niedziela, 29 stycznia 2012

Duńczycy mistrzami Europy. Polacy z szansami na Londyn


Ekipy z Bałkanów zdominowały rozgrywane w Serbii mistrzostwa Europy mężczyzn w piłce ręcznej mężczyzn, zajmując cztery miejsca w pierwszej szóstce. Na najwyższym stopniu podium stanęła jednak reprezentacja Danii, która w dramatycznym finale pokonała gospodarzy imprezy 21:19. Dzięki temu szansę awansu na Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012 zachowali Polacy. Muszą jednak zająć co najmniej drugie miejsce w turnieju eliminacyjnym. W niedzielę trener Bogdan Wenta i jego podopieczni dowiedzieli się również, że aby zagrać w przyszłorocznych mistrzostwach świata, muszą pokonać w dwumeczu reprezentację Litwy.


Dania z pierwszej fazy grupowej wyszła z zerowym dorobkiem punktowym. W drugiej wspięła się na wyżyny swoich możliwości, ogrywając wszystkich rywali. W półfinale ograła Hiszpanię, aby w walce o złoto po raz drugi stanąć naprzeciwko Serbów.

W pierwszym meczu obu drużyn lepsi byli gospodarze ME. Tym razem jednak ekipa prowadzona przez trenera Ulrika Wilbeka zdołała się zrewanżować za wcześniejszą porażkę, odnosząc w pełni zasłużone zwycięstwo 21:19. Mistrzem Europy została więc Dania, a Serbia zadowolić się musiała srebrnym medalem. Po brąz sięgnęli Chorwaci, pokonując reprezentację Hiszpanii. Piąte miejsce przypadło w udziale Macedonii, a szóste Słowenii.

Wygrana Duńczyków w finale ME oznacza, że zdobyli oni tym samym prawo gry w Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012. Tym samym zwolnili nam miejsce w turnieju kwalifikacyjnym, w którym zagrają również Węgry, Serbia i Algieria. Aby wyjechać do Londynu, podopieczni trenera Bogdana Wenty będą musieli zająć co najmniej drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym.

Zanim kibice piłki ręcznej poznali decydujące rozstrzygnięcie tegorocznych ME, w Belgradzie odbyło się losowanie par fazy play-off eliminacji mistrzostw świata, które między 11-27 stycznia 2013 roku odbędą się w Hiszpanii.

Już w pierwszej parze los skojarzył Polskę i Litwę, która wygrała swoją grupę eliminacyjną, w której rywalizowała z Włochami i Szwajcarią. Pierwsze spotkanie odbędzie się na Litwie 9/10 czerwca, rewanż w Polsce 16/17 czerwca. Najciekawiej zapowiada się rywalizacja Rosji z Czechami i Węgier z Norwegią.

Prawo gry w przyszłorocznych finałach ma już pięć zespołów z Europy: Francja (obrońca tytułu), Hiszpania (gospodarz) oraz trzy najlepsze zespoły EHF Euro 2012: Dania, Serbia i Chorwacja.

Pary play-off MŚ 2013: Litwa – Polska, Rosja – Czechy, Słowenia – Portugalia, Słowacja – Białoruś, Macedonia – Austria, Węgry – Norwegia, Islandia – Holandia, Niemcy – Bośnia i Hercegowina, Szwecja – Czarnogóra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz