poniedziałek, 25 lipca 2011

Olimpiada w deszczu, srebro Dominiki!

Jedno co na pewno zapamiętają z Płocka uczestnicy finałów lekkoatletycznych XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z ostatniego dnia imprezy, to padający słabiej lub mocniej, ale za to non stop deszcz. W takich warunkach trudno było bić rekordy Polski juniorów młodszych (rocznik 1994-95), ale i tak bardzo wysoki poziom rywalizacji zauważono w biegach przez płotki. Płoccy lekkoatleci ostatni dzień Olimpiady kojarzyć będą z rewelacyjnym występem Dominiki Muraszewskiej (na zdjęciu) z MUKS Płock, która dzięki perfekcyjnemu rozegraniu finiszu finałowego biegu na 800 metrów, zdobyła srebrny medal imprezy uznawanej za mistrzostwa Polski. Był to jedyny krążek zdobyty przez reprezentantów płockich klubów lekkoatletycznych podczas XVII OOM.

Tuż przed finałem biegu dziewcząt na 800 m. ulewa miała swoje apogeum, stąd zawodniczki musiały biec w kałużach, wobec których najlepszy system odwodnienia był bezradny przy tej intensywności opadów. Dominika od startu biegła w czołówce. W decydującym momencie, około 70 metrów przed metą rozpoczęła skuteczny atak na drugą pozycję wyprzedzając dwie rywalki. Trzeciej, zwyciężczyni biegu, nie zdążyła już wyprzedzić. Potem był już tylko płacz rywalek i radość ekipy MUKS Płock.

Po takim biegu, kiedy Dominika uzyskując czas 2.13.92 pokazała, że jest mocna, apetyty w płockiej ekipie znacznie wzrosły. Za chwilę miał startować w finale A biegu chłopców na tym samym dystansie Marcin Strusiński, który w eliminacjach uzyskał czwarty czas. I on kontrolował bieg przez większość dystansu. Jednak poczuł się chyba za mocno, bo atak z czwartego miejsca rozpoczął około dwustu metrów przed metą, jak się okazało, o dużo za wcześnie. Płocczanin przez chwilę był nawet drugi, ale nie wytrzymał narzuconego przez siebie tempa i ostatecznie musiał zadowolić się piątą lokatą w finale A, co również jest dużym osiągnięciem.

Michał Ciarkowski, drugi z płockich specjalistów w biegu na 800 m. wystartował w finale B konkurencji, zajmując w nim 6. miejsce, co dało mu 14. lokatę w Polsce. Na koniec imprezy w Olimpiadzie wystartowały sztafety 4x400 dziewcząt i chłopców. W obu kategoriach swoją reprezentację wystawił MUKS Płock. Dziewczęta z czasem 4:15.97 zajęły 12. miejsce w końcowej klasyfikacji, a chłopcy z czasem 3:33.70 - osiemnaste.

Przypomnijmy rezultaty pozostałych płocczan w lekkoatletycznych finałach tegorocznej OOM. Sylwia Szamel (MUKS) w rzucie oszczepem zajęła 9. miejsce i w pchnięciu kulą 16. Monika Karasiewicz (MUKS) była 10. w rzucie oszczepem. Anna Szczutowska (MLKL) zajęła 11. miejsce w konkursie pchnięcia kulą i 19. w rzucie dyskiem, a Jakub Pawłowski (MLKL) w konkursie skoku wzwyż został sklasyfikowany na 17. miejscu.

Wśród 212 sklasyfikowanych klubów MUKS Płock zajął 35. miejsce, a MLKL 132. Tę klasyfikację wygrali zawodnicy KS Podlasie Białystok przed MKS MOS Wrocław i KS Agros Zamość. Najlepszym klubem z województwa mazowieckiego okazał się UKS Kusy Warszawa, zajmując miejsce czwarte.

Niedzielne zmagania rozpoczęli chodziarze ścigając się na dystansie 10 km. Z przewagą pod dwóch minut nad rywalem, jako pierwszy wpadł na metę Łukasz Kostka z GTS Bojszowy z woj. śląskiego.  Na najwyższym jednak poziomie ostatniego dnia zawodów stały finałowe biegi 110 i 100 metrów przez płotki oraz 200 metrów chłopców. Tomaszowi Kołodziejskiemu z MKL 12 Jelenia Góra do rekordu Polski na 110 m przez płotki zabrakło 19 setnych sekundy! Na dystansie kobiecym 100 m p płotki Katarzynie Siewruk z UKS MOS Opole do rekordu zabrakło 38 setnych sekundy, a w eliminacjach tylko 20 setnych. Z pewnością gdyby warunki atmosferyczne były w Płocku lepsze, widzowie na stadionie miejskim mogli być świadkami ustanowienia nowych rekordów Polski w tych konkurencjach.

Po sobotnim bezapelacyjnym zwycięstwie sprintu (100 metrów) równie rewelacyjnie zaprezentował się w niedzielę Patryk Franko z LUKS Hańcza Suwałki uzyskując czas 21.92 sekundy, tylko o 66 setnych sekundy gorszy od. rekordu Polski. 

Ciekawie było też w konkursie skoku o tyczce dziewcząt, który w pewnym momencie okazał się konkursem jednej zawodniczki. Paulina Hnida z MKS MOS Wrocław pozostawiła ostatnią z rywalek, srebrną medalistkę Edytę Kierzek z TS Olimpia Poznań na wysokości 350 cm i próbowała swoich możliwości w kolejnych przedziałach pięciocentymetrowych. Po przeskoczeniu 365 cm wrocławianka zatrzymała się kolejnej wysokości 370, trzydzieści centymetrów przed rekordem Polski juniorek młodszych sprzed 13 lat.

Pozostali niedzielni złoci medaliści to: sztafety 4x400 UKS Kusy Warszawa (chłopcy) i MKS Baszta Szamotuły (dziewczęta); 3000 m - Kamila Paluch (LKS Znicz Biłgoraj); trójskok - Agnieszka Wysocka (BKS Bydgoszcz) i Radosław Kobylarz (BKS Bydgoszcz); rzut dyskiem - Monika Nowak (WKS Wawel Kraków) i Robert Załoga (MKS Aleksandrów Łódzki); 200 m - Monika Wiekiera (MKS Durasan Płońsk); skok wzwyż - Monika Wawrzyniak (LKS Orkan Wlkp. Poznań); skok o tyczce: Mateusz Jerzy (SL WKS Zawisza Bydgoszcz); rzut młotem - Sebastian Nowicki (RKS Skra Warszawa); 800 m. - Martyna Strucińska KS AZS UWM Olsztyn i Patryk Wróbel (MULKS Juvenia Głuchołazy).

W klasyfikacji województw zwyciężyło mazowieckie przed pomorskim i wielkopolskim.

We wtorek w Płocku rozpoczyna się turniej finałowy XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej chłopców. Reprezentacja województwa mazowieckiego składa się głównie z juniorów młodszych Wisły Płock. Wszystkie mecze będą rozgrywane w Orlen Arenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz