poniedziałek, 23 stycznia 2012

Francusko-rosyjskie medalowe żniwa. Trenerzy kadry Polski odwołani

Pod względem organizacyjnym 23 Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Juniorów w badmintonie, które w miniony weekend gościły w płockiej Orlen Arenie przebiegły niemalże wzorcowo. W ocenie wielu obserwatorów, zawodników i trenerów płocka arena okazała się jedną z najlepszych hal do gry w badmintona w Polsce, jeżeli nie najlepszą. Pod względem sportowym, było znacznie gorzej. Zabrakło jakiegokolwiek medalu dla Polaków, a w zawodach zabrakło też młodych badmintonistów z Płocka, mimo, że w oficjalnej kadrze Polski juniorów jest jedna reprezentantka Grodu Krzywoustego. Płock okazał się zatem najbardziej pechowy dla dwójki trenerskiej Kadry Narodowej Juniorów - Jacka Niedźwiedzkiego i Damiana Pławeckiego. W poniedziałek Zarząd Polskiego Związku Badmintona podjął decyzję o nie przedłużaniu dalszej współpracy z wymienioną dwójką.
Prawdziwe medalowe żniwa zebrali za to w Płocku reprezentanci Francji (3 złote medale, 3 srebrne i 3 brązowe), Rosji (2 złote i jeden srebrny) oraz Słowacy (dwa srebrne i dwa brązowe). Na medalową listę z kolorem złotym wpisał się jedyny Austriak Matthias Almer (na zdjęciu). Dalej w klasyfikacji medalowej znaleźli się Finowie, Czesi i Anglcy (po 2 brązowe medali), a także Chorwaci (dwa brązowe medale).

Potrójnymi medalistami mistrzostw okazali się Viktoria Varabyowa (Rosja), Marie Batomene oraz Bastian Kersaudy (oboje Francja).  Lista podwójnych medalistów z Płocka jest nieco dłuższa. Znaleźli się na niej Delphine Lansac, Loic Mittelheisser (oboje Francja), Oliver Baczala (Anglia) i Katarina Galenić (Chorwacja).

Jeśli chodzi o Polaków najdalej dotarli do ćwierćfinałów, a byli to Karol Krakowski (Kometa Sianów) w grze pojedynczej, Michał Śmiłowski/Maciej Dąbrowski (Hubal Białystok), Anna Dębska/Adrianna Tataj (Milenium Warszawa) i Emilia Dolna/Magdalena Witek (Piast Słupsk) w grze podwójnej oraz Dominik Ziętek (Kometa) z Magdaleną Witek w grze mieszanej. Ogółem na liście startowej mistrzostw znalazło się 137 zawodników, w tym aż 61 Polaków.

Niedziela było ostatnim dniem mistrzostw. Po rozegraniu w piątek i sobotę dziesiątek gier na sześciu kortach, które zmieściły się w Orlen Arenie w niedzielę zaplanowano tylko pięć pojedynków finałowych. Na prośbę spieszącej na samolot reprezentacji Francji organizatorzy przesunęli o godzinę rozpoczęcie zawodów. Ci jednak, którzy wstali wcześniej niż pierwotnie planowano, nie zawiedli się poziomem zaprezentowanym w niedzielę przez najlepszych w płockich mistrzostwach. Emocji nie brakowało w każdej grze, ale największe były na samym początku i na końcu. 

W finale gry mieszanej rosyjska para Rodin Kargaew/Viktoria Varabyowa potrzebowała aż trzech setów by pokonać francuskiego miksta Bastiana Kersaudy i Marie Batomene, a wynik był niepewny do samego końca, choć Rosjanie wygrali już pierwszą piłkę meczową. Potem w finałach gier pojedynczych tylu emocji już nie było Austriak Almer i Francuzka Lansac dość przekonująco wygrali swoje pojedynki, choć w drugim secie finału Varabyowa postawiła naprawdę trudne warunki Lansac. 

W finale gry podwójnej chłopców który okazał się wewnętrzną sprawą Francuzów emocje trwały do połowy drugiego seta. Brak tych emocji zrekompensował finał gry podwójnej dziewcząt. Francuzki Batomene i Lansac bardzo chciały zdobyć złoto, jednak po przegraniu dwóch setów minimalną różnicą punktów (21-19) musiały uznać wyższość francusko-rosyjskiej pary Varabyowa/Stacey Guerin (Francja).  

W dekoracji medalistów wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Płocka Roman Siemiątkowski oraz były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (1991-1997), obecnie  honorowy prezes Polskiego Związku Badmintona Andrzej Szalewicz.

Wyniki gier finałowych. Gra mieszana: Rodion Kargaev/Viktoria Varabyova (Rosja) - Bastian Kersaudy/Marie Batomene (Francja) 21/18, 16/21, 21/19.
Gra pojedyncza - juniorzy: Matthias Almer (Austria) - Matej Hlinican (Słowacja) 21/13, 21/14. Juniorki: Delphine Lansac (Francja) - Varabyova 21/13, 21/18.
Gra podwójna - juniorzy: Bastian Kersaudy/Antoine Lodiot - Vanmael Heriau/Loic Mittelheisser (wszyscy Francja) 21/19, 21/13. Juniorki: Stacey Guerin (Francja)/Varabyova - Batomene/Lansac 21/19, 21/19.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz