poniedziałek, 29 lipca 2013

Sukces Salaka w Linzu, cztery złota PTW na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

FOT. Archiwum PTW
Wielkim sukcesem płocczan zakończył się start w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w wioślarstwie. W zakończonych w miniony weekend w Kruszwicy zawodach rangi mistrzostw Polski juniorów młodszych zawodnicy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ZST w Płocku wywalczyli aż pięć medali, w tym cztery złote. Płocczanie wygrali wszystkie cztery konkurencje w wiosłach długich. Największy jednak sukces PTW w trwającym sezonie odniósł tymczasem w austriackim Linzu Damian Salak. Płynąc w roli szlakowego reprezentacyjnej ósemki zdobył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata (U23).  

Reprezentacyjna osada z Damianem Salakiem start w finale ósemek Młodzieżowych Mistrzostw Świata zapewniła sobie już w czwartek w rewelacyjnym stylu wygrywając tzw. przedbieg i awansując bezpośrednio do finału A. W drugim przedbiegu triumfowała ekipa z Nowej Zelandii, która jak się później okazało zdobyła złoty medal. Polaków w finale wyprzedzili Amerykanie, ale zdobywając brązowy medal, ósemka z Damianem Salakiem w pokonanym polu pozostawiła takie ekipy jak Hiszpanię, Wielką Brytanię i Niemcy. 

Drugi z płocczan obecnych w Linzu Kamil Zajkowski w czwórce podwójnej również wygrał przedbieg, ale w tej licznie obsadzonej konkurencji (17 załóg) zwycięstwo to dawało jedynie miejsce w półfinałach. Niestety na tym etapie nie powiodło się osadzie Zajkowskiego, ale w finale B Polacy nie mieli już sobie równych i ostatecznie Kamil zajął wysokie siódme miejsce w mistrzostwach świata w swojej kategorii wiekowej.  

W ten sam weekend na jeziorze Gopło w Kruszwicy pierwszy złoty medal OOM dla PTW wywalczyli w dwójkach bez sternika Patryk Pełka z Igorem Smolińskim, podopieczni trenera Bogdana Zalewskiego. Płocczanie pewnie pokonali przeciwników odpływając im na kilka długości łodzi. Jako drugie z osad PTW ścigały się czwórki ze sternikiem i tutaj trenerzy Jerzy Podsędek i Bogdan Zalewski mieli podwójną radość. Ich dwie osady zameldowały się na linii mety w pierwszej trójce. Złoty medal wywalczyli: Bartek Donarski, Konrad Pawlak, Marcin Krysiński, Damian Rutkowski, sternik Adrian Wiśniewski, zaś brąz wywalczyli: Igor Wojda, Sebastian Smoliński, Patryk Zajączkowski, Arkadiusz Dobies i sternik Konrad Kalack.

W niedzielę popołudniu płocczanie zdobyli dwa kolejne złote medale. W czwórkach bez sternika znowu bezkonkurencyjni byli: Patryk Pełka, Igor Smoliński, Konrad Pawlak i Damian Rutkowski. W ostatniej, koronnej konkurencji każdych regat mistrzowskich, jaką jest wyścig ósemek, płoccy wioślarze również nie pozostawili złudzeń przeciwnikom. Pewnie, z przewagą dwóch długości łodzi zwyciężyli ten najbardziej widowiskowy i emocjonujący wyścig. W zwycięskiej ósemce wiosłowali: Bartek Donarski, Sebastian Smoliński, Marcin Krysiński, Arkadiusz Dobies, Patryk Zajączkowski, Mateusz Cywiński, Igor Wojda, Adam Dybiec i sternik Konrad Kalack (na zdjęciu). Niestety nie udało się zakwalifikować do finałowych wyścigów płockim osadom dwójek podwójnych, czwórki podwójnej oraz dwójce juniorek młodszych, jedynej płockiej osadzie żeńskiej na tych zawodach.

- Start płockich wioślarzy w OOM okazał się olbrzymim sukcesem zawodników i ich trenerów - prezes PTW Jacek Karolak nie ma wątpliwości, chwaląc trenerów i zawodników. - Cztery złote medale i jeden brązowy, drugie miejsce w punktacji klubowej, tuż za niezwyciężonym od lat Lotto Bydgostia i drugie miejsce w punktacji wojewódzkiej (mazowieckie za kujawsko-pomorskim) mówią same za siebie - podsumowuje dodając, że udział płockiej ekipy w finałach XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży jak również w zgrupowaniu poprzedzającym zawody nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta Płocka i Orlenu oraz Ministerstwa Sportu RP (SMS).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz