środa, 7 sierpnia 2013

Złoto młodzieżowców i młodzików na koniec klasyków. Srebro dziewcząt

FOT. Archiwum PTW
Jako ostatni mistrzostwa Polski na klasycznych dystansach rozgrywali wioślarscy młodzieżowcy i młodzicy. Na malowniczo położonych i dostępnych dla kibiców torach na Jeziorze Gopło w Kruszwicy pierwsze złoto dla Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego wywalczyła młodzieżowa dwójka ze sternikiem, w której popłynął niedawny brązowy medalista mistrzostw świata w tej kategorii wiekowej Damian Salak (na zdjęciu z prezesem klubu i trenerem Jackiem Karolakiem). Płocczanie zdominowali jednak nie tylko tę konkurencję. W kategorii młodzieżowców zdobyli jeszcze dwa złote krążki (w tym najbardziej prestiżowe - ósemki) i jeden srebrny, dokładając w młodzikach złoto dwójki i srebro czwórki dziewcząt.


Damian Salak, Łukasz Lewandowski i sternik Kamil Gurzkowski obronili w Kruszwicy złoty medal zdobyty przez osadę PTW przed rokiem w tej samej kategorii wiekowej. Wreszcie w dwójkach podwójnych wzięli co swoje bracia Zajkowscy - Kamil i Rafał wygrywając zarówno przedbiegi, jak i finałowy wyścig z dużą przewagą nad rywalami. Czwórka ze sternikiem, tradycyjnie medalowa płocka osada, w tym roku ponownie musiała uznać wyższość załogi AZS UMK Toruń (z medalistami mistrzostw świata w łódce), ale srebrne medale z pewnością ujmy nie przynoszą płocczanom, którzy wystartowali w składzie: Konrad Pudlik, Damian Plewiński, Rafał Zajkowski, Konrad Wiśniewski ze sternikiem Kamilem Gurzkowskim

W Kruszwicy tradycyjnie najwięcej emocji wzbudził wyścig ósemek, kończący zawody młodzieżowców. Na złoto ostrzyły sobie zęby zarówno osady AZS Gdańsk, jak i Lotto Bydgostii. Tymczasem to płocczanie zaskoczyli rywali mocnym uderzeniem od samego startu. Zdobytego prowadzenia nie oddali aż do mety, na której drugą osadę wyprzedzili o 3/4 długości łodzi, a to dużo. W złotej załodze popłynęli: Damian Salak, Łukasz Lewandowski, Konrad Pudlik, Damian Plewiński, Kamil Zajkowski, Rafał Zajkowski, Michał Mikołajewski, Konrad Wiśniewski oraz sternik Kamil Gurzkowski. 

Równolegle do zawodów młodzieżowców rozegrano regaty o Puchar Prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, uznawane za mistrzostwa Polski w najmłodszej kategorii, w jakiej odbywa się wioślarskie ściganie - młodzików. Płockie Towarzystwo Wioślarskie i Szkołę Mistrzostwa Sportowego przy ZST ("Siedemdziesiątka") godnie reprezentowały trzy osady. Po pasjonującej walce złoty medal w czwórce ze sternikiem zdobyła osada w składzie: Dawid Karpiński, Adrian Strzeszewski, Marcin Makowski, Sylwester Kaczmarek i sternik Łukasz Gołębiewski. W finale czwórek dziewcząt, drugie na linii mety zameldowały się płocczanki: Natalia Sikorska, Julita Jeżewska, Andżelika Kapuścińska i Oliwia Nowak. Czwórka bez sternika chłopców: Mateusz Kwasiborski, Adam Bercholc, Wiktor Budnicki i Bartek Śniegocki rywalizację zakończyła na piątym miejscu. W punktacji ogólnej Regat Młodzików Płockie Towarzystwo Wioślarskie zajęło trzecie miejsce. Trenerem osad młodzików jest Andrzej Petrykowski zaś młodzieżowców Jacek Karolak, a start płockiej ekipy odbył się przy wsparciu Urzędu Miasta Płocka, PKN Orlen i Ministerstwa Sportu RP. 

W tym samym czasie, co Mistrzostwa Polski Młodzieżowe i Młodzików, w szwajcarskiej Lucernie odbywały się międzynarodowe regaty Juniorów Cup de la Jenesse (Puchar Młodzieży) z udziałem reprezentacji Polski. Płock reprezentowany był przez dwóch zawodników: Piotra Szczepańskiego i Kamila Kamińskiego, którzy niestety nie zdołali wywalczyć medalu. Czwórka ze sternikiem, w której płynęli zajęła szóste miejsce, a reprezentacja Polski wywalczyła na tych zawodach dwa medale. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz