piątek, 30 września 2011

Nafciarze jadą do lidera


W piątek o 19.00 piłkarze Wisły spotkają się w Bydgoszczy z miejscowym Zawiszą. Chociaż obie drużyny są beniaminkami pierwszej ligi, zdecydowanym faworytem meczu będą gospodarze. Ekipa, którą prowadzi doskonale znany w Płocku trener Janusz Kubot uzbierała w obecnym sezonie już 25 punktów i jak najbardziej zasłużenie przewodzi pierwszoligowej stawce. Sytuacja drużyny z Płocka jest zgoła odmienna. Wisła, która ma na koncie zaledwie jedenaście oczek, otwiera strefę spadkową. Piękno sportu polega jednak na tym, że faworyt nie zawsze musi być górą.Najbardziej doświadczonym piłkarzem Zawiszy jest Wahan Geworgian. Pochodzący z Armenii zawodnik jest wychowankiem Wisły, w której przeszedł wszystkie szczeble piłkarskiego szkolenia. Począwszy od najmłodszych grup wiekowych aż do drużyny seniorów. Odkrywcą jego talentu był znany specjalista od szkolenia młodzieży Tadeusz Prosowski. To właśnie pod jego czujnym okiem dojrzewał piłkarski talent „Wanika”. To również dzięki jego staraniom młody Ormianin uzyskał polskie obywatelstwo, dzięki czemu rozegrał nawet jeden mecz w reprezentacji Polski.

W drużynie seniorów Wahan Geworgian zadebiutował 30 października 1999 roku, wchodząc na ostatnie trzy minuty spotkania ze Stomilem Olsztyn. 4 marca 2000 roku – w spotkaniu z Ruchem Chorzów zdobył swojego pierwszego gola na boiskach ekstraklasy. W Płocku „Wanik” grał do rundy jesiennej sezonu 2007/2008. W tym czasie wystąpił w162 meczach ekstraklasy, zdobywając w nich 21 goli. Odszedł do Jagiellonii Białystok, skąd na pół roku wrócił do Płocka. Później grał jeszcze w ŁKS-ie Łódź i ponownie w Jagiellonii. Licznik jego występów w ekstraklasie zatrzymał się na 199. Przed obecnym sezonem przeszedł z KSZO Ostrowiec do Zawiszy. Szybko stał się podstawowym graczem beniaminka. Opuścił tylko jeden mecz, z KS Polkowice (leczył niezbyt groźny uraz), w pozostałych zawsze pojawiał się na boisku w wyjściowym składzie.

Trenerem Zawiszy jest Janusz Kubot, który swego czasu pracował w Płocku jako asystent Adama Topolskiego, a nawet zaliczył epizod jako pierwszy trener. Natomiast obecny kierownik drużyny Wisły (jej wychowanek) Piotr Soczewka w sezonach 1995/1996 oraz 1996/1997 grał w Zawiszy. Wychowankiem bydgoskiego klubu jest dla odmiany najnowszy nabytek Wisły, pozyskany już po rozpoczęciu sezonu Jacek Góralski.

W obecnym sezonie Zawisza wygrał siedem spotkań, a cztery zremisował. Do tej pory bydgoszczanie nie zaznali jeszcze goryczy porażki. Wisła tymczasem przegrała już sześć meczów, zaledwie trzy wygrywając i dwa remisując. W Bydgoszczy wystąpią osłabieni brakiem pauzującego za kartki Artura Wyczałkowskiego oraz Roberta Chwastka, który przechodzi rehabilitację po zabiegu. Do gry prawdopodobnie wróci Rafał Zembrowski, który po kontuzji jest już gotowy do gry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz