środa, 6 listopada 2013

Oficjalna inauguracja SMS dla piłkarek ręcznych

FOT. Zespół ds Medialnych UMP
W płockim Spółdzielczym Domu Kultury oficjalnie zainaugurowano rok szkolny w Niepublicznym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Płocku Związku Piłki Ręcznej w Polsce. W szkołach kształcą się najlepsze w Polsce piłkarki ręczne w wieku do 19 lat. W Szkole Mistrzostwa Sportowego ZPRP Płock edukację rozpoczęło ponad 40 dziewcząt z całego kraju w trzeciej klasie gimnazjum oraz w trzech klasach liceum ogólnokształcącego.


- Płock to stolica polskiej piłki ręcznej, miasto z ponad pięćdziesięcioletnia tradycją w tej dyscyplinie sportu, znane z tzw. płockiej szkoły piłki ręcznej. Płock to wiodący ośrodek, gdzie od lat wielu piłkarzy, trenerów i działaczy wpisało się i wpisuje się w rozwój tej dyscypliny sportu. Płock to także nowoczesne obiekty jak Orlen Arena, gdzie rozgrywane są mecze na najwyższym poziomie w lidze i Lidze Mistrzów oraz zaplecze sportowe i działania, które jako samorząd wspólnie z ZPRP podejmujemy z myślą o rozwoju piłki ręcznej w Polsce i dobru dzieci i młodzieży uczącej się i trenującej tę dyscyplinę sportową – powiedział Andrzej Nowakowski prezydent Płocka.

W Szkole Mistrzostwa Sportowego ZPRP Płock edukację rozpoczęło ponad 40 dziewcząt z całego kraju w trzeciej klasie gimnazjum oraz w trzech klasach liceum ogólnokształcącego. Pierwszeństwo miały dziewczęta, które wcześniej uczyły się w szkole w Gliwicach, ale na przełomie czerwca i lipca Związek zorganizował w Warszawie nabór uzupełniający do płockiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W wakacje odbywały się zgrupowania szkoleniowe dla uczennic oraz zgrupowania reprezentacji rocznika K-1996 i K-1998, a we wrześniu w Płocku rozpoczęły się zajęcia lekcyjne.

Miasto Płock stworzyło młodym sportsmenkom bardzo dobre warunki kształcenia i zamieszkania na terenie Zespołu Szkół Technicznych „Siedemdziesiątka” oraz w wyremontowanym internacie. Płocka szkoła dla najlepszych młodych polskich szczypiornistek jest kontynuatorką założonej w 1997 r. szkoły sportowej w Gliwicach. Podobna szkoła dla chłopców pod patronatem ZPRP działa w Gdańsku.

- Naszym celem jest, aby szkoła która przeniosła się do znakomitego ośrodka piłki ręcznej i dzięki pomocy władz Płocka pracuje w fantastycznych warunkach znalazła swoje miejsce na poziomie międzynarodowym. Chcemy dać także młodzieży szansę na zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Polska Fundacja Olimpijska zapewni dodatkowe środki na rozwój tej części placówki, która ma charakter edukacyjny – mówił obecny na uroczystości prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki.

Dyrektorem sportowym SMS ZPRP Płock jest Bogdan Zajączkowski, były trener Wisły Płock i reprezentacji Polski. Placówka jest szkołą niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, a nauka w niej jest bezpłatna. W sztabie odpowiedzialnym za szkolenie w piłce ręcznej znajdują się także związani z płocką szkołą piłki ręcznej Andrzej Marszałek i Bogdan Janiszewski oraz Artur Piechota. Dziewczęta mają zapewnioną opiekę sztabu medycznego i fizjoterapeutów oraz psychologa sportowego. Dyrektorem placówki jest Bogdan Lemanowicz.

W uroczystej inauguracji wzięli udział m. in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, jego zastępca Roman Siemiątkowski oraz Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce na czele z prezesem Andrzejem Kraśnickim, który jest także prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wśród zaproszonych gości był także prezes SPR Wisła Płock Robert Raczkowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz