piątek, 20 kwietnia 2012

Wioślarze zaczęli od czasówki

Dwa miejsca na podium, kilka w pierwszej dziesiątce zawodów oraz poprawienie swoich lokat sprzed roku w rozpoczynających nowy sezon długodystansowych regatach na Kanale Żerańskim świadczą o dobrym przepracowaniu okresu przygotowawczego, uważają trenerzy Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. Właściwy kierunek przygotowań potwierdza również prezes PTW Jacek Karolak. W nietypowych zawodach, w których osady startowały na czas w jednominutowych odstępach, drugie miejsce wśród skifistów (jedynkarzy) zajął Kamil Zajkowski, a płocka dwójka juniorów Kamil Handlarski i Paweł Kotecki (na zdjęciu) uplasowała się na trzecim miejscu tracąc do drugiej osady w swojej kategorii zaledwie trzy dziesiąte sekundy, co przy czasie około 32 minut jest w zasadzie żadną różnicą.

Przed tegorocznym sezonem po raz pierwszy wioślarze PTW mogli skorzystać z wyremontowanych obiektów klubu. Ponadto przygotowania odbywały się na dwóch zgrupowaniach w listopadzie i w styczniu w Zakopanem oraz na kwietniowym zgrupowaniu specjalistycznym w Półwiosku Starym (powiat koniński) nad Jeziorem Ślesińskim.

W pierwszych zawodach - sprawdzianie wśród juniorów obok Handlarskiego i Koteckiego zaznaczyli swój udział pierwszoroczni juniorzy Michał Iskra i Michał Biały (11. miejsce w dwójkach) oraz Leszek Szczerbowski i Adrian Pawłowski (miejsce 12.). Jedyna żeńska osada z płockiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ZST "70", nominalnie zawodniczki Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego - Alicja Modrzejewska i  Joanna Glapińska zajęły wśród juniorek miejsce czwarte.

W konkurencji dwójek seniorów szóste miejsce zajęli Damian Salak i Damian Plawiński. potwierdzając w ten sposób swoją przynależność do młodzieżowej reprezentacji Polski długowiosłowców. Dwie kolejne płockie osady, choć zajęły miejsca poza pierwszą dziesiątką (odpowiednio 11 i 12) - Damian Kruszyński i Łukasz Lewandowski oraz Konrad Pudlik z Michałem Mikołajewskim, to znacznie poprawiły swoje wyniki sprzed roku.

Mimo swojego młodego wieku faworytem wśród seniorów skifistów był eksportowy płocki wioślarz Kamil Zajkowski. Nawet, kiedy po groźnym wypadku samochodowym, został wyłączony na cztery miesiące z normalnych przygotowań. Na Kanale Żerańskim w pełni jednak potwierdził swoje aspiracje minimalnie tylko przegrywając rywalizację o pierwsze miejsce. W wyścigu seniorów zadebiutował młodszy brat Kamila - Rafał, zajmując bardzo przyzwoite 10. miejsce, przy okazji pokonując kilku reprezentantów kraju.

W sprawdzianie rozpoczynającym sezon wystartowało trzynaście płockich osad, dwie jedynki i jedenaście dwójek.

- Nasze cele na ten rok są ambitne - zapowiada prezes PTW Jacek Karolak. - W regatach otwarcia w ostatni weekend kwietnia w Poznaniu nasi zawodnicy mają szansę zakwalifikować się do kadry narodowej juniorów (2-4 zawodników) i młodzieżowców (3-4 zawodników). Kamil Zajkowski wystartuje w biegu, którego zwycięzca otrzyma szansę startu w ostatnich kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Londynie - konkretyzuje prezes Karolak.

Jak dotąd prawo udziału w IO w Londynie wywalczyły sobie osady męskie - ósemka, czwórka podwójna, czwórka bez sternika wagi lekkiej oraż żeńska dwójka podwójna. Nie ma w ich składach płocczan. Ostatnią szansę na kwalifikacje do tegorocznych Igrzysk otrzymają już tylko najlepszy polski skifista i dwójka bez sternika. Ostatnie regaty kwalifikacyjne do IO odbędą się w Lucernie (Szwajcaria) między 20 a 23 maja.