poniedziałek, 19 września 2011

Bednarski ze złotem Igrzysk Europejskich Masters

Lekkoatleta weteran, reprezentujący barwy MUKS Multiservice Płock, 57-letni Dariusz Bednarski wywalczył złoty medal w skoku wzwyż Europejskich Igrzysk Masters w Lignano we Włoszech. Płocczanin zapewnił sobie najwyższe miejsce podium pokonaniem poprzeczki na wysokości 169 cm już w pierwszym podejściu. Choć ta wysokość na młodych skoczkach może nie robić dużego wrażenia, to według przelicznika dla kategorii wiekowej 55-59 lat, w której skakał Bednarski, jest to wynik równy 228 cm, czyli ostatniemu rekordowi świata ustanowionemu przez reprezentanta ZSRR Walerego Brumela w 1963 roku. O tyle jest to istotne, że płocczanin skacze stylem nazywanym "brumelką" właśnie od nazwiska rosyjskiego skoczka. Rekord Polski seniorów wynosi obecnie 238 cm.

- Igrzyska, mistrzostwa mają to do siebie, że walczy się o zdobycie medalu, to jest nadrzędny cel. Każdy będzie pamiętał kto zdobył złoty medal i został mistrzem, a nie ile skoczył. Bardzo się cieszę  żę ta sztuka udała mi sie po raz drugi z rzędu - szczęśliwy Dariusz Bednarski komentuje swój występ na Igrzyskach.

Poprzednie złoto płocczanin zdobył w 2008 roku w szwedzkim Malmoe, gdzie w kategorii M-50-54 pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 178 cm.

- Bardzo cieszy, że mimo upływu lat, dokładnie czterech, ponownie udało mi się być tym najlepszym - dodaje Bednarski.

Płocczanin był pod ogromnym wrażeniem organizacji imprezy. Na obiektach w Lignano rozegrano zawody Igrzysk Europejskich Masters w 20 dyscyplinach.  - Lignano to miejscowość położona bardzo uroczo i malowniczo. Oprawa i organizacja zawodów były wspaniałe, do tego dopisała fantastyczna pogoda sprzyjająca osiąganiu najlepszych rezultatów - relacjonuje płocki skoczek - weteran.

Złoty medal Europejskich Igrzysk Masters wieńczy, ale nie kończy wyśmienitego sezonu w wykonaniu Dariusza Bednarskiego. Płocczanin w tym roku zdobył dwa tytuły mistrza Polski w swojej kategorii wiekowej (w hali i na stadionie), ustanowił nowy halowy rekord Polski (176 cm) i zdobył brązowy medal Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w Gant w Belgii. W światowym rankingu Masters Bednarski zajmuje drugie miejsce w kategorii wiekowej 55-59 lat. W końcówce sezonu na otwartej przestrzeni zapowiada atak na aktualny rekord Polski.