wtorek, 26 czerwca 2012

Popłynęli wioślarze. Brąz dwójki juniorów młodszych

FOT. Archiwum PTW
Brązowy medal z międzynarodowych Regat Nadziei Olimpijskich przywiozła płocka dwójka bez sternika juniorów młodszych Piotr Szczepański i Kamil Kamiński (na zdjęciu) podopieczni trenera Piotra Sałkowskiego. Czwórka bez sternika juniorów Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, która sensacyjnie w komplecie zakwalifikowała się reprezentacji Polski nie miała już takiego szczęścia podczas Mistrzostw Europy w swojej kategorii wiekowej. Mimo niskiego miejsca ich występ był jednak obiecujący, pierwszy bieg przegrali jedynie z późniejszymi mistrzami Europy - osadą z Włoch. Tymczasem w międzynarodowych regatach w Kaliszu, będących częścią przygotowań do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Pucharu Polski Młodzików - imprez rangi mistrzostw Polski, płocczanie wywalczyli trzy złote medale w kategorii junior młodszy, dwa złota i srebro w młodzikach.

Piotr Szczepański i Kamil Kamiński reprezentowali Polskę w czeskich Racicach, gdzie odbyły się Regaty Nadziei Olimpijskich. Reprezentacja Polski juniorów młodszych przywiozła z tych zawodów aż osiem medali, w tym jeden - brązowy wywalczyła płocka dwójka bez sternika.


O zapłaceniu przysłowiowego frycowego na Mistrzostwach Europy Juniorów w słoweńskim Bledzie może mówić tymczasem czwórka bez sternika PTW - Łukasz Krajewski, Paweł Kotecki, Kamil Handlarski i Jakub Płoski, podopieczni trenerów Krzysztofa Kalińskiego i Andrzeja Petrykowskiego. Płocczanie ruszyli do pierwszego przedbiegu z wielkim animuszem. Cały wyścig płynęli w czubie stawki, przegrywając na mecie tylko z Włochami, którzy bezpośrednio awansowali do finałów zawodów. Później okazało się, że inne osady oszczędzały się na kolejne biegi eliminacyjne, a płocczanom zabrakło już sił, by po raz drugi tego samego dnia dać z siebie wszystko i awansować dalej. Do awansu w biegu repasażowym reprezentantom Polski z PTW zabrakło pół sekundy, a zatem centymetrów, by pokonać Austriaków, którzy w przedbiegach przybyli na metę daleko za płocką czwórką. W rozgrywanym następnego dnia finale B konkurencji płocczanie nie odegrali już żadnej roli przypływając na metę na przedostatnim miejscu, co dało im 11 lokatę Mistrzostw Europy Juniorów.

W regatach seniorów w Ratzeburgu w Niemczech w składach reprezentacyjnych osad znaleźli się natomiast młodzieżowcy (19-22 lata) PTW - Damian Plewiński i Damian Salak, którzy płynąc w polskiej ósemce zajęli drugie miejsce w zawodach przegrywając dość wyraźnie, ale tylko z ekipa gospodarzy. Płocczanie wystartowali jeszcze w konkurencji czwórek bez sternika, ale szóste miejsce, które zajęli nie można uznać za udane. Dwukrotnie na trzecim miejscu przypłynął do mety w czwórce podwójnej, w której pełnił rolę szlakowego, najbardziej obiecujący obecnie zawodnik PTW Kamil Zajkowski. Płocczanin swoim występem przypieczętował powołanie na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, jakie zostaną rozegrane na torach wioślarskich w Trokach na Litwie.  

Pod nieobecność reprezentantów, juniorzy młodsi i młodzicy PTW ścigali się na torze w Kaliszu w zawodach z międzynarodową obsadą. Żargonowego "Batorego" udało się zaliczyć czwórce podwójnej juniorów młodszych prowadzonych przez trenerów Bogdana Zalewskiego i Piotra Sałkowskiego. Sebastian Cieśla, Patryk Pełka, Krzysztof Pawłowski, Igor Smoliński na mecie wyścigu zdeklasowali swoich rywali przypływając i kilka długości łodzi przed drugą osadą, co jest właśnie nazywane w wioślarstwie "Batorym". Złote medale zdobyły w Kaliszu także prowadzone przez Piotra Sałkowskiego osady czwórki bez sternika Bartosz Budzyński, Wiktor Piątkowski i Konrad Pawlak i Filip Sikorski oraz czwórki podwójnej dziewcząt: Patrycja Siebierska, Aleksandra Osędowska, Wioletta Gawlińska i Aleksandra Czajkowska. 

W kategorii młodzików dwa złota wywalczyły osady - czwórka ze sternikiem: Arkadiusz Dobies, Mateusz Cywiński, Sebastian Smoliński i Bartłomiej Donarski oraz czwórka bez sternika: Adrian Wiśniewski, Michał Sobiecki, Sebastian Graczyk i Tomasz Nowak. Czwórka młodziczek Dominika Kolankiewicz, Aleksandra Markowska, Oliwia Szcześniakiewicz i Patrycja Szoplik, która popłynęła w czterdziestoparoletniej łodzi musiała uznać w regatach wyższość swoich rówieśniczek z Belina, które dysponowały sprzętem najnowszej generacji produkcji włoskiej. Młodzików i młodziczki prowadzą trenerzy Jerzy Podsędek i Piotr Buchalski. Najmłodszych zawodników PTW i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ZST 70 czekają w wakacje najważniejszy starty w sezonie - imprezy rangi mistrzostw Polski. Juniorów młodszych - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Kruszwica 26-29 lipca) i młodzików - Regaty o Puchar Prezesa PZW (Poznań, 21-22 lipca).  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz