piątek, 18 maja 2012

Lekkoatleci w rozpędzie

Pierwsze w tym sezonie starty na otwartych stadionach mają już za sobą płoccy lekkoatleci z dwóch klubów - MUKS i MLKS. Płocczanie obecni byli na mityngach w Płońsku, Aleksandrowie Łódzkim i w Toruniu. Na koniec pierwszej serii startów najlepsi rywalizowali na własnych śmieciach stadionu miejskiego w Płocku w mityngu Grand Prix PZLA, zwieńczonym biegiem na 1500 metrów dla uczczenia Marka Zarychty.

Do Płońska na mityng z okazji Święta Konstytucji 3 Maja udali się lekkoatleci z obu płockich klubów, później ich drogi nieco się rozjechały. Choć miejsca zajmowane w pierwszych startach nie są tak ważne, płocczanom udało się uzyskać kilka dobrych rezultatów.

Lekkoatleci z MLKL Płock zdobyli siedem medali, w tym trzy złote. Kinga Nisztor była pierwsza w nowej dla siebie konkurencji, biegu na 400 metrów uzyskując czas 1:05,82. Drugie złoto mityngu dla MLKL zdobyła Anna Kowalska w pchnięciu kulą (3 kg) uzyskując wynik 10,22 m. Pewną niespodzianką było też złoto Katarzyny Smulewicz, która pchnęła kulą 4 kilogramową na odległość - 8,79 m.

Pozostałe wyniki zawodników MLKL: Kinga Nisztor: kula 3 kg - 10,22 (3. m-ce); w dal - 4,63 m (5. m-ce); Anna  Kowalska: w dal - 4,73 (4. m-ce); 800 m - 2:47,90 (4. m-ce); Justyna  Bernal: 800 m - 2:43,80 (2. m-ce); Joanna  Szygoska: kula 3kg - 9,89 (3. m-ce, młodziczki); Damian  Grzelak: kula 5 kg - 14,21 (2 m-ce); Hubert Łada: kula 5 kg- 8,07 m (3. m-ce, młodzicy); Michalina Szewczyk: kula 3 kg - 9,27 m (4. m-ce); Magdalena Bialik: 400m - 1:18,38 (6. m-ce); Dorota Gackowska: 400 m - - 1:24,86 (7. m-ce); Karina Dobies: 400 m - 1:39,90 (8. m-ce); Jakub Jędrzejak: kulą 5 kg - 9,21 (6. m-ce);  Aleksandra Jasińska: 800 m - 3:11,50 (5. m-ce); Damian  Kaszanek: w dal - 5,42 (9. m-ce).

W Płońsku wystartowało troje zawodników MUKS uzyskując następujące wyniki: Marlena Wronka                          kula 3 kg - 10.28; Michał Lewandowski: kula 5 kg - 11.13 m; w dal - 3.95; Łukasz Krzemiński: w dal - 5.67; trójskok - 12.11. Jeszcze skromniejsza reprezentacja MUKS-u stawiła się na mityngu w Aleksandrowie Łódzkim. W konkursie pchnięcia kulą 5 kg Michał Lewandowski z wynikiem 10.42 zajął 11 miejsce, a w biegu na 200 metrów uzyskał czas 28.11 s. Marlena Wronka w konkursie rzutu dyskiem 1 kg, wynikiem 30.34 m ustaliła swój rekord życiowy co dało jej 4. miejsce. Płocczanka w pchnięciu kulą 3 kg uzyskała dystans 9.58, kończąc zawody na szóstym miejscu.

Tymczasem Mityng Otwarcia Sezonu w Kutnie MUKS potraktował jak prawdziwy poligon ćwiczebny przed dalszymi startami. Ekipa płockiego klubu na tych zawodach liczyła 33 osoby, łącznie z weteranem skoku wzwyż Dariuszem Bednarskim, który pokonał w Kutnie poprzeczkę zawieszoną na wysokości 160 cm. Nieco mniej liczna ekipa drugiego płockiego klubu MLKL wystartowała natomiast w mityngu otwierającym sezon startów w Toruniu. Niestety przed mityngiem doszło do załamania pogody i w padającym deszczu wyniki osiągnięte na zawodach nie były rewelacyjne, choć niewątpliwie ma się czym pochwalić junior młodszy Damian Kaszanek, który skoczył w dal na odległość 5.82 m i wygrał swoją konkurencję.

