sobota, 28 kwietnia 2012

Czerwony horror z happy endem. MMTS – Orlen Wisła 28:31

Niesamowicie emocjonujące było trzecie spotkanie półfinału play-off między MMTS-em Kwidzyn a Orlen Wisłą Płock. Po 60 minutach gry na świetlnej tablicy nowej hali w Kwidzynie widniał wynik remisowy. O końcowym wyniku i awansie nafciarzy do wielkiego finału PGNiG Superligi decydowała więc dogrywka. Mecz obfitował nie tylko w czysto sportowe emocje. Czerwonymi kartkami ukaranych zostało aż trzech zawodników – Maciej Mroczkowski z MMTS-u oraz Adam Twardo i Muhamed Toromanović z Orlen Wisły. Kolejne fantastyczne spotkanie rozegrał Marcin Wichary, który najlepiej spisywał się w najważniejszych momentach zespołu. Na słowa najwyższego uznania zasłużył również Michał Kubisztal (na zdjęciu), który zdobył aż dziesięć bramek dla płockiego zespołu. 
Początek pierwszej połowy w wykonaniu nafciarzy wyglądał zupełnie przyzwoicie. Podobnie jak w Orlen Arenie i tym razem podopieczni trenera Larsa Walthera nastawili się przede wszystkim na twardą grę w defensywie. Dzięki temu przez pięć minut uniemożliwiali miejscowym oddanie celnego rzutu lub pomagali Marcinowi Wicharemu skuteczne interwencje. Dzięki temu pierwszy kwadrans upłynął pod dyktando nafciarzy, którzy prowadzili już 6:3.

Niestety, w tym momencie coś się zacięło w grze płocczan. Pięć bramek z rzędu zdobyli gospodarze i dzięki temu wyszli na prowadzenie 8:6. Okazało się, że to wcale nie był koniec problemów Orlen Wisły, która systematycznie traciła dystans do gospodarzy. Płocczanie stracili również jedno z najważniejszych ogniw defensywy. W 23. minucie czerwoną kartkę zobaczył bowiem Adam Twardo. Nie mniej bolesną stratę ponieśli jednak kwidzynianie, bo „czerwienią” sędziowie ukarali również Macieja Mroczkowskiego. Po pierwszych 30 minutach gry więcej powodów do radości miał jednak MMTS, który prowadził pięcioma bramkami.

Po zmianie stron płocczanie dość szybko zmniejszyli swoją stratę do dwóch goli, ale jeszcze szybciej pozwolili miejscowym odskoczyć na pięć bramek.

Na szczęście w tym momencie ciężar gry wziął na siebie Michał Kubisztal, który dwoił się i troił zarówno a defensywie, jak i w ataku, zdobywając w ostatnich 17 minutach regulaminowego czasu gry sześc goli. Cztery trafienia dorzucił do tego Adam Wiśniewski. W bramce swoją robotę świetnie wykonywał Marcin Wichary. W 58. minucie „Gadżet” zdobył gola, który dał płocczanom prowadzenie 26:25, ale dziewięć sekund przed końcową syreną wyrównał Michał Peret.

W dogrywce skrajnie wyczerpani gracze MMTS-u zdobyli już tylko dwie bramki, tracąc pięć, dzięki czemu z trzeciej wygranej i awansu do finału fazy play-off cieszyć się mogli zawodnicy z Płocka. Radość mącą jednak zapewne czerwone kartki, które zobaczyli Adam Twardo i Muhamed Toromanović. Może okazać się, że obaj zostaną zawieszeni na co najmniej jeden mecz. A to w kontekście gry przeciwko Vive Targom w Kielcach byłoby niezwykle poważnym osłabieniem.


MMTS Kwidzyn – Orlen Wisła Płock 28:31 (15:10, 26:26)
MMTS: Suchowicz, Szczecina – Krieger 1, Mroczkowski 2, Orzechowski 3, Peret 5, Rosiak, Seroka 1, Waszkiewicz 4, Kostrzewa 5, Łangowski 5, Pacześny 1, Daszek 1, Adamuszek, Sadowski, Rombel.
Orlen Wisła: Wichary, Seier – Kwiatkowski, Eklemovic 5, Spanne 4, Wiśniewski 5, Kubisztal 10, Kavas 2, Twardo, Toromanović  2, Paczkowski 1, Dobelsek, Backstrom, Chrapkowski, Gomółka, Syprzak 2.

