czwartek, 30 czerwca 2011

Olimpiada w Płocku

W lipcu Płock będzie gospodarzem XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w piłce nożnej i piłce ręcznej chłopców, triathlonie oraz lekkiej atletyce. W stolicy północnego Mazowsza w czwartek 21 lipca odbędzie się uroczysta inauguracja Olimpiady. Konferansjerkę podczas gali w amfiteatrze poprowadzi płocczanin, gwiazda telewizyjnej "jedynki" Radosław Brzózka. O szczegółach imprezy, która zagości w Płocku już od 4 lipca poinformował dziennikarzy prezydent miasta Andrzej Nowakowski na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.- Sport jest jednym z priorytetów władz miasta - powiedział do przybyłych dziennikarzy prezydent Nowakowski. - Przed nami emocje związane z udziałem piłkarzy nożnych w I lidze oraz piłkarzy ręcznych w Lidze Mistrzów. Ważny dla nas jest także sport dzieci i młodzieży. Dlatego cieszymy się, że Płock będzie centralnym miastem tegorocznej olimpiady - dodał.

Miasto na przygotowania Stadionu Miejskiego do OOM wydało 150 tysięcy złotych. 

Wszystkie dyscypliny XVII OOM zgromadzą 4,5 tys. uczestników, poinformował Marcin Wasiołek z Warszawsko - Mazowieckiej Federacji Sportu. Olimpiada jest rozgrywana w 29 dyscyplinach wśród młodzieży z roczników gimnazjalnych (1994-96). Przez miniony rok szkolny w całym systemie rozgrywek do finałów ogólnopolskich wyłonieni zostali najlepsi z najlepszych w kraju. Medale zdobyte na olimpiadzie mają rangę medali mistrzostw Polski. 

Płocka część olimpiady rozpocznie się już 4 lipca od turnieju piłki nożnej chłopców. Reprezentacje ośmiu województw, w tym Mazowsza, rywalizować będą w dwóch grupach na czterech stadionach - w Płocku na Stadionie Miejskim i na stadionie Wisły Płock oraz w Maszewie i w Staroźrebach. Finał i mecz o trzecie miejsce odbędą się na Stadionie Miejskim 10 lipca. W składzie reprezentacji Mazowsza, między innymi zawodnikami z województwa znaleźli się także juniorzy młodsi Wisły Płock. 

17 lipca wokół Sobótki i na trasie do Brwilna rywalizować będzie 70 tritathlonistów. Czeka na nich do przepłynięcia 600 metrów Zalewu Sobótka, 15 km trasy rowerowej do Brwilna i 3 km biegu. Dekoracja zwycięzców odbędzie się po zakończeniu zawodów na Starym Rynku (o godz. 14). 

Największą liczbę uczestników corocznie gromadzą zawody lekkoatletyczne. W Płocku spodziewany jest przyjazd około 800 zawodników. W trzydniowych zmaganiach od piątku 22 do niedzieli 24 lipca, poprzedzonych uroczystością otwarcia OOM w amfiteatrze, wezmą udział także najlepsi płoccy lekkoatleci w kategorii junior młodszy -  w konkurencji rzutu oszczepem Monika Karasiewicz i Sylwia Szamel, w biegach na 800 metrów Dominika Muraszewska, Marcin Strusiński i Michał Ciarkowski oraz Jakub Pawłowski w konkursie skoku wzwyż.

Niemal cała reprezentację Mazowsza stanowią juniorzy młodsi Wisły Płock, którzy zagrają w turnieju finałowym OOM w piłce ręcznej. Od wtorku 26 lipca do niedzieli 31 lipca młodzi szczypiorniści walczyć będą w Orlen Arenie. Ostatniego dnia zawodów rozegrane zostaną mecze o ustalenie miejsc od pierwszego do siódmego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz