środa, 21 grudnia 2011

Xu wpisał się w historię

Historycznym, bo pierwszym, zwycięzcą Turnieju Gwiazd Polskiej Superligi Tenisa Stołowego rozegranym w Orlen Arenie w Płocku okazał się Wenliang Xu (na zdjęciu) z Alfy Bank Spółdzielczy Radzyń Podlaski. Chińczyk drugiego dnia imprezy pokonał w półfinale 3:1 najlepszego obecnie zawodnika w rankingu Superligi Lucjana Błaszczyka z ZKS Drzonków, by w emocjonującym finale wygrać 3:2 z Danielem Górakiem z Bogorii Grodzisk Mazowiecki. Za zwycięstwo Xu otrzymał czek na cztery tysiące złotych. Drugi w turnieju Górak wyjechał z Płocka z czekiem na 2,5 tysiąca, Błaszczyk i 20-letni Piotr Chodorski, objawienie płockiego turnieju, zainkasowali po półtora tysiąca. Przed rozpoczęciem półfinałów turniej pokazowy rozegrały w Orlen Arenie dziewczęta z drugoligowego Nadwiślanina Płock.

Półfinał Xu z Błaszczykiem raczej nie miał wielkiej historii. Błaszczyk, mimo wygrania drugiego seta zagrał jakby bez przekonania i dwunasty w rankingu Superligi Xu w pełni skorzystał ze słabszej dyspozycji rywala kolejne sety wygrywając coraz pewniej. W drugim półfinale sprawca największej niespodzianki pierwszego dnia turnieju - Piotr Chodorski z Odry Roeben KGHM Metraco Miękinia postawił trudne warunki faworytowi pojedynku Danielowi Górakowi, ale poza wygraniem seta, nie był w stanie wykrzesać z siebie wystarczająco dużo by pokonać sąsiada z tabeli rankingowej Superligi po pierwszej rundzie. Górak jest w tej tabeli 16., a Chodorski 17. Zameldowanie się w pierwszej czwórce turnieju i tak było jednak sukcesem lidera ostatniego zespołu Superligi z podwrocławskiej Miękini.

Na szczęście finał zrekompensował dość licznie, jak na tenis stołowy, przybyłym kibicom, stosunkowo jednostronne pojedynki półfinałowe. Ale z początku nic nie wskazywało, że kibice przeżyją aż taką dawkę emocji. Górak pewnie wygrał dwa pierwsze sety, w drugim prowadząc nawet 5:0. Chińczyk z Radzynia Podlaskiego, jeszcze niedawno, klubowy kolega Góraka, nie spasował i to on w trzecim secie szybko zyskał wysoką przewagę, wygrywając partię aż do czterech.

Rozstrojony Górak popełnił w tym secie wiele własnych nie wymuszonych błędów, ale w czwartej partii udało mu się odzyskać właściwy rytm, choć nieco za późno by ją wygrać. Piąty set pojedynku finałowego Turnieju Gwiazd był już prawdziwą gratką dla koneserów tenisa stołowego. Zaczęły się tenisowe szachy. Zawodnicy na zmianę zdobywali punkt po punkcie popisując się przy tym zaskakującymi zagraniami. W końcówce więcej szczęścia dopisało zawodnikowi beniaminka Superligi z Radzynia Podlaskiego. O zwycięstwie zadecydowały piłki odbite o kant i o siatkę, rzecz najmniej przyjemna dla rywala, ale taki jest właśnie tenis stołowy - najszybsza gra świata.

Przed półfinałami swoje pięć minut miały w Orlen Arenie młode płockie tenisistki stołowe drugoligowego Nadwiślanina. Mini-turniej rozegrany systemem każdy z każdym wygrała Aleksandra Lau przed Anną Wereszczaka i Katarzyną Bagrowską. O kolejności pierwszej trójki zadecydowała, podobnie jak pierwszego dnia w grupie A Turnieju Gwiazd osobna tabelka bezpośrednich spotkań. Wszystkie trzy dziewczęta miały bowiem po jednym przegranym pojedynku. Najlepszy bilans setów uzyskała jednak Ola Lau i to ona po raz drugi wygrała turniej dodatkowy w Orlen Arenie towarzyszący głównej imprezie. Czwarte miejsce zajęła Sylwia Szelkowska, piąta była Dominika Wolińska. Symboliczne, nie finansowe w tym przypadku nagrody, wręczył dziewczętom trener reprezentacji Polski seniorów, komentujący Turniej Gwiazd dla TVP Sport, Tomasz Krzeszewski. Selekcjoner wręczył także medale dwóm najlepszym młodziczkom rozegranego przed południem w SP 20 w Płocku turnieju gwiazdkowego - Wiktorii Ziemkiewicz (zawodniczce GLKS Nadarzyn) i Dominice Wolińskiej.

Płock, Orlen Arena. 20.12. Turniej Gwiazd Polskiej Superligi Tenisa Stołowego. Wyniki (dzień drugi) - półfinały: Lucjan Błaszczyk (ZKS Drzonków) - Wenliang Xu (Alfa Bank Spółdzielczy Radzyń Podlaski) 1:3 (9-11, 11-8, 7-11, 6-11); Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) - Piotr Chodorski (Odra Roeben KGHM Metraco Miękinia) 3:1 (11-4, 9-11, 11-7, 11-7). Finał: Górak - Xu 2:3 (11-9, 11-7, 4-11, 9-11, 9-11). Kolejność końcowa: 1. Xu, 2. Górak, 3. Chodorski, Błaszczyk.