3 komentarze:

 1. Droga redakcjo,
  Po obejrzeniu spotkania pomiędzy MMTS-em Kwidzyn, a Orlen Wisłą Płock czuję się po części oszukany. Jestem kibicem Wisły od wielu lat, ale tutaj głównie chciałbym skupić się na całej dyscyplinie jaką jest piłka ręczna. Poziom sędziowania w Superlidze jest tragiczny i uważam, że trzeba zacząć mówić o tym głośno, albo sędziowie będą mogli robić co tylko chcą i powiedzą, że jest to ich interpretacja, a to może prowadzić do korupcji i wygwizdywania meczów na korzyść jednej czy drugiej drużyny.
  Nie chcę doszukiwać się teorii spiskowych i wysnuwać wniosków, że czerwone kartki dla Muhameda Toromanovicia i Adama Twardo zostały opisane w protokole meczowym po to, żeby nie mogli oni zagrać chociaż w jednym spotkaniu przeciwko Vive Targom Kielce. Choć znając „układy” Bogdana Wenty w ZPRP nie można założyć, że tak nie było.
  Stworzyłem film, w którym są fragmenty trzeciego meczu półfinałowego. Pokazuje on 29 sytuacji, w których mam duże wątpliwości czy sędziowie podjęli trafne decyzje. Dotyczą one obydwu stron. Do tego pokazuję również sytuacje, w których sędziowie słusznie karali zawodników, ale czemu raz to robili, a drugi raz na takie faule nie zwracali uwagi? Celem nie jest pokazanie tego, że sędziowie skrzywdzili Wisłę, czy Kwidzyn, a tego, że chyba ci dwaj panowie nie nadają się do sędziowania spotkań na poziomie Superligi. Trzeba mówić o tym głośno, a w ZPRP powinni zacząć coś z tym robić, bo sędziowie mają zadbać o porządek na boisku, a nie popełniać tyle błędów i zarazem być głównymi aktorami meczu!
  Z poważaniem,
  Łukasz K.
  Link do filmu: http://youtu.be/H3qRAVK2cts

