piątek, 13 września 2013

Półmaraton z Kenijczykami

FOT. Archiwum UMP/skibek
W najbliższą niedzielę oba płockie mosty na Wiśle zostaną anektowane przez biegaczy. Urząd Miasta Płocka wraz Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki oraz z Płockim Towarzystwem Triathlonu Delta już po raz drugi organizują Półmaraton Dwóch Mostów. W biegu może wziąć udział nawet tysiąc zawodników, takie ograniczenie postawili organizatorzy. Rok temu w pierwszej edycji pobiegło ponad pół tysiąca osób. W tym roku organizatorzy cieszą się, że rekord frekwencji zostanie z pewnością pobity. Na początku tygodnia mieli już ponad osiemset zgłoszeń. Impreza dokona także skoku jakościowego. Płocczanie, których ma pobiec blisko czterystu, będą mogli porównać swoje czasy do królów ulicznego biegania z Kenii. Organizatorzy zapowiadają udział Martina Mukule, który wygrał już tegoroczne półmaratony w Warszawie i w Poznaniu. Najpoważniejszym rywalem Mukule ma być jego rodak Elisha Kiprotich Sawe. Wśród pań można liczyć na występ 31-letniej Kenijki Hellen Jepkosgei Kimutaito, triumfatorki w podobnych imprezach mi.in w Sobótce, Rzeszowie, Grodzisku i Rijece.


- Kenijczykowi może zagrozić także doświadczony Ukrainiec Mykola Rudyk, jego rodak Sergiej Krowdajlis, a przede wszystkim Paweł Maszej z Białorusi - uważa dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji UMP Robert Czwartek, który podobnie jak rok temu również zamierza zmierzyć się z dystansem półmaratonu. -  Po zgłoszeniach widać, że jesteśmy już obecni na biegowej mapie Europy - podkreśla Czwartek.

Wśród kobiet na liście startowej zgłoszona jest Andżelika Dzięgiel z Torunia, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na 5 i 10 km. Z Polką i Kenijką rywalizować będzie grupa zawodniczek z Ukrainy: Tatiana KazubowaOlga Krawcowa i Zuzanna Rybak. Nieoficjalnie start w półmaratonie zapowiedziała Aleksandra Brzezińska z Torunia, złota medalistka mistrzostw Polski juniorów na 3000 m z przeszkodami i przełajowych mistrzostw Polski, a prywatnie żona wicemistrza Polski w maratonie Błażeja Brzezińskiego.

W rywalizacji wezmą zapewne udział także młodzi płoccy lekkoatleci - biegacze, a także amatorzy biegania długodystansowego, których okazuję się w Płocku nie brakuje. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas wtorkowej konferencji prasowej poprzedzającej imprezę podkreślał, że na liście startowej było już w tym momencie czterystu płocczan. – Bardzo cieszy mnie ta moda na bieganie, którą widać w całym mieście – stwierdził.

Trasa zawodów jest identyczna jak w poprzednim roku i poprowadzi przez dwa płockie mosty, wałem przeciwpowodziowym na Radziwiu oraz ulicami: Grabówką, Norbertańską i Mostówką. Start z ulicy Małachowskiego o godz. 10. Organizatorzy przewidują, że pierwszy zawodnik dobiegnie na metę na Starym Rynku kilka minut po godzinie 11.

Niestety, przeprowadzenie zawodów będzie się wiązało z ograniczeniami w ruchu drogowym. W niedzielę od 10 rano do 13 zostaną zamknięte Most Legionów Piłsudskiego, ulice Norbertańska, Mostowa i Grabówka. Już od ósmej rano będzie można się spodziewać ograniczeń w ruchu drogowym w obrębie Starego Miasta.

(na podstawie materiałów UMP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz