stanęła jeszcze jedna konkurentka. Rywalizację 12-13-letnich chłopców na tym dystansie wygrał Jakub Cichocki (36,99 sek), a drugi był również płocczanin Łukasz Solak. Najlepszym w kategorii + 16 lat był Piotr Gałka (29,28 sek).

Oskar Masłowski okazał się najszybszym z czterech chłopców kategorii 12-13 lat pływających na 100 metrów stylem grzbietowym. Do zwycięstwa wystarczył mu czas 1.15,58 sekundy. Piotr Wiśniewski, który na tym samym dystansie był najszybszy w kat. +16, miał czas 58,69 sekundy. Aby wygrać, musiał pokonać zaledwie dwóch rywali.

Ania Solak swoje kolejne złoto wywalczyła na 50 metrów motylkowym. Konkurencji nie miała zbyt wymagającej, bo poza nią wystartowały jeszcze tylko trzy zawodniczki. Płocczanka uzyskała 32,80 sekundy. Na tym samym dystansie najszybszy w kategorii 12-13 lat był Damian Chrzanowski (29,56 sek).
Mimo niemałej konkurencji (17 startujących) Piotr Sternak nie miał sobie równych w wyścigu 12-13-latków na 100 metrów stylem zmiennym. Wygrał z czasem 1.09,93 minuty. Na tym samym dystansie najszybszy w najstarszej grupie wiekowej był Maciej Lewandowski (1.01,67 min). Aby wygrać, musiał pokonać trzech innych zawodników. Płocka sztafeta wygrała też zamykającą zawody sztafetę 8x50 metrów stylem zmiennym (wspólnie pływały dziewczęta i chłopcy).