piątek, 20 maja 2011

Czas Świętej Wojny

Rozpoczyna się walka o mistrzostwo Polski w piłce ręcznej seniorów. O złoto walczyć będą odwieczni rywale z Płocka i Kielc. Dwa pierwsze mecze zostaną rozegrane w kieleckiej Hali Legionów w sobotę 21 maja i w niedzielę 22 maja. Gospodarze zamierzają wygrać oba spotkania, tymczasem trener Lars Walther i jego podopieczni marzą o tym, aby wydrzeć kielczanom przynajmniej jedną wygraną na ich terenie.


Większość fachowców uważa wprawdzie, że to ekipa Vive Targów Kielce jest niemal murowanym kandydatem do złota, ale przecież piękno sportu polega między innymi na jego nieprzewidywalności. Kiedy na inaugurację Orlen Areny kielczanie przyjechali do Płocka, wygrali 34:27. Kilka miesięcy później było niesławne lanie w finale Pucharu Polski, gdy ekipa trenera Bogdana Wenty rozniosła płocczan 33:25. A jednak nafciarze umieli podnieść się z kolan i na zakończenie rundy zasadniczej wygrali w kieleckiej Hali Legionów 32:29. To chyba najlepszy dowód na to, że zanim nie usłyszymy końcowej syreny ostatniego meczu, niczego z góry przesądzać nie należy.

Obie ekipy znają się doskonale, wiedzą jakie są największe atuty rywali i gdzie ewentualnie szukać ich słabych punktów. To są, oczywiście, tajemnice pilnie strzeżone przez sztaby trenerskie. Na pewno nie bez znaczenia dla losów rywalizacji może okazać się bogate międzynarodowe doświadczenie graczy Vive Targów. Ale najważniejsze będzie jednak nastawienie psychiczne. Na pewno nie można "przegrać w szatni", co zdarzyło się płocczanom w finale Pucharu Polski. Nafciarze na kielecki parkiet muszą wyjść w pełni zmobilizowani, z wiarą w to, że miejscowi gracze nie są nadludźmi, dlatego można ich pokonać. Wystarczy tylko od początku do końca grać w pełni konsekwentnie. Nie gubić piłki, nie popełniać zbyt wielu błędów technicznych, starać się ustawić maksymalnie twardy mur w defensywie.

W pierwszych latach XXI wieku na krajowym podwórku więcej do powiedzenia mieli płocczanie, ale ostatnie lata upłynęły pod znakiem dominacji Vive Targów. Czy płocczanom uda się ją w tym roku przełamać? Przekonamy się po zakończeniu fazy play-off. Pierwsze dwa mecze przewidziane są na 21 i 22 maja w Kielcach. Trzecie spotkanie odbędzie się 28 maja w płockiej Orlen Arenie. O ile trzy pierwsze pojedynki nie przyniosą rozstrzygnięcia, czwarty jest planowany na 29 maja (ponownie w Płocku), a piąty na 1 czerwca (tym razem w Kielcach).

W sezonie 2000/2001 tytuł mistrza Polski przypadł ekipie Wybrzeża Gdańsk, która w ostatnim meczu rozgrywek wygrała w Blaszak Arenie z Orlenem Płock 23:22, chociaż po kilku pierwszych minutach gospodarze prowadzili 6:0 i wydawało się, że mają wszystkie atuty w ręku. O wygranej Wybrzeża zadecydowała jednak genialna wręcz gra Damiana Wleklaka. Co ciekawe, w następnym sezonie był on już zawodnikiem płockiego klubu. Na trzecim miejscu rozgrywki ligowe ukończył Strzelec-Lider Market Kielce.

W sezonie 2001/2002 po złoto sięgnął płocki Orlen, zaledwie o jeden punkt wyprzedzając Warszawiankę. Trzecią lokatę, ze sporą stratą do najlepszej dwójki zajął Śląsk Wrocław. Dopiero piąte miejsce wywalczył Kolporter Lider Market Kielce, wyprzedzony jeszcze przez DSI Zagłębie Lubin.

Ekipa Vive Kielce okazała się najlepsza w sezonie 2002/2003. Kielczanie w końcowej tabeli zaledwie o jeden punkt wyprzedzili płocką Wisłę. Trzeci w tabeli Śląsk Wrocław miał już bardzo dużą stratę punktową do czołowej dwójki. Kolejne rozgrywki przyniosły zmianę na dwóch pierwszych miejscach. Tym razem to Wisła okazała się najlepsza, a ekipa Vive musiała zadowolić się srebrem. Trzeci i tym razem był Śląsk, ponownie z dość wyraźną stratą punktową.

W sezonie 2004/2005 rozgrywki ligowe zostały zreorganizowane. Po rundzie zasadniczej wprowadzona została faza play-off. Drużyny z Kielc i Płocka spotkały się już w półfinale. Lepsi okazali się nafciarze, którzy o w boju o złoto uporali się z Zagłębiem Lubin. Drużyna kielecka tymczasem w walce o brąz wygrała ze Śląskiem Konsalnet Wrocław.

Tytuł za sezon 2005/2006 znowu padł łupem Wisły, która w finale play-offu pokonała Chrobrego Głogów. Kielczanie tymczasem dość niespodziewanie w walce o brązowe medale trzykrotnie przegrali z Zagłębiem Lubin i musieli zadowolić się zaledwie czwartym miejscem.

Rok później nafciarze stracili mistrzostwo na rzecz Zagłębia Lubin. Vive Kielce zadowolić się musiało brązem po wygranej z Olimpią Piekary Śląskie. W sezonie 2007/2008 Wisła zrewanżowała się na Zagłębiu, odbierając mu mistrzostwo w finale play-offów. Drużyna Vive Kielce w boju o trzecie miejsce nie dała żadnych szans MMTS-owi Kwidzyn.

Od sezonu 2008/2009 rozpoczęła się dominacja Vive Kielce. Najpierw ekipa prowadzona przez trenera Bogdana Wentę w finale play-off rozprawiła się z Wisłą, aby w kolejnym cyklu rozgrywkowym rozbić MMTS. To właśnie ekipa z Kwidzyna stała się rok temu sprawcą największej sensacji, eliminując w półfinale play-off płocką Wisłę. Nafciarze w poprzednich rozgrywkach zadowolić się musieli brązem po pokonaniu Azotów Puławy.

2 komentarze: