poniedziałek, 20 maja 2013

Liga wygrana bez porażki. Trzy partie w Hiszpanii

Po pięciu latach gry na ligowych stołach w niemal niezmienionym składzie, dziewczęta Nadwiślanina BS Mazowsze Płock (na zdjęciu) w imponującym stylu zwyciężyły w rozgrywkach II ligi kobiet Mazowieckiego Związku Tenisa Stołowego prowadzonej dla dwóch województw - mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W niedzielę w meczu ostatniej kolejki pokonały na wyjeździe 8:2 wicelidera tabeli IKTS Broń Radom. Tym samym zakończyły sezon wygrywając wszystkie mecze rundy zasadniczej. Taka sztuka w II lidze MZTS udała się ostatnio trzy lata temu, w sezonie 2009/2010, zespołowi JBB Start Łyse. Kolejni zwycięzcy II ligi - Warmia III Lidzbark Warmiński, czy Spójnia II Warszawa, musieli przynajmniej raz uznać wyższość płocczanek.W składzie Nadwiślanina BS Mazowsze nie zabrakło w Radomiu Anny Wereszczaka, która w ubiegłym tygodniu wróciła z Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Hiszpanii Juniorów i Kadetów.

Najniższy wymiar kary, jaki spotkał przeciwniczki płocczanek w bieżącym sezonie to porażka 3:7, ale zdarzały się mecze, w których rywalki nie ugrywały nawet seta. Teraz nadwiślanki czeka walka w dwumeczu barażowym o awans do I ligi centralnej. Rywalem będzie wspierany m.in. przez lokalny samorząd zespół Galaxy MOKS Słoneczny Stok z Białegostoku. Tymczasem od stycznia tego roku zawodniczki Nadwiślanina trenują i startują w zawodach bez żadnego wsparcia ze strony Urzędu Miasta Płocka.

Choć wynik może nieco mylić, ostatni mecz rundy zasadniczej był niezwykle trudny. Pięć z dziesięciu pojedynków zakończyło się dopiero po pięciu setach morderczej momentami walki. Siedem setów zakończyło się grą na przewagi, w tym jeden, rzadko w ostatnich latach spotykanym wynikiem 22:20! Wicelider przyjął płocczanki w najsilniejszym składzie i nie miał zamiaru stosować żadnej taryfy ulgowej, mimo, że mecz toczył się o przysłowiową pietruszkę i jego wynik nie miał już żadnego znaczenia dla końcowego układu tabeli.

Szczególnie dobrze zagrała Katarzyna Osińska pokonując swoją imienniczkę z Płocka - Katarzynę Bagrowską 3:2 (w ostatnim secie 13-11!) i w parze z Martą Marszałkiewicz wygrywając z płockim deblem na pierwszym stole. Również Milena Bytys postawiła bardzo trudne warunki płocczankom. Mimo, że przegrała oba swoje pojedynki to w obu rozstrzygały dopiero piąte sety. Na wysokim poziomie zagrała również rutynowana Katarzyna Bielak, jednak wszystko to było wodą na młyn wyśmienicie przygotowanych przez trenera Grzegorza Lipczyńskiego zawodniczek z Płocka, która zwycięstwo w meczu zapewniły sobie już w siódmej grze, obejmując prowadzenie 6:1.

W sezonie 2012/2013 w zespole MLUKS Nadwiślanin BS Mazowsze Płock zagrały (w kolejności wg. największej liczby rozegranych pojedynków): Katarzyna Bagrowska (89 % zwycięstw), Aleksandra Lau (86 %), Anna Wereszczaka (90 % ), Anna Nowakowska (90 %), Sylwia Szelkowska (86 %), Małgorzata Przybylska (67 %), Dominika Wolińska (25 %). Bilans sezonu płocczanek to 14 zwycięstw na 14 meczów, bilans gier to 119 wygranych, 21 przegranych.

Wygrywając ligę płocczanki wywalczyły sobie prawo gry w barażach o awans do I ligi centralnej. Rywalem jest zwycięzca II ligi kobiet dla województw lubelskiego i podlaskiego - zespół Galaxy MOKS Wschodzący Stok Białystok. Dwumecz odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Niestety, na papierze płocczanki mają bardzo małe szanse wyjść zwycięsko z tej konfrontacji. W zespole z Białegostoku występują zaliczane do krajowej czołówki juniorki oraz notowana na światowych listach rankingowych Lizaweta Karasiowa z Białorusi a także zawodniczki z przeszłością w ekstraklasie. Pierwsze spotkanie w Białymstoku już 30 maja.

