czwartek, 5 września 2013

Historyczny tytuł Mistrza Polski dla płocczanina

Piotr Maślanka (na zdjęciu w środku) zdobył złoty medal rozegranych po raz pierwszy w historii Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu. Płocczanin w kategorii wagowej 79 kg w formule pointfighting w drodze do medalu pokonał między innymi reprezentanta 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Maślanka był pierwszym z dekorowanych złotych medalistów. Zawody rozegrano w hali sportowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. 


Pomysłodawcą, inicjatorem i współorganizatorem imprezy był znany w środowisku Polskiego Związku Kickboxingu sędzia Jerzy Bassa, zawodowo również mundurowy w stopniu majora Służby Więziennej Zakładu Karnego w Rzeszowie. Wraz z Leszkiem Kołtunem kapitanem SW, starszym inspektorem z biura kadr i szkolenia CSZW w Warszawie, wspólnie doprowadzili do wprowadzenia pomysłu w życie. O tytuły mistrzowskie w dwóch formułach - ligh contact i pointfighting walczono na dwóch matach. W turnieju wystartowało 112 zawodników i zawodniczek  reprezentujących 53 jednostki służb mundurowych z całej Polski. 

Ideą turnieju było sprawdzenie wyszkolenia, możliwości startujących i jednocześnie integracja środowisk różnych służb mundurowych podległych pod: resorty MON i MSWiA oraz podlegających wojewodom, prezydentom miast czy wójtom. Dlatego prawo wstępu na teren jednostki 21 BSP oraz startu na podstawie legitymacji służbowych mieli wyłącznie żołnierze Wojska Polskiego wszystkich typów sił zbrojnych RP z wszelkich jednostek oraz funkcjonariusze: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Centralnego Biura Śledczego, Straży Granicznej, policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, Służby Więziennej, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Służby Celnej, Państwowej Straży Rybackiej, Straży Łowieckiej, Straży Leśnej oraz Straży Marszałkowskiej. Nie byli natomiast uprawnieni do startu w turnieju pracownicy ochrony bez względu na to czy reprezentowali przekształcone ze straży przemysłowych lub straży bankowych czy nowo utworzone firmy ochroniarskie będące SUFO lub WSO.

Wśród startujących w mistrzostwach nie zabrakło Piotra Maślanki, jedynego płocczanina uczestniczącego w tym renomowanym turnieju.  Wystąpił w konkurencji walk formuły pointfighting, rywalizując w kategorii wagowej 79 kg. Rywalizowało w niej 6 zawodników. W szczęśliwym losowaniu w pierwszej rundzie trafił mu się wolny los dzięki któremu znalazł się od razu w czwórce półfinalistów. 

Na tym etapie przyszło mu się zmierzyć z nieźle wyszkolonym Arielem Środą, żołnierzem 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, którego po pierwszej rozpoznawczej i wyrównanej rundzie udało się Piotrowi pokonać w regulaminowym czasie werdyktem sędziów 10:4. Po wojskowym spadochroniarzu przyszła kolej na walkę finałową z utytułowanym taekwondoką Damianem Wysockim, reprezentantem Służby Więziennej z ZK Wojkowice. Walka ta również zakończyła się w regulaminowym czasie werdyktem punktowym 7:2 dla płocczanina. Tym samym Piotr Maślanka ukończył rywalizację na pierwszym miejscu, zdobywając wymarzony złoty medal i tytuł Mistrza Polski Służb Mundurowych. 

Płocczanin był również pierwszym w historii, dekorowanym na podium tego turnieju złotym medalistą. Po zakończeniu rywalizacji pierwszego dnia wieczorem został zorganizowany staż będący jednocześnie spotkaniem integracyjnym uczestników turnieju z zaproszoną na tą okazję utytułowaną polską kickboxerką Iwoną Nierodą, tegoroczną zawodową mistrzynią świata kickboxingu federacji WAKO-PRO w formule low-kick oraz Leszkiem Kołtunem, byłym reprezentantem Polski, który wśród wielu tytułów może pochwalić zawodowym mistrzostwem świata w kickboxingu federacji WKN w formule low-kick.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz