piątek, 15 lutego 2013

Początek pod dyktando Jutrzenki

Fot. Jutrzenka Płock
Po pierwszym dniu zawodów półfinałowych Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej jako główne kandydatki do gry w turnieju finałowym można uznać przede wszystkim młode szczypiornistki AZS PWSZ Jutrzenka Płock. Blisko awansu wydaje się być również zespół gdańskiego Conrada. Właśnie te drużyny mają na koncie po jednym zwycięstwie. Dużo bardziej przekonująca była jednak wygrana zespołu, który pełni rolę gospodarza zawodów. Ekipa prowadzona przez trenerów Marka Przybyszewskiego i Jarosława Stawickiego zagrała z takim zaangażowaniem, że rywalki chwilami kompletnie traciły chęć do gry.
Zanim na boisku pojawiły się ekipy z Płocka i Zabrza, rozegrany został mecz Conrada Gdańsk z MUKS Koźmin Wielkopolski. Obie ekipy miały w swoich składach świetnie dysponowane rzutowo „armaty”. Aż 13 bramek dla Conrada zdobyła Romana Fornalik. Tyle samo trafień w ekipie z Wielkopolski zapisała na swoim koncie Arleta Baszyńska. Pozornie nieco w ich cieniu pozostała Patrycja Noga, która zdobyła „tylko” dziesięć goli. Ale to właśnie ona została wybrana najbardziej wartościową zawodniczką tego pojedynku. Nie tylko za zdobycze bramkowe, ale przede wszystkim za doskonałe czytanie gry i asysty, które śmiało można byłoby pokazywać jako materiał szkoleniowy dla dziewcząt rozpoczynających grę w piłkę ręczną.

Początek meczu należał do MUKS-u, który prowadził już różnicą trzech bramek. Kiedy jednak Justyna Szulc „zaopiekowała się” indywidualnie Arletą Baszyńską, koźminianki zaczęły wyglądać, jakby ktoś odciął im zasilanie. Do końca pierwszej połowy nie tylko straciły przewagę, ale pozwoliły gdańszczankom wyjść na pięciobramkowe prowadzenie.

Po zmianie stron Conrad spokojnie kontrolował grę, a MUKS wyraźnie nie miał pomysłu na odwrócenie losów meczu. Zespół z Gdańska wygrał więc w pełni zasłużenie, będąc przede wszystkim ekipą dojrzalszą.
O ile mecz ekip z Gdańska i Koźmina Wielkopolskiego obejrzała zaledwie niewielka garstka najwytrwalszych fanów piłki ręcznej, to na pojedynku Jutrzenki z Rokitnicą pojawiła się całkiem solidna grupa kibiców. Ci, którzy przybyli do Blaszak-Areny, na pewno nie żałowali swojej decyzji. Bo Jutrzenka zagrała niesamowicie dojrzale. Trenerzy Marek Przybyszewski i Jarosław Stawicki nie ukrywali przed tym meczem drobnych obaw. Wszystko dlatego, że Rokitnica była drużyną kompletnie im nieznaną. O ile w sezonie 2011/2012 płocczanki zdołały rozprawić się i z Conradem, i z MUKS-em, to z Rokitnicą do tej pory jeszcze nie grały. Okazało się jednak, że drużyna z Zabrza nie należy do gigantów dziewczęcego szczypiorniaka. A ekipa gospodarzy wykorzystała to z całą bezwzględnością.

Wszystkie płockie zawodniczki zagrały tak dobrze, że wskazanie jednej z nich jako MVP spotkania z Rokitnicą nie było łatwym zadaniem. Ostatecznie pamiątkowa plakietka trafiła do rąk Joanny Zaremby. Skrzydłowa, która w turnieju ćwierćfinałowym odegrała jedynie epizodyczną rolę, tym razem wyszła na plac gry w pierwszym składzie. Zdobywała gole po kontratakach – co ciekawe, każdy szybki atak kończąc innym rzutem – ze skrzydła, z drugiej linii i z koła. Na dziesięć rzutów nie trafiła zaledwie raz, uderzając piłką w poprzeczkę. Jednego gola więcej zdobyła Martyna Borysławska. Jej konto obciąża jednak kilka błędów taktycznych, które etatowej od pewnego czasu młodzieżowej reprezentantce Polski zdarzać się nie powinny. Świetnie – podobnie jak w ćwierćfinałach – spisywała się w bramce Monika Obrębalska. A pozostałe dziewczyny wcale nie ustępowały wiele tym wymienionym. Jeśli ktoś chce przekonać się, jak grają płocczanki, powinien wybrać się na 12.00 – w sobotę do hali Włodkowica, a w niedzielę do Blaszak Areny.

UKS Conrad Gdańsk – MUKS Koźmin Wielkopolski 37:31 (16:11)
Conrad: Sadowska – Noga 10, A. Adamowicz 3, Kowalczyk, K. Adamowicz 6, Fornalik 13, Szulc 3, Paciorek 2, Bek, Przykłota.
MUKS: Górak – Jakubek 1, Tomaszewska 2, Rzekiecka, Baszyńska 13, Stasiak 4, Dworczak 2, Pabich 9
MVP meczu – Patrycja Noga.

AZS PWSZ Jutrzenka Płock – UKS 31 Rokitnica Zabrze 45:23 (18:10)
Jutrzenka: Obrębalska, Dobrowolska, Olejnik – Waszkiewicz 2, Charzyńska 7, Mokrzka 4, Gieras 5, Borysławska 10, Zaremba 9, Dyszkiewicz 6, Salamandra 2
Rokitnica: Pietrzyk, Rudnicka – K. Fafera 5, Kurzac 1, Starzec, Zelek 3, Rogacz 2, Staniczek 8, Szwoba 2, P. Fafera 1, Kasztelaniec 1
MVP meczu – Joanna Zaremba

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz