czwartek, 19 stycznia 2012

Powrót młodych badmintonistów do kolebki

Około 150 zawodniczek i zawodników powinno wziąć udział w międzynarodowych mistrzostwach Polski juniorów w badmintonie. Impreza odbędzie się od 20 do 22 stycznia w płockiej Orlen Arenie. Patronem sportowym zawodów został Michał Łogosz, wychowanek MKS MDK Płock, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Sydney, Atenach i Pekinie, trzynastokrotny mistrz Polski w grze podwójnej, pięciokrotny brązowy medalista mistrzostw Europy (cztery razy w grze podwójnej z Robertem Mateusiakiem i raz w drużynie mieszanej). Michał, który od kilku lat reprezentuje barwy SKB Suwałki, ma olbrzymie szanse, aby wystartować również w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.
Michał, który swoje pierwsze sukcesy osiągał w barwach Stali Płock (przemianowanej później na Bizona), należał do złotego pokolenia płockich badmintonistów. Niemal w tym samym czasie swoje kariery rozpoczynali Adam Kosz, siostry Monika i Katarzyna Boczek oraz Marzena i Monika Bieńkowskie. Badmintoniści z Płocka zdobyli łącznie ponad 150 medali mistrzostw Polski wszystkich kategorii wiekowych.

A w 1989 roku w Płocku została zorganizowana, z inicjatywy ówczesnego prezesa Okręgowego Związku Badmintona Wiesława Chrobota pierwsza edycja międzynarodowych mistrzostw Polski. Impreza była organizowana w Płocku przez kolejnych pięć lat. Niestety, rosnące wymagania organizacyjne sprawiły, że zawody (wpisane do kalendarza europejskich turniejów rankingowych) zostały przeniesione. Najpierw do Głubczyc, później do Słupska, a następnie do Kędzierzyna-Koźla. W tym roku MMPJ w badmintonie, które zostaną zorganizowane już po raz 23., wracają do swojej kolebki czyli do Płocka.