Podczas płockiego mityngu, w którym wystartowały łącznie ekipy 33 klubów z 11 województw (154 osobostarty) miejscowi nie należeli niestety do faworytów. Swoją konkurencję, bieg na 400 metrów udało się wygrać tylko Dominice Muraszewskiej (czas 56.61 s) z MUKS, płocczanka jest już jednak objęta szkoleniem centralnym i ćwiczy głównie pod okiem trenera kadry narodowej. W tej konkurencji zgłoszono aż 18 zawodniczek z Płocka, ale drugie i trzecie miejsce przypadło zamiejscowym, które pobiły swoje rekordy życiowe przybiegając na metę tuż za Muraszewską. Czwarta była Karolina Ciesielska (wszystkie biegły w jednym biegu), piąta była zwyciężczyni biegu nr 2 Monika Braun (obie MUKS) i dopiero na szóstym miejscu sklasyfikowano pierwszą z zawodniczek MLKL, zwyciężczynię biegu numer 3. Justynę Bernal (64.25). Kolejne miejsce zajęła piąta w najmocniej obsadzonym biegu nr 1 Kinga Nisztor z MLKL, dotąd specjalistka w skoku wzwyż.

Na trzecim miejscu na tym samym dystansie wśród mężczyzn został sklasyfikowany Klaudiusz Krysiewicz (MUKS), który ustanowił swoją nową życiówkę (51.85).

Drugą konkurencją licznie obsadzoną przez płocczanki był rzut oszczepem (600 g). Dziesięć reprezentantek dwóch miejscowych klubów nie było jednak w stanie nawiązać walki z zaledwie trzema, ale starszymi od siebie (w jednym przypadku znacznie) i bardziej doświadczonymi rywalkami. Konkurs wygrała 30-letnia Magdalena Czenska z AZS AWF Warszawa, złota medalistka światowych igrzysk młodzieży, dwukrotna mistrzyni Polski seniorów w tej dyscyplinie, która do tej pory dzierży w swoich rękach rekord Polski juniorów ustanowiony w 2000 roku w Riesie (Niemcy). Akademiczka wygrała konkurs w Płocku z wynikiem 54.73 m. Najlepsza z płocczanek Monika Karasiewicz (MUKS) posłała oszczep na odległość 44.66 m i mimo, że był to jej najlepszy wynik w życiu do trzeciej zawodniczki konkursu - Żanety Lanczewskiej ze Skry Warszawa, zabrakło ponad sześciu metrów. Najlepszą z zawodniczek MLKL była Kinga Nisztor, która zajęła 7. miejsce z rekordem życiowym 31.73.

Na podium zmieścili się także zajmując trzecie miejsca w finałowych biegach na 100 metrów Radosław Chrustowski i Klaudia Ważyńska oraz Paweł Nowak (wszyscy MUKS) trzeci w konkursie skoku w dal. Jednak sukcesy te umniejsza nieco bardzo niska frekwencja w tych konkurencjach. Radek z życiowym czasem 12.13 s przybiegł na metę jako przedostatni, a Klaudia (czas 13.73) była... ostatnią z zawodniczek, które ukończyły finał. Paweł natomiast, choć ustanowił swój nowy rekord życiowy (6.05 m) pokonał tylko Damiana Kaszanka z MLKL (5.56 m).

W biegu na 1500 metrów mężczyzn, poświęconym pamięci Marka Zarychty wystartowało dwóch płocczan. Konkurencję wygrał z czasem 3.49,25 Damian Roszko z KS Podlasie Białystok, Dariusz Szałecki z MUKS z rekordem życiowym 4.06,99 był dziewiąty, a 14. miejsce zajął Marcin Strusiński (4.15,81) również z MUKS.

Podczas płockiego mityngu najwyższy poziom miały konkursy rzutu dyskiem i pchnięcia kulą mężczyzn. Aż trzech kulomiotów pokonało odległość 19 metrów zbliżając się do magicznej linii na 20 metrze. Konkurs wygrał z odległością 19.91 m uczestnik mistrzostw Europy Damian Kusiak z AZS AWF Biała Podlaska przed Jakubem Giżą (19.41 m) ze Stali Mielec wicemistrzem świata juniorów (2004), mistrzem Europy młodzieżowców (2007) i Kamilem Zbroszczykiem (19.01 m) z KKL Kielce.

Wśród panów rzucających dyskiem wygrał brązowy medalista mistrzostw Polski z ubiegłego roku, Robert Urbanek z MKLA Łęczyca uzyskując bardzo dobrą odległość 63.75 m.