środa, 28 września 2011

Junior wygrywa Memoriał Środy. Dwie Nadwiślanki zagrają na OTK

O nagrody łącznej wartości czterech tysięcy złotych walczyli w Płocku tenisiści stołowi w VII Ogólnopolskim Memoriale Karola Środy. Zwycięzca kategorii open, utalentowany junior z województwa kujawsko - pomorskiego Paweł Piotrowski pojechał do domu z telewizorem. W kategorii powyżej 40 lat triumfował tegoroczny mistrz Polski amatorów w kategorii 36 - 50 lat - Rafał Suszycki z Warszawy. Tymczasem podczas półfinałowych turniejów przed I Ogólnopolskimi Turniejami Kwalifikacyjnymi do mistrzostw Polski, awans do grona 40 najlepszych obecnie w kraju kadek (rocznik 1997 i młodsze - U15) wywalczyły dwie trzynastolatki z Nadwiślanina Płock - Anna Wereszczaka i Katarzyna Bagrowska.

Karol Środa był jednym z najlepszych tenisistów stołowych na Mazowszu w latach 60. Nie przeszkadzało mu to także być czołowym napastnikiem ówczesnej Wisły Płock. Potem zajął się szkoleniem i wychowaniem tenisowej młodzieży. Spod jego ręki wyszło wielu zawodników, niektórzy grają w tenisa stołowego do dziś.

Tegoroczny turniej poświęcony pamięci Karola Środy rozegrano w dwóch kategorii open i w kategorii powyżej lat 40. W tej pierwszej, bardziej prestiżowej dość niespodziewanie zwyciężył piętnastolatek na codzień reprezentujący barwy Elektryka Toruń Paweł Piotrowski. W pasjonującym finale pokonał 3:2 znacznie starszego od siebie Przemysława Salacińskiego ze Spójni Warszawa. Od stanie 1:2 w setach i 4:10 w czwartym secie torunianin obronił aż sześć piłek meczowych by wygrać partię, potem kolejnego seta i telewizor LCD. Co ciekawe, w turnieju dla osób pow. 40 roku życia drugie miejsce zajął ojciec utalentowanego juniora Krzysztof Piotrowski, który jest w składzie pierwszoligowego zespołu z Torunia.

Najwyższe miejsca z reprezentantów Płocka i powiatu płockiego zajęli w kategorii open miejsce 7-8. Piotr Lichocki, a w kategorii powyżej 40 lat miejsce 5-6. Grzegorz Lipczyński. Pierwsze trójki turnieju - open (16 zawodników): 1. Paweł Piotrowski, 2. Szymon Polaszek (obaj Toruń), 3. Przemysław Sałaciński (Warszawa); kat. pow. 40 lat (12 zawodników): 1. Rafał Suszycki  (Warszawa); 2. Krzysztof Piotrowski (Toruń); 3. Arkadiusz Rutowski (Gostynin).

Tymczasem w Radzyniu Podlaskim (województwo lubelskie) w półfinałowych turniejach przed pierwszymi ogólnopolskimi turniejami kwalifikacyjnymi, najliczniejszą w swojej historii reprezentacją mógł pochwalić się Nadwiślanin Płock. W turniejach w kategorii młodzik, kadet i junior wystąpiło aż pięcioro reprezentantów klubu. Awans do najlepszych w kraju wywalczyły jednak tylko Anna Wereszczaka i Katarzyna Bagrowska w kategorii kadetek. Trzynastolatki z Płocka znalazły się w gronie obecnie najlepszych 40 tenisistek stołowych w kraju w kategorii U15.

Katarzyna walczyła także o awans do OTK w kategorii juniorek. Tam wygrała między innymi ze zwyciężczynią I Wojewódzkiego Turnieju Kwalifikacyjnego na Mazowszu Sylwią Borkowską z MKS Pogoń Siedlce. Awansu jednak nie wywalczyła. Musiała uznać wyższość 17-letniej Kingi Gilowskiej z UKS TS Ósemka Białystok w pasjonującym, acz przegranym 2:3 w setach pojedynku, co wyeliminowało płocczankę z dalszych gier. Bagrowska w turnieju juniorek zajęła miejsce 9-12. Awansem premiowanych było sześć pierwszych miejsc.

Miejsca pozostałych płocczan: Mateusz Lau (młodzik) - 13-16; Dominika Wolińska (młodziczka) 9-12; Anna Nowakowska (kadetka) 9-12.

Awans do I OTK kadetek wywalczyła w Radzyniu Podlaskim również 11-letnia Wiktoria Ziemkiewicz, płocczanka reprezentująca barwy GLKS Nadarzyn.