W składzie Nadwiślanina w meczu w Radomiu znalazła się Anna Wereszczaka, która w minionym tygodniu wróciła  z Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Hiszpanii Juniorów i Kadetów. W zawodach rozegranych w miejscowości Platja d'Aro, pod Barceloną, płocczanka rywalizowała w dwóch kategoriach wiekowych - kadetek (juniorek młodszych) i juniorek. W starszej kategorii wiekowej niemal skazana na pożarcie przez pochodzące z Azji rywalki płocczanka sprawiła drobną niespodziankę. Postawiła bardzo trudne warunki gry Koreance DaYeon Kang i Kanadyjce z azjatyckimi korzeniami Betty Guo, wygrywając z każdą po secie. Szczególnie dała się we znaki Kang, z którą w pierwszym secie prowadziła już 9:3, by przegrać tę partię na przewagi. Po wygraniu drugiego seta, płocczanka prowadziła w trzecim 9:7, ale i tego kapitału nie udało jej się wykorzystać.

Tak dobry początek w starszej kategorii wiekowej spowodował wzrost apetytów i zbyt odważną grę nadwiślanki w kategorii kadetek. Mecze płocczanki w jej kategorii wiekowej były efektowne, ale nie efektywne. Płocczanka wygrała już tylko jednego seta przeciw Dunce Sophie Walloe i nie awansowała do turnieju głównego zawodów.

Przed turniejem indywidualnym Anna Wereszczaka w parze z Dianą Wrzosek z GLKS Nadarzyn, zagrała w turnieju debla. W pierwszej rundzie Polki trafiły na parę numer jeden reprezentacji Hiszpanii kadetek - Marię Perez i Xuan Zhang. Mimo, że płocko-nadarzyńska para grała ze sobą po raz pierwszy, mocno napędziła strachu Hiszpankom w drugim secie. Polki nie potrafiły jednak zamienić prowadzenia 10:4 w tej partii na wygraną seta i za chwilę po trzeciej odsłonie pojedynku pożegnały się z turniejem.

2013 Spanish Junior & Cadet Open, Platja d'Aro, 8-12 maja.
Juniorki, grupa V: DaYeon Kang (Korea) - Anna Wereszczaka (Polska) 3:1 (11, -9, 9, 5); Betty Guo (Kanada) - Wereszczaka 3:1 (7, -8, 5, 1): Ssu-Hua Chiu (Tajpej/Tajwan) - Wereszczaka 3:0 (1, 4, 2). Pozostałe mecze w grupie: Chiu - Guo 3:0; Chiu - Kang 3:0; Kang - Guo 3:0. Kolejność w grupie: 1. Chiu, 2. Kang, 3. Guo, 4. Wereszczaka.
Kadetki - gra podwójna kadetek (U15), I runda (1/16): Maria Perez/Xuan Zhang (Hiszpania) - Diana Wrzosek/Anna Wereszczaka (Polska) 3:0 (5, 12, 4). Kolejność końcowa: 1. Daria Chernoray/Maria Malanina (Rosja), 2. Valeria Bagapova/Elina Rub (wszystkie Rosja), 3. Lilli Eise/Jennie Wolf (Niemcy), Margo Degraef/Lauranne Hackemack (Belgia), 5-8. Julia Ślązak/Karolina Lalak (Polska)...., 17-24. Diana Wrzosek/Anna Wereszczaka (Polska).
Gra pojedyncza, eliminacje - grupa IV: Leili Mostafavi (Francja) - Wereszczaka 3:0 (6, 6, 7); Sophie Walloe (Dania) - Wereszczaka 3:1 (-7, 3, 5, 8); DaYeon Kang (Korea) - Wereszczaka 3:0 (7, 10, 3). Kolejność końcowa: 1. Malanina, 2. Degraef, 3. Hung Hung (Tajwan/Tajpej), Hackemack, ..., 9-16. Lalak, 17-27. Ślązak, 28-40. Wrzosek, 41-50. Wereszczaka.

Radom, 19 maja 2013 r, II liga MZTS
IKTS Broń Radom - MLUKS Nadwiślanin BS Mazowsze Płock 2:8
Marta Marszałkiewicz - Katarzyna Bagrowska 0:3 (-3, -5, -6); Milena Bytys - Anna Wereszczaka 2:3 (-10, 4, -7, 9, -5); Katarzyna Osińska - Aleksandra Lau 2:3 (14, -8, -9, 9, -5); Katarzyna Bielak - Anna Nowakowska 1:3 (-8, -15, 6, -7); Marszałkiewicz/Osińska - Bagrowska/Wereszczaka 3:2 (-7, -9, 8, 9, 7); Bytys/Bielak - Lau/Nowakowska 1:3 (10, -5, -10, -8); Marszałkiewicz - Lau 0:3 (-5, -5, -20); Bytys - Nowakowska 2:3 (6, -14, 9, -8, -7); Osińska - Bagrowska 3:2 (-4, -8, 1, 9, 11); Bielak - Wereszczaka 0:3 (-7, -7, -8).
Punkty dla Nadwiślanina: Lau i Nowakowska po 2,5 pkt.; Wereszczaka - 2 pkt.; Bagrowska 1 pkt.