  OdpowiedzUsuń
 2. Wisła:
  4:24 – faulowany na kole jest Muhamed Toromanović. Decyzja sędziów: faul i tylko pogrożenie palcem. Po gwizdku Michał Peret uderza Bostjana Kavasa – bez konsekwencji
  8:35 – nie ma nawet faulu na Michale Kubisztalu??
  15:20 – uderzenie Luki Dobelseka przez Michała Pereta - tylko żółta kartka??
  16:20 – uderzenie Adama Twardo przez Antoniego Łangowskiego - tylko żółta kartka??
  Chwilę później Michał Peret z premedytacją atakuje kolanem Christiana Spanne, nie ma rzutu karnego?? Poza tym to już trzecie zagranie kwalifikujące się na dwie minuty, a dopiero 17. minuta meczu
  Kwidzyn:
  19:37 – tylko faul po uderzeniu Muhameda Toromanovicia??
  20:55 – słuszna kara dla Przemysława Rosiaka za faul na Muhamedzie Toromanoviciu. Bez konsekwencji dla Muhameda Toromanovicia za ruch łokciem?? (widać w powtórce)
  Wisła:
  22:04 – kluczowy moment czerwone kartki dla Macieja Mroczkowskiego i Adama Twardo. Faul na czerwoną kartkę się nie kwalifikował, bo jeśli tak to czemu pozostałe nie zostały nimi ukarane. Można, więc wnioskować, że sędziowie pokazali czerwone kartki za to co wydarzyło się po faulu. Ale czy rzeczywiście dzieje się tam coś tak strasznego, że przy tych emocjach, stawce i temperaturze meczu arbitrzy musieli ukarać obydwu czerwonymi kartkami i zarazem wykluczyć z kolejnych meczów (kara może być od 1 do 12)? Na powtórkach widać, że Adam Twardo reaguje obronnie na to, że Maciej Mroczkowski próbuje go uderzyć i nic poza tym nie robi… Czy coś takiego powinno pozbawić go występu w co najmniej jednym meczu finałów?
  26:10 – słuszna kara dla Bostjana Kavasa za ciągnięcie za koszulkę
  28:58 – Michał Kubisztal chwytany za rękę - nie ma rzutu wolnego??
  29:15 – słuszne wykluczenie dla Przemysława Rosiaka za faul na Michale Kubisztalu
  Kwidzyn:
  30:25 – nie ma faulu na Michale Waszkiewiczu??
  Wisła:
  32:16 – faul w ataku Adama Wiśniewskiego na kole?!?! Wyraźnie widać, że Wiśniewski jest wepchnięty na zawodnika Kwidzyna
  32:56 – bramka Kamila Syprzaka, ciągnięty z tyłu za koszulkę bez kary dla Kwidzyna??
  33:37 – słuszna kara dla Bostjana Kavasa za faul na Robercie Orzechowskim
  34:50 – kara dwóch minut dla Adama Wiśniewskiego?? Czy piękne aktorstwo Roberta Orzechowskiego??
  39:23 – w powtórce wyraźnie widać, że Michał Kubisztal zdobywa bramkę
  42:31 – słuszne wykluczenie Adama Pacześnego za faul na Muhamedzie Toromanoviciu
  42:53 – kolejne aktorstwo Roberta Orzechowskiego, nie został on uderzony na tyle mocno, żeby tak teatralnie upaść na parkiet
  44:19 – Michał Adamuszek uderza po akcji Muhameda Toromanovicia, bez konsekwencji. Kamil Krieger dostaje dwuminutową karę za faul, a co z aktorskim upadkiem?? To tylko zaognia mecz i również powinno być ukarane przez sędziów…
  45:21 – słuszne dwie minuty dla Roberta Orzechowskiego za faul na Michale Kubisztalu… na parkiet poleciały wachlarze i butelki… Bez konsekwencji…
  48:40 – słuszna kara dla Nikoli Eklemovicia za faul na Robercie Orzechowskim
  49:30 – dwa razy aktorstwo pokazuje Michał Adamuszek i przez to Muhamed Toromanović ogląda czerwoną kartkę, co eliminuje go z gry w meczu/meczach finałowych. Naprawdę było to aż tak mocne odepchnięcie?? I czy w ogóle było to odepchnięcie (w powtórce widać, że Toromanović przyjmuje go na ręce, a Adamuszek teatralnie odskakuje)??
  Kwidzyn:
  52:00 – bez kary dla Luki Dobelseka??
  Wisła:
  53:55 – nie ma kroków Kamila Sadowskiego??
  Kwidzyn:
  55:44 - nie ma kary dla Zbigniewa Kwiatkowskiego??
  56:54 – nie ma kary dla Kamila Syprzaka??
  Wisła:
  57:39 – nie ma faulu na Kamilu Syprzaku??
  59:44 – kroki Kamila Sadowskiego!!! Jeśli nawet był na nim faul sędziowie nie mogą puścić gry!!!
  60:00 – czemu sędziowie nie reagują kiedy Michał Waszkiewicz wybija piłkę wyskakując z pola bramkowego??

  OdpowiedzUsuń
 3. 60:55 – nie ma faulu na Kamilu Syprzaku??
  Kwidzyn:
  64:35 – kara dla Michała Adamuszka?? Wcześniej sędziowie nie gwizdali w takich sytuacjach nawet rzutu wolnego… Jeśli faul i kara to czemu piłka od bramki??
  64:50 – Michał Waszkiewicz wpychany w pole bramkowe, a odgwizdane przebiegnięcie po polu bramkowym??
  65:18 – bez kary dla Adama Wiśniewskiego za faul na Robercie Orzechowskim??
  Wisła:
  66:10 – czemu nie uznana bramka Michała Kubisztala??
  67:55 – słuszne wykluczenie dla Zbigniewa Kwiatkowskiego

  OdpowiedzUsuń