poniedziałek, 2 maja 2011

Sukcesy młodych tenisistek

Najmłodsi adepci tenisa stołowego ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Płocku zdominowali X Turniej dla Najmłodszych o Puchar Dyrektora Szkoły w Guzowie. Dwie młode tenisistki "Nadwiślanina Płock" zdobyły główne nagrody w swoich kategoriach wiekowych VI Grand Prix Iłowa. To było jednak preludium do sukcesów Nadwiślanina na skalę ogólnopolską osiągniętych na początku długiego weekendu w Piątnicy koło Łomży. Zespoł kadetek w składzie Aleksandra Lau / Sylwia Szelkowska wywalczył awans do finałowego turnieju Drużynowych Mistrzostw Polski Kadetek, a w najmłodszej kategorii wiekowej - młodziczek do finału Pucharu Polski Młodzików dla najlepszych 32 zawodniczek w Polsce awansowała Anna Wereszczaka.

Turniej w Guzowie (powiat żyrardowski) dla najmłodszych adeptów tenisa stołowego jest często pierwszą okazją do startu poza miejscem zamieszkania. Od lat w tych zawodach dominuje tenisowa młodzież szkolna z SP 20 w Płocku. W tym roku płocczanie oddali pierwsze miejsce w klasyfikacji szkół, ale aż czworo z nich znalazło się na podium zawodów. W kategorii klasy I-II pierwsze miejsce zajęła Julia Niedzielska, a druga była Alicja Kwiecień. Tuż za podium, czwarte miejsce zajęła Zuzanna Raichman, a piąte Wiktoria Białecka. Siódma była Aleksandra Adamska. Wśród chłopców z pierwszych i drugich klas drugie miejsce zajął Cezary Nowacki, czwarty był Jakub Żmijewski, a Igor Modzelewicz zajął miejsce piąte. W turniejach dla klas III i IV wystartowało tylko dwóch młodych zawodników SP 20. Drugie miejsce wśród chłopców zajął Marcin Dobies, a siódmy był Konrad Skierski.

Cykl Grand Prix Iłowa liczył trzy turnieje. Najsumienniej zagrały w nich Dominika Wolińska w kategorii szkół podstawowych i Sylwia Szelkowska w kategorii gimnazjalistek. Obie zdobyły nagrody za zwycięstwo w całym cyklu. Trzecie miejsce wśród gimnazjalistów zajął Robert Lewandowski z Nadwiślanina Płock, a drugi w kategorii open był "starszy kolega" klubowy całej trójki Leon Pawlak.

W Piątnicy koło Łomży odbyły się drużynowe i indywidualne turnieje półfinałowe będące bezpośrednimi i ostatnimi kwalifikacjami do turniejów mistrzostw Polski w młodzieżowych kategoriach wiekowych - młodzik (rocznik 1998 i młodsi), kadet (roczniki 1996/97) oraz junior (1993-95). O miejsca w finałach mistrzostw Polski rywalizowali zawodnicy z czterech województw - mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy awansowali do turniejów półfinałowych w kwalifikacjach wojewódzkich. Wcześniej prawo startu w indywidualnych mistrzostwach Polski  wywalczyły sobie Ola Lau w kadetkach i Katarzyna Bagrowska w młodziczkach. Prawo startu w Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików bez udziału w eliminacjach, przyznano również drużynie Nadwiślanina w składzie Bagrowska/Wereszczaka. W Piątnicy walczono o dwa wolne miejsca, jakie pozostały w każdej kategorii w każdej konkurencji mistrzostw Polski.

Pierwsza awans wywalczyła Ania Wereszczaka pokonując w finale turnieju indywidualnego inną płocczankę, ale reprezentującą barwy GLKS Nadarzyn Wiktorię Ziemkiewicz. Mimo porażki w finale turnieju półfinałowego, Ziemkiewicz również wywalczyła awans do finału mistrzostw Polski, zajmując w Piątnicy drugie miejsce.

W turnieju indywidualnym juniorów wystartował Piotr Lichocki z Nadwiślanina. Mimo dzielnej postawy i walki do ostatniej piłeczki nie udało mu się przebić przez rozstawionych z numerem 1 i 2 w turnieju w Piątnicy i zakończył rywalizację na miejscu 5-6 co i tak jest dużym osiągnięciem, największym Nadwiślanina Płock w ostatnich latach w kategoriach męskich.

Po turniejach indywidualnych halę w Piątnicy opanowały rozgrywki drużynowe. W kategorii kadetek awans do Drużynowych Mistrzostw Polski wywalczył zespół Nadwiślanina w składzie Lau/Szelkowska pokonując 3:0 Salos Suwałki, a następnie 3:2 zespół UPKS Arka Ryki. Ten drugi mecz przyniósł wiele emocji, sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, na korzyść, jednej lub drugiej drużyny, na szczęście Sylwia Szelkowska w ostatniej grze pokonała Joannę Kuchnio 3:1 i płocczanki mogły cieszyć się z awansu. Turniej finałowy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rozpocznie się już w czwartek w Grajewie (woj. podlaskie). Puchar Polski Młodzików rozegrany będzie od 20 do 22 maja w Krakowie.