piątek, 22 lipca 2011

Pierwsze medale OOM, sześcioro płocczan w finałach

Tylko i aż 37 setnych sekundy zabrakło Katarzynie Siewruk z UKS MOS Opole do rekordu Polski w sprincie na sto metrów. Na pocieszenie pozostaje jej fakt, że zdobyła pierwszy złoty medal goszczącej w Płocku XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w lekkiej atletyce przeznaczony dla przedstawicielek płci pięknej. Wcześniej złoto w finale stu metrów zapewnił sobie Patryk Franko z  LUKS Hańcza Suwałki. Złote medale zdobyli pierwszego dnia również Rafał Matuszczak z LLKS Osowa Sień (woj. lubuskie) w biegu na 3000 metrów (na zdjęciu) i w chodzie na 5000 metrów - Joanna Bemowska z PLKS Gwda Piła. Sześcioro płocczan z dwóch płockich klubów wywalczyło sobie w piątek prawo startu w finałach swoich konkurencji.

Zaczęło się od udanego konkursu rzutu oszczepem. Monika Karasiewicz już w pierwszej próbie zapewniła sobie udział w finale posyłając oszczep na odległość 41.30 m, co okazało się szóstym wynikiem dnia. Jej koleżanka klubowa z MUKS Płock, Sylwia Szamel również zakwalifikowała się do finału, choć oszczep posłała nieco bliżej (37.45) uzyskując 10. wynik eliminacji.

W konkursie skoku wzwyż o brak szczęścia może mówić Jakub Pawłowski z drugiego płockiego klubu - MLKL. Mimo, że przeskoczył poprzeczkę na wysokości 185 cm, okazało się to za mało, bo zrobił to dopiero w drugim podejściu. W finale znalazło się tymczasem aż pięciu zawodników, którzy wyżej od Jakuba nie skoczyli, ale 185 centymetrów zaliczyli w pierwszym podejściu. Najlepsi w eliminacjach przeskoczyli tyczkę umieszczoną tylko pięć centymetrów wyżej.

Biegi na dystansie 800 metrów są specjalnością zawodników z MUKS Płock, na codzień uczniów gimnazjum nr 1 w Płocku. Dominika Muraszewska w swoim biegu była druga z czasem 2:18.14 niecałe pół sekundy za rywalką. W drugim, stojącym na wyższym poziomie biegu eliminacyjnym trzy zawodniczki uzyskały jednak lepszy czas od płocczanki, której rezultat okazał się piąty tego dnia.

Wynik bliższy prognozom medalowym uzyskał natomiast na tym samym dystansie Marcin Strusiński. Czas 1:57.14 uplasował go na czwartym miejscu w eliminacjach, choć w swoim biegu, podobnie jak Dominika był drugi. Siódme miejsce w drugim biegu eliminacyjnym zajął klubowy kolega Marcina - Michał Ciarkowski. Tylko dwie sekundy więcej zajęło mu przebiegnięcie 800 metrów, ale wystarczyło to tylko na 12 lokatę w eliminacjach i awans do finału B konkurencji. Finały biegów na 800 metrów dziewcząt i chłopców odbędą się w niedzielę.

Pod koniec dnia honor MLKS Płock obroniła kulomiotka Anna Szczutowska. Ustanawiając swój rekord życiowy (10.71 m) zajęła 10. miejsce w eliminacjach i będzie można podziwiać jej umiejętności w finale konkursu, który zaplanowano na sobotę (godz. 16.30). W eliminacjach pchnięcia kulą wystartowała także Sylwia Szamel z MUKS, zastępując nieobecną koleżankę klubową Darię Zielińską, ale z wynikiem 10.03, który również był jej rekordem życiowym, nie udało jej się awansować do finału.

W sobotę zawody, o ile pozwoli na to pogoda, rozpoczną się o 9.00 i już w pierwszym konkursie będzie można zobaczyć płocczankę, znów Annę Szczutowską. Tego dnia zawodniczka MLKL wystartuje w dwóch konkurencjach. Rozpoczynającym zawody konkursie rzutu dyskiem i w finale pchnięcia kulą.

Finały poszczególnych konkurencji rozpoczną się o godz. 15.00 od finałowego konkursu rzutu młotem kobiet. O 18.30 będzie można kibicować Sylwii Szamel i Monice Karasiewicz w finale rzutu oszczepem.