poniedziałek, 12 września 2011

SP 20, G8 i I LO PUL najlepsze we współzawodnictwie szkół

O Szkole Podstawowej nr 20 z Płockich Borowiczek można powiedzieć, jak o reprezentacji Brazylii w piłce nożnej. W zawodach szkolnych startują wszystkie podstawówki, wszędzie uprawia się sport, a i tak wygrywa SP 20. Już nikt nie pamięta, który rok z rzędu placówka z Borowiczek znalazła się na pierwszym miejscu we współzawodnictwie sportowym płockich szkół podstawowych. Wśród szkół gimnazjalnym prym wiedzie natomiast największe gimnazjum w Płocku - numer 8 z Podolszyc. Po kilku latach hegemonii Gimnazjum nr 1 z Międzytorza musiało oddać pola znacznie liczniej reprezentowanej w zawodach placówce. Wśród szkół ponadgimnazjalnych triumfowało I LO PUL z niewielką przewagą nad Zespołem Szkół Centrum Edukacji. Jak co roku w ogródku MZOS przy placu Dąbrowskiego Szkolny Związek Sportowy podsumował przebieg międzyszkolnej rywalizacji w ubiegłym roku. Najlepszym placówkom wręczono puchary i nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego.

Najwięcej bo aż 150 punktów zaliczanych do współzawodnictwa szkół zdobyli tenisiści stołowi i tenisistki z SP 20. Ale szkoła z Borowiczek nie tylko tenisem stołowym "stoi". Bardzo dużo punktów zdobyły dla tej placówki reprezentacje w biegach przełajowych - indywidualnych i w sztafecie.

Druga w klasyfikacji szkół podstawowych SP nr 6 stawia na lekkoatletykę. Najwięcej po bo aż 104 punkty zdobyli jej zawodnicy startujący w czwórboju lekkoatletycznym. Tymczasem reprezentanci SP 22 z Podolszyc 110 punktów zarobili w pływaniu. Obok posiadania utalentowanej młodzieży świadczy to też o tym, że w tej placówce dobrze wiedzą, jak wykorzystać dobro w postaci basenu przylegającego do budynku szkolnego.  Czwarta we współzawodnictwie SP 17 postawiła natomiast na unihokej. Dziewczęta z tej szkoły zajęły 7. a chłopcy 4. miejsce w turniejach finałowych Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, jakie zostały rozegrane w Chudku pod Ostrołęką - dało to w sumie placówce aż 92 punkty we współzawodnictwie.

W rywalizacji szkół gimnazjalnych nie zadecydowała jedynie ilość, ale też i jakość uczestnictwa w zawodach. Zwycięskie Gimnazjum nr 8 stoi piłką ręczną  (157 pkt.), tenisem stołowym (94 pkt.), pływaniem (81 pkt.) i siatkówką (80 pkt.). Jako jedyne punktowało we wszystkich dyscyplinach sportowych poza zawodami w ringo, w których punktów nie zdobyła żadna z placówek. Drugie we współzawodnictwie sportowym, Gimnazjum nr 1 to oczywiście lekkoatletyka (98 pkt.), która licząc wraz ze biegami przełajowymi dała szkole w sumie blisko trzysta punków. Gimnazjum nr 5 z Wielkiej Płyty, które zajęło trzecie miejsce w klasyfikacji najwięcej punktów zdobyło w dwuboju (pływanie 100 m, bieg 1000 m). W tegorocznej klasyfikacji punkty zdobyło 13 płockich gimnazjów.

We współzawodnictwie szkół ponadgimnazjalnych sklasyfikowano 16 placówek, a różnice w czołówce były niewielkie - między pierwszym w klasyfikacji I LO PUL, a czwartym Zespołem Szkół Budowlanych nr 1 różnica wyniosła zaledwie 37,5 punktu. Ale do klasyfikacji brano pod uwagę zaledwie osiem konkurencji, z czego trzy ściśle związane z lekkoatletyką, na którą postawiła zwycięska placówka. W konkurencjach poza lekkoatletycznych licealiści PUL zdobyli zaledwie 39 punktów na 223 zdobyte przez szkołę. 216 punktów zdobył ZS CE również gros punktów zdobywając w zawodach lekkoatletycznych. Podobnie jak trzeci i czwarte w tej klasyfikacji szkoły - odpowiednio IV LO i ZSB nr 1.

Martwi nieco statystyka udziału w finałach krajowych rozgrywek szkolnych, którą przedstawiono podczas uroczystego spotkania. Płockie placówki zdobyły tylko jeden brązowy medal (SP 20 w tenisie stołowym dziewcząt), a uczestniczyły tylko w trzech finałach. VIII miejsce na Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w piłce ręcznej dziewcząt zajęła reprezentacja Gimnazjum nr 8 i 13. miejsce w finale krajowym w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt zajęła reprezentacja SP nr 6.

Najlepsze cztery szkoły z każdej kategorii otrzymały okolicznościowe puchary oraz nagrody pieniężne na zakup sprzętu, których wartość wyniosła ogółem 19 i pół tysiąca złotych.